Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Richard Gere o misi na záchranné lodi: Bylo mi stydno, migranti jsou hladovějící lidské bytosti

  Richard Gere na palubě lodi Open Arms | foto: Profimedia.cz

  Soud v italském Palermu bude svědkem mimořádně bizarní situace. Proti bývalému ministrovi vnitra Matteu Salvinimu by měl ve věci údajného únosu záchranné lodi s migranty svědčit hollywoodský herec Richard Gere. Ten byl jedním z dobrovolníků na palubě plavidla Open Arms, které přivezlo 147 migrantů od břehů Libye na italské pobřeží. Známý svůdník z romantického filmu Pretty Woman poskytl serveru The Guardian rozhovor o tom, jak jeho mise probíhala a kde se vůbec na palubě záchranné lodi vzal.

  Právníci žalující strany nechali Richarda Gera předvolat jako jednoho z klíčových svědků případu, v němž Salvinimu hrozí až patnáct let. 

  Exministrova vytrvalá blokace zakotvení záchranného plavidla s migranty, kteří se měli podle slov posádky nacházet ve zbídačeném stavu, byla kvalifikována jako únos.

  Gere se již nechal slyšet, že je ochoten svědčit ve prospěch migrantů. A už nyní se pro The Guardian rozpovídal o své záchranné misi na lodi Open Arms.

  „Viděli jsme na palubě více než sto lidí. Styděl jsem se, že toho máme tolik, a přitom nejsme schopni obejmout naše bližní, lidské bytosti, naše bratry a sestry, kteří trpěli hladem a byli traumatizováni. Kdyby jim někdo řekl, že se loď vrací do Libye, skočili by do vody a utopili se. Cítil jsem, že je naší odpovědností dodat jim co nejvíce světla a naděje,“ rozvyprávěl se poněkud poeticky Richard Gere.

  Situace na lodi prý byla mimořádně kritická, to ale Salvini zpochybňoval.

  Vzápětí prozradil, jak se vůbec na palubu lodi zachraňující migranty z vod Středozemního moře dostal.

  „To léto jsem byl na návštěvě u přítele v Toskánsku. On se mě zeptal, jestli vím o novém italském zákonu, který zakazuje přivážení migrantů do Itálie. Chtěl jsem po něm vysvětlení a on mi řekl, že pomáhání lidem v nouzi teď bude trestným činem,“ popsal Gere.

  Informace ho prý naprosto šokovala.

  „Řekl jsem: To si ze mě děláš legraci! To není možné! Jak se něco takového může stát v hluboce křesťanské Itálii, že je trestné pomáhat lidem v nouzi? Bylo to pro mě šokující,“ vypráví hollywoodský herec.

  Richard Gere je srdečnost sama. Takto si rozuměl s dalajlámou.

  Jak vypráví pro The Guardian, dovolenou prý okamžitě odložil a rozhodl se i společně se svým synem vyrazit na ostrov Lampedusa. 

  Tam se sešel s dalšími dobrovolníky z neziskových organizací. Záhy se dozvěděli o migrantech na lodi Open Arms, načež prý nakoupili zásoby jídla a vody. Jenže nastal problém. Italské úřady nepovolovaly žádným dalším lodím se k Open Arms přiblížit, policie měla podle herce dobrovolníkům dokonce vyhrožovat.

  Nakonec prý Gera poznal jeden z ostrovanů a nabídl mu malý člun. K překonání rozbouřeného moře prý nebyl ideální, ale času nebylo nazbyt. A tak Gere s dalšími soukmenovci proklouzli italské pobřežní stráži pod rukama a za hodinu se dostali na Open Arms za migranty.

  „Představil jsem se jim a podíval se jim do očí. Většina z nich mě vůbec neznala, byl jsem pro ně jen pomocník, který přinesl nějaké jídlo a snažil se být laskavý. Dovezli jsme jim vodu, jídlo a možná i pocit naděje. Byli jsme pro ně záchranným lanem do světa bez mučení a do světa možností a snů,“ popisuje Gere s tím, že na lodi poznal například matku, která se v Africe musela sexuálně podvolit ozbrojeným gangům, aby ochránila svoje malé dcery.

  „A najednou byla dvacet kilometrů od bezpečného břehu, ale nemohla se na něj dostat,“ povzdechl si.

  Gere v rozhovoru dokonce popsal, jak se ve snaze dostat migranty do Evropy snažil využít svého jména. 

  Volal prý španělskému premiérovi Pedru Sánchezovi, jenž mu řekl, že jeho země je už tak dost zatížená migranty, kteří tam připlouvají z Maroka. Také zkoušel německou kancléřku Angelu Merkelovou, již prý považoval za nejodvážnější osobu v Evropě. Nikdo však nechtěl odpovědnost převzít.

  Richarda Gera prý jeho záchranářské dobrodružství natolik zasáhlo, že se rozhodl ve prospěch migrantů svědčit. Kritiku již si za to vyslechl jak od Salviniho, který zpochybnil vážnost soudu, při němž bude o činu italského ministra  svědčit hollywoodský herec, či od čím dál populárnější nacionalistické političky Giorgii Meloniové. Ta Gera označila za herce, který se akorát chce zviditelnit.

  „Zviditelnit? Já vlastně hledal spíše anonymitu, je to naopak. (...) V tomto případě se nevidím jako filmová hvězda, jsem zkrátka jednou ze sedmi miliard lidských bytostí na planetě. Tak to je. Nejsem o nic lepší ani horší než kdokoliv jiný,“ kroutí hlavou Gere.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

  Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

  Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

  Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

  Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

  Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz