Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Slámová to přehání, je to vrchol nevkusu! stěžuje si významný český právník

  Co si myslí o Kláře Slámové renomovaný právník? | foto: Koláž Expres/Profimedia/Nova

  Pořad Soudy Kláry Slámové vyvolává mezi právníky rozporuplné reakce, a to nejen proto, že odporuje realitě skutečné soudní síně, ale také kvůli Slámové samotné. Ta dle jejich názoru znevažuje, ba dokonce i poškozuje českou justici. Exkluzivně pro Expres se k tomu vyjádřil i bývalý soudce Ústavního soudu JUDr. et PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.

  Nový pořad Soudy Kláry Slámové, který navázal na barrandovskou Soudkyni Barbaru a jí podobné, má na rozdíl od ostatních jednu zvláštnost. V roli soudce tam totiž vystupuje skutečná právnička Klára Long Slámová.

  Ta sice díky účasti v pořadu získává na popularitě u nenáročného publika, právní obec však s jejím počínáním z valné části nesouhlasí. Pro vyjádření jsme šli proto do těch nejvyšších právních kruhů, a to k bývalému soudci Ústavního soudu, doktorovi Stanislavu Balíkovi (60), který pochází z významné právnické rodiny.

  JUDr. et PhDr. Stanislav Balík, Ph.D. v roce 2004, kdy nastupoval na post ústavního soudce.

  „Já se přiznám, že jsem to jednou zapnul na pět minut a pak jsem si raději řekl, že to vypnu, než popadnu hrneček a bude po televizi,“ sdělil nám zpočátku rozhovoru s humorem jemu vlastním své dojmy doktor Balík.

  Soudy Kláry Slámové mohou lidi zpitomět

  Ten se ztotožnil s názorem, že pořad českou veřejnost skutečně negativně ovlivňuje: „Byl jsem nedávno jako advokát u soudu a paní protistrana se chovala asi tak, jak to viděla v televizi. Ona si totiž myslela, že to takto skutečně chodí. Vykřikovala, byla hrubá a nakonec tu pořádkovou pokutu doopravdy dostala. Tím chci jen říci, že ten pořad může lidi skutečně „zpitomět“. Rozhodně to není žádná osvěta.“

  Pořad Soudy Kláry Slámové je z právního hlediska plný chyb a nesrovnalostí.

  Účast advokátky Kláry Slámové na projektu přitom vnímá podobně, jako valná část právníků: „Musím přiznat, že mě to také pohoršuje, také mě to rozčiluje a o Kláře Slámové si myslím, že to přehání. Je to vrchol nevkusu a zjednávat si tímto způsobem reklamu je zbytečné. Advokát by si měl reklamu zjednávat především tím, jak se věnuje svým klientům a ne tím, že se bude někde producírovat.“

  Ač to tak na některé nemusí působit, je výkon advokacie úzce spojen s termíny jako serióznost, vážnost a důstojnost. Advokát i soudce jsou oba povinni chovat se tak, aby právní obec neznevažovali a nevrhali na ni světlo lacinosti.

  S tím je však Klára Slámová dle mnohých v rozporu.

  „Osobně bych se nikdy ničemu takovému nepropůjčil a považuji to za velmi nevkusné a škodlivé. Ale bohužel to není věc, která by byla právně postižitelná,“ tvrdí bývalý předseda České advokátní komory, soudce a pedagog Stanislav Balík.

  „Já bych řekl, že každý advokát má nějakou pověst a pak se může také stát, že když přijde po boku klienta, tak si ti soudci řeknou: Aha, on má tuhle advokátku, tak to o něčem vypovídá. Ona svým počínáním prostě vypovídá sama o sobě,“ uvedl.

  Klára Slámové je proslulá tím, že se věnuje mediálně známým kauzám. Dělala obhájce Jiřímu Kajínkovi, angažovala se v případu Kramný a jako právní zástupkyně se věnovala také Dělnické straně.

  Pozornost veřejnosti a médií jí tedy dělá očividně dobře.

  Řekl bych, že to bude slavomanka

  „Kdybych to bral skutečně racionálně, tak si myslím, že ona nebude advokátka, která by měla nedostatek klientů - po tomto pořadu samozřejmě budou nešťastníci ti, kteří za ní přijdou - nicméně řekl bych, že to bude slavomanka,“ říká významný právník.

  Stanislav Balík se po skončení svého funkčního období na Ústavním soudu navrátil k advokacii.

  Žádný kárný postih Kláře Slámové sice nehrozí, může se však dočkat despektu ze strany ostatních právníků.

  „Právní cestou se s tím nedá nic dělat, je tu ale ještě druhá věc, a to, že v advokacii je jistá ideová a duchovní elita, což jsou slušní a uměření lidé, kteří mají rádi spravedlnost a takového člověka jako je Klára mohou ze svých řad exkomunikovat a přistupovat k němu s despektem.“

  Klára Long Slámová se stala kvůli pořadu Soudy Kláry Slámové terčem kritiky.

  V čem tedy tkví ta nutnost účastnit něčeho, co může člověka reálně zdiskreditovat?

  „Je to o povahových rysech jedince. Já si myslím, že člověk, který má tu advokacii rád, má rád spravedlnost a jde mu o právo, o demokracii a o právní stát, do něčeho takového nepůjde, protože mu to nezapadá do toho srdcařského modelu,“ uzavřel Stanislav Balík.

  JUDr. et PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.

  Jeden z nejuznávanějších právníků u nás JUDr. et Ph.Dr. Stanislav Balík, Ph.D. pochází z významné právnické rodiny. Vystudoval právnickou a filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, od 90. let se živil jako advokát a v roce 2004 byl Václavem Klausem jmenován do úřadu ústavního soudce. Za své desetileté funkční období se zapsal do dějin jako ten, který se nebojí vystoupit z řady a zaujmout odlišné, třeba i ne příliš populistické stanovisko. Svého času seděl také v předsednictvu České advokátní komory, hojně publikuje a přednáší na právnických fakultách v Brně, Plzni a Olomouci. V právních kruzích požívá toho nejvyššího respektu.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 6:20 pátek 28. července 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   98
  • Trapas
   25
  • Haha
   10
  • Cože
   8
  • Sladký
   7
  • Tvl
   7
  Vybrali jsme pro vás

  Konec Kazmovy hry o milion dolarů? Vyhrál jsem, tvrdí streamer. Musí ale rychle k trezoru

  Posledních čtyřiadvacet hodin hry o milion dolarů se neslo v duchu velké výhry, Kazma u trezoru rozjel párty a na...

  Kazma zavřel svůj trezor, peníze nikdo nevyhrál. Co s nimi, ptá se lidí. Pošle je Martínkovi?

  Kamil Bartošek alias Kazma ukončil soutěž o milion dolarů. Za víc než měsíc se nikomu nepodařilo vyluštit šifru, s...

  Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

  Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

  Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

  Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

  Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

  Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz