Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Renáta Czadernová o začátcích na Nově, Reyovi a Lucii, stalkerovi a naší anketě

  Renáta Czadernová je tváří Novy již dvanáct let. | foto: Tilen Vajt, Pavel Dvořák

  Ačkoliv měla velkou konkurenci, naši anketu o nejkrásnější českou moderátorku s přehledem vyhrála. Kdo je ale žena, která si získala srdce většiny čtenářů Expresu? Ačkoliv se proslavila díky své účasti v Miss České republiky, kde získala titul druhé vicemiss pro rok 2006, modelingem se od prvních chvil živit nehodlala. Jak se dostala na lukrativní post moderátorky Televizních novin, jak na ni při prvním setkání působili Rey Koranteng a Lucie Borhyová a jak vzpomíná na stalkera, který ji pronásledoval dlouhé tři roky?

  Již na střední škole jste byla na stáži v České televizi. Vždy jste toužila po práci moderátorky?

  Vždycky jsem chtěla pracovat v médiích. Neměla jsem tak vysoké ambice a ani mě nikdy nenapadlo, že bych mohla být moderátorka. Hrozně mě vždy bavilo psaní a baví dodnes. Ještě před tou stáží ve zpravodajství České televize v Ostravě jsem psala do novin do Týdeníku Ostrava, jinde nebylo místo. Obešla jsem tehdy všechny ostravské noviny a nikdo mě nechtěl vzít. Bavilo mě psát a i v době, kdy jsem už pracovala na Nově, jsem psala rozhovory do časopisů. Psaní mi chybí. Ale i proto jsem nikdy nepomýšlela na práci moderátorky.

  Do novin vás vzít nechtěli, ale dostala jste se do České televize. Bylo to tak jednoduché?

  Na stáž ano. Dělala jsem totiž zadarmo, abych se něco naučila. Jelikož se jim má práce líbila, tak jsem nakonec nějaké peníze dostala.

  Byla jste i asistentkou pořadů Bludiště a Neváhej a toč! I to jste dělala bez nároku na honorář?

  V Neváhej a toč! jsem byla jako záskok, a to asi jenom dvakrát. Kdysi jsem to někde řekla a od té doby se to píše. Do Bludiště mě ale vybrali na castingu a šlo o placenou práci. Nosila jsem tam bludišťáky. Byla jsem jednou z asistentek.

  I když jste v Neváhej a toč! byla krátce, stihla jste přijít do kontaktu s Eduardem Hrubešem?

  Co si pamatuju, tak to byl velice příjemný pán. Nemám v sobě žádnou konkrétní vzpomínku, takže bych řekla, že to setkání bylo velice neutrální.

  Poté jste se přihlásila do Miss České republiky, což byl velký zvrat. Co vás k tomu vedlo?

  On to byl sen mé mamky. Dneska to chápu, protože jsem také matka a má dcera pro mě bude nejnádhernější ze všech, i když nebude nejkrásnější. Moje mamka to viděla velice podobně, ona je také krásná. Měla dlouhé husté vlasy a modré oči. Nevím, jestli si tím plnila své sny, nebo chtěla, abych si to já jako její dcera zkusila. A mně to nevadilo.

  Zeptala se vás alespoň předtím, než vás přihlásila?

  To víte, že ano. Bavily jsme se o tom. Já jsem si naopak říkala, proč ne? Věděla jsem, že to bude v Praze a že tam budou štáby. První, co jsem udělala, bylo, že jsem se jich zeptala, jestli by pro mě náhodou neměli práci, protože by mě strašně bavilo dělat v médiích, navíc ještě k tomu v Praze. Bohužel to tenkrát nevyšlo.

  Jak vzpomínáte na období Miss? Našla jste si nějakou kamarádku? Třeba Táňu Kuchařovou?

