Úterý 14. ledna 2025, svátek má Radovan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Rey Koranteng: Zahi Hawass je moje soukromá hvězda, vracení památek je velká debata

    Zahájení výstavy Tutanchamon v Praze moderoval Rey Koranteng a Lucie Borhyová, kteří v Praze uvítali samozřejmě i bývalého ředitele správy egyptských vykopávek Zahiho Hawasse. Toho je Koranteng fanouškem.

    Tutanchamonova výstava se po několika letech vrací do Prahy a jejímu zahájení byl přítomen i nejslavnější egyptolog světa, bývalý předseda správy egyptských památek, Zahi Hawass (77), jehož na podium uvedl Rey Koranteng (50) a Lucie Borhyová, kteří zahájení výstavy moderovali.

    „My jsme se potkali v Brně, když jsme tam otevírali výstavu Tutanchamon, a to bylo poprvé, co jsem ho viděl. Já se musím přiznat, že Zahi Hawass je taková moje soukromá hvězda, protože velmi často sleduju dokumentární pořady, kde on vystupuje. Je hvězdou egyptologie a vůbec všeho, co se týká pyramid, písku a faraonů, takže jsem byl moc rád, že jsem se s ním setkal a teď se s ním potkávám znovu,“ říká Koranteng.

    Rey Koranteng
    Rey Koranteng a Lucie Borhyová výstavu otevřeli

    Hawass v rozhovoru pro Expres popsal, že se zanedlouho můžeme těšit na objevení hrobek Kleopatry a Nefertiti.

    „To by byla určitě velká senzace,“ myslí si Rey, „která by určitě možná překonala i Tutanchamona, ale nechme se překvapit, protože Egypt i přes to všechno, co už o něm víme, je pořád pole neorané, tak nechme se překvapit, co přinese. Nemusí to být zrovna Kleopatra, tam je spousta ještě dalších věcí, které můžeme objevit.“

    Jak se Korantengovi, který si výstavu prošel s Hawassem, zatím líbí to, co viděl?

    „Člověk musí uvědomit, že jsou to předměty, které vznikaly před třemi tisíci lety, už tohleto číslo je ohromující, a pak během prohlídky objevujete něco, co doprovázelo někoho do jiného světa a jak to Egypťané vnímali, to je fantastické. Určitě neprozradím žádné tajemství, když řeknu, že tato výstava je koncipovaná tak, jako byste byli Howardem Carterem, který objevil Tutanchamonovu hrobku. Je to napínavý příběh, skoro až detektivní práce,“ popisuje Rey záměr výstavy.

    Zahi Hawass

    Co si moderátor myslí o posledním trendu požadavků, kdy země chtějí, aby se vracely jejich objevy rozeseté po celém světě? Tento požadavek vznesl hlasitě právě Zahi Hawass a přidávají se k němu další země s bohatou archeologickou historií jako Řecko či Irák. V Káhiře již stojí muzeum, které by mělo pojmout egyptské sbírky odvezené do Francie či Velké Británie.

    „Tohle je velká otázka a debata. Zrovna nedávno jsem četl článek, že Poláci chtějí, aby jim Švédové vrátili předměty, které byly odvezeny za třicetileté války. A my bychom taky mohli po Švédsku ledacos chtít. Díky tomu, že dneska jsou poměrně všechny hranice průchozí, tak si myslím, že není problém, že jsou předměty a sbírky i v jiných částech světa, ale chápu Egypťany, že chtějí to, co vytvořili jejich dávní předkové, shromáždit na mateřské půdě. Tomu rozumím,“ dodává Koranteng.

    Fotogalerie