Slunečnou píše manžel Evy Decastelo: Dopředu jsem nevěděl, že bude semetrika

17. ledna 2020
Tvorba seriálu byla sice dosud doménou kreativců z televize Nova, v posledních letech jim ale primácký tým, který sestavila Lenka Hornová, velmi šlape na paty. Důkazem toho jsou ohlasy diváků, kteří čím dál častěji vyhledávají právě primácké seriály. To, co se ale povedlo Slunečné, tady ještě nebylo. Ta ve sledovanosti dokonce trumfla i dosud nepokořenou Ordinaci v růžové zahradě. Kdo ale stojí za tímto úspěchem? Jedním z autorů je i manžel moderátorky Evy Decastelo René, který Expresu popsal, jak podobný seriál vzniká!

René Decastelo se sice proslavil díky svému alter egu Boženě Svárovské, kdy pod tímto jménem vydal hned několik knížek, patří ale také mezi naše nejúspěšnější scenáristy. Jako autor spolupracoval na projektech, které měly vesměs velký úspěch. Co obnáší práce scenáristy a myslí při psaní i na svou manželku, která je mimo jiné i herečkou?

René, ty ses podílel na seriálech Doktoři z Počátků, Ordinace v růžové zahradě, Ohnivý kuře, Modrý kód, Krejzovi a nově i Slunečná. Jak ses k psaní seriálů dostal?

Dostal jsem příležitost od Lenky Hornové, která mě pozvala, abych se připojil k jejímu týmu scenáristů. Byla to šance, kterou jsem moc rád využil. A doufám, že i ona je se mnou spokojená.

Co je nejtěžší? Vymyslet téma, dějovou linku?

Než se dostaneš od námětu k dějovým linkám, je za tím spousta práce. Takže nemůžeš jednoduše říct, co je těžší... Když máš nápad, jde to samo. A když ne, chvilku se s tím trápíš.

Jak dlouho trvá napsat jeden seriál?

Záleží na počtu dílů. Ale většinou začínáme tak půl roku před samotným natáčením. A samozřejmě píšeme dál i v průběhu natáčení. A čím úspěšnější seriál je, tím déle píšeme. U long-running seriálů musíme odevzdat průměrně dva díly týdně.

Ohnivý kuře mělo mít pouze určitý počet dílů, ale bylo tak úspěšné, že jste museli dopisovat za pochodu. Podepíše se to pak na kvalitě seriálu, když musíš dějovou linku natahovat?

Většinou se u těchto seriálů začíná se zadáním na dvě sezony, to je cca osmdesát dílů. A pokud je seriál úspěšný, pokračuje se dál. S tím musíme jako scenáristé počítat, takže máme v hlavě plány na další pokračování, nemůžeme jen roztahovat to, co jsme měli v plánu na osmdesát dílů.

Nyní jste uvedli seriál Slunečná. Jak vzniklo to téma?

S nápady přichází Lenka Hornová, která je na to skvělá, a pak se v širším autorském týmu rozpracovávají jednotlivé postavy a dějové linky. Po trochu „praštěných“ Krejzových jsme chtěli seriál, který bude lákat k obrazovkám celou rodinu.

První díl vidělo skoro 1,4 milionu diváků a druhý také přes milion. Porazili jste i dodnes neporaženou Ordinaci. Jaký je to pocit?

Samozřejmě z toho všichni máme radost. Ale Slunečné jsme věřili, protože je to úžasný seriál. Zamilujete se do něj na první pohled.

Na Ordinaci jsi také spolupracoval, takže je to tak trošku vlastňák, dá se říct.

Na Ordinaci spolupracoval v téhle branži snad každý. Ale je to už tak dávno, že o ní takhle neuvažuji.

Co vůbec scenárista prožívá den před premiérovým dílem? Díváš se?

Normálně jsem pracoval, ale lehkou nervozitu jsem cítil. Samozřejmě že se dívám... A to i když jsem díl předtím viděl už několikrát v průběhu schvalování.

Nebojíš se, že po tobě nyní budou chtít další díly, když je seriál úspěšný?

Nebojím, protože do Slunečné jsem se zamiloval. Máme úžasné herecké obsazení, spoustu napínavých dějů a skvělý tým lidí, kteří seriál vytvářejí.

Co si myslíš o nekonečných seriálech? Uměl bys psát jedno téma dokola?

Nekonečné seriály nejsou přece pořád dokola. Děj se mění, přicházejí nové postavy, pořád je co vymýšlet. A když už postavy jednou „ožijí“, není problém pro ně vytvářet zajímavé děje.

Tvá manželka je nejen moderátorka, ale i herečka. Myslíš při psaní i na roli pro ni?

Popravdě moc ne. V první fázi, když seriál připravujeme, nemají postavy konkrétní obličeje. To až později, když dojde k obsazování, začínáme pracovat s představou herce. Jinak bych přece nemohl napsat její postavu jako takovou semetriku.

Semetriku hrála i v Ohnivým kuřeti.

Semetriky jí jdou... Možná je to proto, že doma je hodná. Nebo se ještě přetvařuje.

Zatímco ona za prací hodně cestuje, ty pracuješ doma. Máte čas na sebe?

Asi ne tolik, kolik bychom chtěli. Není to jen kvůli práci. Snažíme se hodně věnovat dětem. Ale to neznamená, že se zanedbáváme. Máme společné rituály, záliby a vždycky si na sebe najdeme čas. Milujeme se.

Kde se ti nejlépe píše?

Nejlépe asi v mojí pracovně, ale ukázalo se, že můžu pracovat kdekoliv. Klidně i na dovolené na pláži, což Evička nevidí ráda.

Už víš, o čem bude další seriál?

Zatím žijeme Slunečnou a počítám, že ještě nějakou dobu budeme. To ovšem neznamená, že by se nám v hlavách nerodily další náměty.

Proč si myslíš, že je Slunečná tak úspěšná? Je to i tím, že není z lékařského prostředí?

Slunečná je vztahový rodinný seriál, což znamená, že s sebou nese spoustu zajímavého děje, jak romantiky, tak dramatického napětí. Všechny hlavní postavy mají dokonalé obsazení, pro diváka není problém se do nich zamilovat. Navíc prostředí statku je kouzelné. A v neposlední řadě je to opravdu skvěle natočené. Všechno klaplo a je dobře, že divákům se seriál líbí.

Mluvíš do výběru herců?

Každý z autorského týmu může říkat svoje návrhy na obsazení hlavních postav. U Slunečné jsme se všichni vzácně shodli a na výsledku je to vidět.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:18 sobota 16. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • 190
  • 46
  • 38
  • 32
  • 31
  • 27
Komentáře