  Já si myslím, že slovo kamarád je hodně silné. Ta soutěž netrvá tak dlouho, aby se mohlo vytvořit tak silné pouto. Respektive my jsme se potom nevídaly, protože Táňa vycestovala do světa. Během soutěže jsem ale byla s Táňou na pokoji a troufám si říct, že jsme si rozuměly. Nebyl žádný problém. Ale nešlo jenom o Táňu. Mně nevadila žádná holka a musím přiznat, že bych asi nenašla ani jiné dvě dívky, které by se neměly rády. Také jsem slyšela, že je tam rivalita, holky se nemají rády a dělají si naschvály, ale já jsem to nezažila. Buď jsem to nevnímala a dělo se to tam, nebo to byl ročník bez rivality. Možná je to jenom zažitý předsudek.

  Jste ráda, že jste zažila dobu, kdy soutěž pořádal Miloš Zapletal?

  Dneska bych nešla. Myslím si, že ta soutěž ztratila úroveň. Nemyslím to ve zlém a nechci znít nadřazeně, že naše Miss měla úroveň. To vůbec ne. Ale já si fakt pamatuju dobu, kdy Miss dělal Miloš Zapletal a my jsme celá rodina seděli u televize, dívali jsme se, tipovali jsme, kdo vyhraje, a bavilo nás to. Zničehonic to přestalo. Těch Miss bylo asi deset. Miss toho a tamtoho. Už mi to přijde, že to ztratilo šmrnc, když je každá holka na večírku miss a já vůbec nevím, co je to za holky.

  Když se někde představujete, tak radši jako moderátorka než vicemiss?

  To zase jo. Já nemám sebevědomí na to, představovat se jako miss. Přijde mi, že se na mě pak každý dívá a říká si: Ježíšmarjá, tahle byla na Miss? Nemám Instagram, nevystavuju se, nefotím si selfíčka. Neumím si představit, že bych vyfotila sama sebe a někam bych tu fotku dala. Nevím, koho by to mělo zajímat. A nedej bože, jak se ty holky fotí na záchodě. Dodnes jsem nepochopila, proč to dělají.

  Opravdu nemáte Instagram?

  Já mám Instagram, kde je jedna fotka. Založil mi ho kamarád v době největšího instagramového boomu. V životě jsem tam nedala ani jednu fotku. Přiznám se, že to ani neumím.

  V dnešní době se dá na Instagramu docela slušně vydělávat. Nemáte ho, protože nechcete odhalovat své soukromí?

  Mně by to zase tak nevadilo, kdyby mi někdo řekl, abych ukázala, co dělám. Jsou ale hranice, za které bych nešla. Třeba fotka na záchodě. Přijde mi mimo jít na záchod a vyfotit se, jak strašně jsem sexy. Takhle sexy nafotím každou holku, když ji hezky nalíčím a načešu. Nejvtipnější je, že vím, jak ty holky vypadají v reálu. A když pak vidím fotky, na kterých vypadá úplně wow, tak mi to přijde strašně komické. Navíc když u některých z nich třeba vím, jak vypadají nenalíčené, jsou to úplně tuctové holky. Je mi pak jenom líto těch mladých holek, které je berou za vzory a myslí si, že ty holky tak opravdu vypadají. Dnešní mládež žije v naprosté iluzi. Jestli se ochuzuju, nebo neochuzuju o výdělky, to nevím. Na druhou stranu si říkám, že pro mě je nejcennější a nejdražší čas. A jsem ráda, že místo toho, abych neustále psala něco do mobilu, tak jsem se svým partnerem, se svou dcerou nebo s kamarády. Pro mě je to daleko víc, než kdyby mi někdo dal něco zadarmo. A dokonce něco, co ani nepotřebuju. Jenom abych si řekla, že to mám zadarmo.

  Zajímavé je, že zrovna váš partner je marketingový expert. Ten by vám s tím pomoct mohl.

  Taky když si do mě rýpne, tak mu vždy řeknu, aby se o to staral. Ale on na to nemá čas.

  Vy jste se sice stala v roce 2006 druhou vicemiss, v modelingu jste ale nepokračovala a nastoupila jste jako reportérka do tehdy primáckého pořadu Extra. Pomohla vám k místu sláva z Miss?

