Kněz na Expresu: O pokrytectví jednoho biskupa, který nechtěl ve svém domě uprchlíky

Káže vodu, pije víno. Tak prý jedná anglikánský biskup z Manchesteru David Walker. A způsobil tím nebývalý mediální rozruch nejen ve své zemi. Vyzval totiž veřejnost, aby přivítala syrské žadatele o azyl, protože u nich doma zuří válka.

Vždyť prý na jeden tisíc lidí připadá jen jeden jediný uprchlík a stará dobrá Británie se k nim přece ve své historii pokaždé zachovala přátelsky. Sám ovšem, namísto svého šesti pokojového bytu, nabízí jen uprázdněnou faru. Přitom se ti, kteří často smýšlejí a konají stejně, nad takovým chováním hlasitě pohoršují. Jedná se totiž o dobře fungující psychologický efekt. Zloděj křičí „chyťte zloděje!“.

Fotogalerie

Stejně úspěšně funguje spojování humánnosti s náboženstvím. Od věřících, kterých je na naší sedmimiliardové planetě drtivá většina, se očekává morálnost vždy a všude. Náboženské nátěry se dávají kde čemu. A bývají podtextem mnoha vyhrocených politických situací, ozbrojených konfliktů i občanských válek. Vnitřně cítíme, že to není správné. Spousta náboženských charitativních organizací, které se takovému vyčleňování vůči okolnímu světu brání, pomáhají všem a bez rozdílu.

Umíněný náboženský balast nikdo z nás neocení. Také ale platí, že humánně se mají chovat všichni lidé, ne jen anglikáni, buddhisté a katolíci. Máslo na hlavě okolo migrantů má totiž mnoho Evropanů i Severoameričanů. A silácká slova o pomoci je to jediné, co denně slyšíme. Křik politiků a hlad médií po senzaci ještě nikoho nezachránily. Jsme šťastní, že nemusíme utíkat ze své země. Ale nikdy neříkej nikdy...

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:05 sobota 20. února 2016. Anketa je uzavřena.

  • 221
  • 19
  • 13
  • 12
  • 11
  • 10