Podivné výroky Šebrleho: „Keňané berou medaile opravdovým Evropanům“

Legendární český atlet a moderátor televize Prima Roman Šebrle si nejspíš nevidí do pusy. Na sociální síti se pohoršuje nad účastní exotických ras v Mistrovství Evropy v atletice a prosazuje kult „opravdových Evropanů.“ Jsou tohle snad korektní slova profesionálního sportovce?

Mistrovství Evropy v atletice 2016 už sice skončilo, Roman Šebrle (41) však teprve začal. Na Facebooku se rozhodl otevřeně vyjádřit k rozložení sportovců na letošním ročníku a jeho slova vás nepotěší.

„Mistrovství Evropy v atletice? Za nedlouho zbytečná akce, pokud bude pokračovat nešvar, kdy opravdovým Evropanům berou medaile Keňané, Eritrejci, Jamajčani, Kubánci a další,“ nechal se unést svými pocity Šebrle.

Legendární český atlet Roman Šebrle.

No, pravdou je, že například Afričané mají v atletice velký úspěch, který mnozí připisují jejich genetickým predispozicím. Z určitého pohledu se dá na věc dívat tak, že mají jakousi výhodu.

Není však sport o rovných příležitostech pro všechny?

Olympiáda také neselektuje soutěžící podle rasy. Jediným kritériem je národnost a pokud předmětní Keňané či Jamaičané tuto podmínku splňují, tak kde je problém?

Závodník reprezentuje stát, ve kterém žije, buduje kariéru, zázemí a rodinný život. Bojuje za zemi, kde se cítí být v bezpečí a kterou považuje za svůj domov. A zda-li se tam narodil? To je přeci bezpředmětné.

Proč má mít občan státu původem odjinud menší možnosti než rodilí občané?

Moderátor Šebrle s manželkou Evou.

Výrok zní ještě absurdněji z úst držitele dvou medailí z Letních olympijských her, dvou zlatých z Mistrovství Evropy v atletice a tři medaile si odvezl dokonce i z Mistrovství světa. Proč tedy taková zášť?

Na argumenty o barvě pleti Šebrle reagoval: „Tady nejde o barvu pleti. Buď se narodíš Evropanem nebo Afričanem, ať už bílým nebo černým.“

Vypadá to, že tady nejde tak úplně o sport, spíše o postoj k současné imigrační krizi, konkrétně o výhody, které z ní jednotlivé země čerpají. Dá se ale vůbec hovořit o sportovních výhodách z imigrace? Nepohybujeme se už tak trochu za hranicí absurdna?

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:29 středa 9. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

  • 212
  • 87
  • 44
  • 22
  • 18
  • 18