Kněz komentuje pro Expres: Proč bylo repete na Albertově v pořádku?

  18:32
Fotogalerie4

René Strouhal je kněz s lidskou tváří. | foto: archív René Strouhala

Před šestadvaceti lety přepsali studenti na pražském Albertově dějiny. Odporem ke zlu zbavili zemi prohnilé éry, lemované desetiletími lži a likvidace svobodného názoru. Nové poměry zrodily demokratické politiky. Mezi nimi pak i současnou hlavu státu, tenkrát ještě ironického prognostika Miloše Zemana.

Letos měli studenti smůlu. Právě sedmnáctého listopadu, jenž následovníkům Opletala a tvůrcům sametové revoluce bezesporu náleží, jim na Albertově dala stopku policie. Nic tu nezmohli ani akademici a rektoři jejich univerzit. Ani zdravý rozum. Ve jménu téhož Zemana, kterému před čtvrtstoletím pomohli k politice, je na Albertov nepustila. Narozdíl od prezidentova fanklubu, lídrů novodobého českého fašismu a zájezdů jejich společné a nenávistné klaky.

Fotogalerie

Řečnická tribuna se tak stala retrem totalitní Letné . Nechyběla tu unifikovaná mávátka a skandování slávy vůdce. Zahřměl i projev proti samozvancům , médiím a „uřvanému stádu“ názorových odpůrců Hradu. Po boku prezidenta republiky se tetelil blahem místní výkvět Putinovy páté kolony a xenofobní sekty. V čele s jejich velitelem, jenž by prý ideové odpůrce poslal do koncentračních táborů a muslimy rozemlel na masokostní moučku. Zdvihání konvertitů konopným provazem a útoky plynem nevyjímaje. Hlava státu se ani neohradila.

Naopak. Je prý mluvčí celého národa, myslí si sama o sobě, utvrzována svými poradci. Nemyslí si to ale premiér a řada ministrů. Ani akademická obec a studentské posluchárny. Právě ti, kteří kvůli extrémistům pod záštitou prezidenta nesměli s kyticí ani k albertovské pamětní desce .

Hlas mladých lidí a akademiků bývá tradiční nadějí české demokracie. Stejně jako postoje statečných osobností církve, jež nekolaborovaly s totalitními režimy a staly se tak morálními autoritami českého národa. Mnohdy za cenu drsných obětí včetně té nejvyšší.

Dnešní servilita církevních služebníků zvučných jmen k politické moci může být pro leckoho plivancem na hrobech včerejších hrdinů. Ceremonie a poklony v Lánech jej dlouho nesmažou. Ježíš nabádá své učedníky, aby byli světlem světa a solí země. S varováním, že sůl, jež by pozbyla chuť, se již k ničemu nehodí. Jen k tomu, aby se po ní šlapalo.

Miloš Zeman kdysi nazval knížete Václava servilním kolaborantem Němců. Teď se mu ale servilita zamlouvá. Letošní Albertov je přesto dobrým poučením. Mladí z poslucháren i kantoři přijdou příště znovu. S novou energií a v plné síle. Bránit demokracii.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:32 pondělí 21. března 2016. Anketa je uzavřena.

  • 237
  • 32
  • 15
  • 14
  • 14
  • 12