  Možná jo, protože jsem to samozřejmě napsala do životopisu. Ale vždycky když jsem získala nějakou práci, tak jsem tam předtím musela poslat e-mail nebo tam jít osobně. Něco jsem pro to musela udělat. Nic mi nespadlo do klína. Tak to bylo i s Primou. Nechtěla jsem dělat modeling, chtěla jsem se věnovat médiím. Sepsala jsem, co jsem kde dělala, poslala jsem to na Primu a vyšlo to. Pozvali si mě na zkoušku, udělala jsem úvodní reportáž, jim se líbila a vzali mě.

  Jaké byly vaše začátky v televizi?

  Jelikož už jsem něco uměla z Ostravy, bylo to pro mě daleko jednodušší. Dokonce si pamatuju, že mě chválili, protože jsem si vymýšlela vlastní témata.

  Pořad ale dlouho nevydržel. Jak vznikl váš přestup na Novu?

  Shodou okolností v té době veřejně vyhlásili, že hledají moderátory Odpoledních Televizních novin. A jelikož se na Primě proslýchalo, že budeme končit, tak jsem se přihlásila. A musím říct, že s ohledem na naše platy se nedivím, že to skončilo. Byli jsme perfektně placeni. To byly pro mě, pro holku z Ostravy, tak super peníze. Byla jsem z toho nadšená. 

  Bylo to tak dobré, že člověku vadilo, že to končí?

  Tak hlavně tam byla i dobrá parta a já jsem navíc byla ráda, že jsem se někde uchytila. Nevěděla jsem, co bude dál. Ale Nova vyhlásila tento konkurz a já, jelikož jsem neměla co ztratit, tak jsem se přihlásila. Přišla jsem tam a opět jsem jim řekla, že klidně budu dělat reportérku. Oni si mě ale drželi v tom castingu, který se týkal jenom moderátorů. A nějak to dopadlo.

  Vzpomenete si, kdo se o to místo s vámi hlásil také?

  Bylo tam sedm tisíc lidí. Ten casting se táhl rok.

  Co jste ten rok bez práce dělala?

  Chvíli jsem čekala a pak jsem pracovala pro Jana Moťovského, který odkoupil od Miloše Zapletala Miss České republiky. Tím, že mě lákala média, jsem si říkala, že by mě lákalo dělat tiskovou mluvčí Miss České republiky. Takže jsem pracovala v agentuře Jana Moťovského. Po roce mi ale zavolali z Novy, že mě vzali, a dodnes si pamatuju, že Honza Moťovský říkal, že udělá vše, abych zůstala u něj, ale já jsem si chtěla zkusit moderování zprav.

  Začínala jste na Nově s Pavlem Dumbrovským. Jaký byl?

  Já jsem z něj měla respekt, ale Pavel byl neskutečně milý a k mému překvapení strašný trémista. Myslím si, že byl ve svém živlu, když dělal politické reportáže, a najednou když moderoval, byl kolikrát nejistý. On třeba nechtěl číst MO, což jsou zprávy čtené mimo obraz, takže nejsme vidět, jenom tam běží obrázky. On to nechtěl číst, protože to na něj byl příliš dlouhý text. Nechci, aby to vyznělo, že byl špatný moderátor. On si prostě nebyl jistý, i když tu práci dělal roky. To bych chtěla vypíchnout, že mě nejvíc překvapilo. Čekala bych, že bude mít tyto věci v malíku, ale úplně tak to nebylo.

  Takže se nedá říct, že to byl váš mentor?

  Pavel byl hrozně hodný. Na cokoliv jsem se ho zeptala, vždy mi odpověděl. Když ho něco napadlo, tak mi sám poradil. Ale na Nově byli všichni ochotní. Nikdo mě neodsekl.

  Po něm jste zprávy moderovala s Kristinou Kloubkovou, pak chvíli sama a nyní s Petrem Suchoněm. Jak vám to vyhovovalo nejvíc?

  S Kristinou jsme drbaly. Byly jsme dvě ženské, tak to bylo fajn. Celkově jsem měla ale na partnery štěstí. I s Petrem se mi dělá skvěle. To je ale tím, že děláme v médiích. Tady dělá jenom ten, koho to baví. Tady nepotkáte někoho naštvaného. Všechny jejich práce baví. Je to něco jiného, než když chodíte do práce od ... do a ještě do takové, která vás nebaví, ale víte, že musíte, protože každý musí chodit do práce, aby uživil rodinu. Tady je ta přidaná hodnota toho, že vás to baví. 

  Pavel Dumbrovský byl posléze z Novy odejit. Rozlučka s ním musela být pro vás dojemná, když to byl váš první moderátorský parťák.

  Žádná nebyla. Pavel na to nebyl.

  Takže jste se soukromě nepotkávali?

  Ne. Nepotkávali.

  Takové vztahy tady nemáte?

  Když jsme moderovaly s Kristinou, tak jsme spolu chodívaly na akce. To bylo fajn období. Jinak se s nikým soukromě nepotkávám. Potkávám, ale ne s lidmi, které znají čtenáři. S lidmi kolem se bavím, ale nemám blízké kamarády mezi moderátory.

  Když jste nastoupila, největšími hvězdami byli Rey Koranteng a Lucie Borhyová. Jak na vás působili? Měla jste z nich respekt?

  Respekt jsem měla ze všech. Určitě. Lucka působila sluníčkářsky a poprvé, když jsem viděla Reye, tak na mě působil jako namyšlený a odměřený chlap. Až postupem času jsem poznala, jak suprový je. Dneska si vždycky dlouze povídáme, když se vidíme. Podle mě je hodně fajn. Ale na tom začátku na mě působil hodně odtažitě.

  Nebylo to tak, že jste ho třeba rušila a musel se na něco soustředit?

  To určitě ne. Vím, že se zrovna na nic nesoustředil, on je prostě takový. To, že je fajn, zjistíte, až když ho poznáte. Rey není vůbec odtažitý. Je naopak velmi komunikativní. Třeba to byl jenom můj vnitřní pocit, ale spíš ne. Tak na mě prostě zapůsobil.

  Zabrousíme trošku do soukromí. Vy jste se stihla již jednou provdat a rozvést. S ohledem na to, jak dneska probíhají rozvody českých celebrit, tak vám se to povedlo vše zvládnout dost v tichosti.

  To bylo tím, že jsme dva normální lidi, kteří nepotřebovali vytahovat soukromé věci. Navíc nebylo co vytahovat. My jsme se seznámili, když mně bylo osmnáct, od té doby jsme spolu byli. Já jsem od těch osmnácti let neznala nic jiného a ty brzké lásky tak končívají. Postupem času jsme zjistili, že každý chceme něco jiného, každého to táhlo někam jinam. Ale nerozešli jsme se ve zlém. Třeba tomu někdo nevěří a říká si, že to je póza, ale není to tak. Kdybychom se rozešli ve zlém, řekla bych, že to nebyla procházka růžovým sadem, stalo se, je to život. Ale nemám důvod něco takového říkat.

  Vy jste skončila v Miss České republiky na třetí pozici a je známo, že se na vítězky Miss vždy doslova jako kobylky sesypou movití sportovci z řad fotbalistů či hokejistů. Vy jste ale vedle sebe nikdy neměla žádného sportovce.

  Zase nemůžu říct, že jsem se nikdy s nikým nepotkala, ale spíš nemám potřebu to říkat, šlo o kluky, kteří to měli stejně jako já. Nepotřebovali to ventilovat.

  Dost missek se za sportovce provdalo.

  Mně to nesedlo. Nemyslím si ale, že to bylo o tom, jestli jde o sportovce, nebo ne. Spíš jsme si nesedli tolik lidsky.

  A také vám psali po Miss?

  Třeba psali, ale jelikož jsem byla zadaná, tak jsem jejich zprávy absolutně nevnímala. S mým rozchodem Miss neměla nic společného. Rozešli jsem se opravdu hodně dlouho poté. Pokud narážíte na „missí nemoc“, tak si myslím, že jde o to, že se holky dostanou k jistým možnostem a jejich partneři to neunesou. Těch důvodů je hodně. Rozhodně si myslím, že když někdo má pevný a kvalitní vztah, tak ho soutěž Miss neovlivní.

  Ani váš současný partner není sportovec.

  Asi by se zlobil, kdybych teď neřekla, že dělal strašně dlouho karate. Není to tím, že bych měla averzi na sportovce, ale myslím si, že s Michaelem máme víc témat, o kterých si můžeme povídat, než třeba s fotbalistou.

  S partnerem máte i dvouletou holčičku. Užila jste si vůbec mateřskou, když už pracujete?

  Byla jsem doma půl roku.

  Proč moderátorky chodí na mateřskou dovolenou jenom na půl roku?

  Protože máme strašně fajn práci. Já chodím na Novu až na půl pátou, tím pádem jsem byla s Adélkou každý den do půl páté, kdy přijel Michael, vystřídal mě, o půl sedmé šli koupat, takže malá byla dvě hodiny s tatínkem. Za to jsem já hrozně ráda, protože ona miluje oba dva, není fixovaná jenom na mě. Já si myslím, že dítě mají vychovávat oba dva rodiče, a to kvůli dítěti, aby přijímalo oba rodiče. Nikdy bych nešla zpátky do práce, pokud bych měla mít chůvu. Nikdy. Byla jsem rozhodnutá, že jedině pokud to zvládneme takto. Pokud bychom to nezvládali, tak bych byla doma.

  Spíš jsem si říkal, jestli to není strach z toho, že když bude člověk delší dobu z obrazu, tak se nebude mít kam vrátit.

  Tím to není. Na Nově máme perfektní podmínky. Můžeme být s dítětem celý den.

  Jak zvládáte při práci výchovu dcery?

  Myslím si, že dobře, a to z toho důvodu, že mi to říkají ostatní. Jelikož miluje děti a společnost, tak jsme ji teď dali dvakrát až třikrát týdně do školky. Strašně mě potěšilo, když nám paní učitelky řekly, že je na úrovni o rok staršího dítěte. Umí pozdravit, poděkovat, pozná své boty, což některé dvouleté děti neumí. Umí krásně mluvit. Řekly mi, že jde znát, že má mámu na jedničku. To mě strašně potěšilo.

  Teď jste těhotná podruhé, zase budete na mateřské půl roku, nebo si ji užijete?

  Uvidíme, ale není to tak, že bych si ji neužila. Užívám si ji dodnes. Nikdy bych nedala přednost kariéře před dítětem. Ale opravdu si ji užívám dost. Na tom, že si ji párkrát do měsíce večer užije táta, není nic špatného. K nám do vesnice se navíc mají stěhovat moji rodiče, kteří jsou z Ostravy, já jsem jedináček, tak by se o ně časem neměl kdo starat. Určitě nám tak budou hodně pomáhat oni, pomáhají nám i Michaelovi rodiče. Ale neplánuju. Když se nebudu chtít vrátit, tak si to prodloužím. Zatím jsem nad tím nepřemýšlela.

  Budete spolu mít druhé dítě, ale stále nejste svoji. Mluvíte o svatbě?

  Nelžu, ale nebavíme se o tom. Není to tak, že by to téma nikdy nezaznělo, ale neplánujeme ji. Já už jsem ji měla a partner na to nikdy nebyl. Když se dva milují, tak jsou spolu. My jsme rodina.

  Ale zase nemáte příjmení jako vaše děti.

  Pokud bychom se měli vzít, tak hlavně kvůli tomu, abych měla příjmení, jako mají moje děti. Třeba se impulzivně rozhodneme a vezmeme se. Ale dneska to není na pořadu dne. Za celou dobu, co jsme spolu, jsme to nikdy neřešili.

  Renáta je podruhé těhotná.

  Když se vrátím zpátky k práci, Lucie Borhyová a Rey Koranteng jsou v Televizních novinách dvacet let, vy dvanáct. Jak dlouho si myslíte, že tu práci jde dělat?

  Dokud si mě tady nechají, tak já tady budu jako klíště. Budu tady tak dlouho, jak dlouho je budu bavit. Čím déle to bude, tím budu šťastnější. Jsem tady maximálně spokojená.

  Máte vůbec nějaká zadní vrátka?

  Nikdy jsem neměla a vyplatilo se. Ani se už zas tak nebojím. 

  Vy se bát nemusíte, protože v naší anketě o nejkrásnější moderátorku Česka jste se umístila na první příčce. Potěšilo vás to?

  Zrovna v ten den jsme točili studio k pořadu Víkend, a když jsem přijela do práce, tak mi to začali všichni hlásit, že je nějaká anketa a že vedu. Byla jsem z toho úplně vyjevená. Nečekala bych to. My jsme to brali jako srandu, ale musím říct, že to byl pro nás všechny zážitek. Strašně moc mě to potěšilo. Neumím si představit, že bych našla člověka, kterého by to nepotěšilo.

  Ta anketa se dá vnímat i jako anketa popularity. Co říkáte, že z těch moderátorek jste čtenářům Expresu nejsympatičtější?

  Mám z toho radost a myslím si, že je to možná i tím, že lidé vidí, že se nikde neprotlačuju. Asi vidí, že nejsem taková ta, která by za každou cenu chtěla ukazovat prsa, holý zadek a tamto. Podle mě to k tomu povolání, které dělám, nepatří. Pokud bych byla moderátorkou Top Staru nebo již neexistujícího Extra, tak možná. Ale já jsem nikdy takový typ nebyla. Nemyslím si, že když večer čtu o tom, že se stala nehoda na dálnici nebo někdo ublížil dětem, psům a tak dále, tak potom půjdu a vyfotím si někde nahý zadek. Mně to nejde dohromady a nemám to u těch holek ráda. Myslím si, že to povolání svým chováním shazují.

  Chodí vám do práce dopisy od fanoušků?

  Maily i dopisy. Častokrát od sběratelů podpisů, ale chodí i moc hezké dopisy. Vždy mě potěší, když si někdo udělá čas a napíše mi, že se na mě strašně rád dívá. Velice často mi chodí zprávy od starších lidí a od žen.

  Takže negativní zkušenosti s fanoušky nemáte?

  Zaplať pánbůh žádnou.

  Neměla jste stalkera?

  Je fakt, že jednu hodně negativní zkušenost mám. Šlo o člověka, který mě neustále kontaktoval. Skončilo to tím, že neustále jezdil k nám před dům. Nacházela jsem ve schránce obojek a vodítko pro psa, házel mi vánoční stromky přes plot. I když jsme to řešili, tak to trvalo dva až tři roky, než to přešlo.

  Přešlo ho to, nebo to vyřešila policie?

  Jelikož neudělal nic trestného, tak ta to nijak neřešila.

  Víte, kdo to byl?

  Měla jsem číslo, ale jelikož jsem si ho všude zablokovala, aby mě neobtěžoval, tak ho nemám. Nevím, kdo to konkrétně byl. Ani to vědět nechci. Dělalo se mi z něj špatně.

  To byl jediný moment, kdy jste poznala odvrácenou stranu své popularity?

  Bylo mi to krajně nepříjemné. Navíc zrovna já, která jsem se nikdy moc neukazovala. Nedělalo mi to dobře. Ale naštěstí je to za mnou.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:33 neděle 11. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   114
  • Trapas
   45
  • Tvl
   20
  • Sladký
   19
  • Haha
   15
  • Cože
   14

  Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

  Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

  Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

  Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

  Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

  Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz