Afroamerický bojkot Oscarů: Černoši tím jen sami prohlubují dělení ras

Jada Pinkett Smith se vymezuje vůči „bílým Oscarům“. Vpravo Halle Berry coby...

Jada Pinkett Smith se vymezuje vůči „bílým Oscarům“. Vpravo Halle Berry coby jediná afroamerická herečka s Oscarem za hlavní ženskou roli. | foto: koláž Expres

Několik afroamerických herců a filmařů se rozhodlo, že bude bojkotovat letošní předávání Oscarů. Vadí jim, že druhý rok po sobě není mezi nominovanými žádný černoch a chtějí upozornit na diskriminaci ze strany Akademie. Protestem ale segregaci bezděčně jen zvýrazňují. Proč se vůbec bavíme o dělení na bílé a černé filmové tvůrce?

Po zveřejnění nominovaných na ceny Americké filmové akademie za rok 2015 se herečka Jada Pinkett Smith (manželka Willa Smithe) a režisér Spike Lee, který letos získal cenu za celoživotní přínos filmu, se rozhodli bojkotovat letošní oscarový ceremoniál.

Proč? Vadí jim, že druhý rok po sobě nejsou ve výběru v žádné kategorii afroameričané. Postupně se k nim přidávají další celebrity - například herečka Lupita Nyong’o, která Oscara získala v roce 2014.

Na jejich straně je do jisté míry i současná prezidentka Akademie Cheryl Boone Isaac, která se dlouhodobě prosazuje především o to, aby samotná Akademie byla barevnější. V roce 2012 průzkum Los Angeles Times totiž odhalil, že 94% Akademie jsou běloši.

Ve skoro stoleté historii Oscarů bylo oceněno pouze 6 černošských hereček, z toho jen jedna - Halle Berry za Ples příšer - soškou za Nejlepší výkon v hlavní ženské roli. Černí herci na tom nejsou o moc lépe - za 87 let jich bylo oceněno celkem 9.

Halle Berry má Oscara za výkon v hlavní roli - díky filmu Ples příšer.

To je na pováženou a samozřejmě je potřeba na to upozorňovat. Otázkou ale je, co má být výsledkem aktuálního bojkotu? Aby si Akademie více všímala filmů od a s Afroameričany? Určitě.

Ale jak to bude vypadat v praxi? Nemůže tohle náhodou vést k povinné kvótě černochů a černošských filmů v každé kategorii, a to i za cenu vyřazení profesně lepších, nicméně bílých tvůrců? Na ty zkrátka nezbude místo, aby se „někdo neurazil“. Tím se naruší soutěž a celá Akademie rázem ztrácí smysl. Oscaři se přece mají rozdávat za výkon, ne za barvu pleti.

Akademie není mafie

Výběr nominovaných je složitý a zdlouhavý proces. Akademie má přes 6000 tisíc členů, každý vybírá 5 jmen. Jsou to lidé z branže, z různých odvětví, různého věku i názorů.

Fotogalerie

Nevidíme do širokého výběru, který společnost PricewaterhouseCoopers, jež má celé Oscary pod palcem, rozesílá členům Akademie, aby z něj vybrali nominované. Ale upřímně to podle nás nevidí ani Jada Smith nebo Spike Lee.

Stejně tak si neděláme iluze. Postavení černochů ve Spojených státech ani v roce 2015 není ideální, tím spíš ne v Hollywoodu, který zčásti řídí běžným smrtelníkům skryté mechanismy.

Nějak se nám ale nezdá, že za malým počtem nominovaných afroameričanů je velké řízené spiknutí a záměrná ignorace. Jenže dělením filmových tvůrců na černé a bílé sami protestující segregaci jen podporují a prohlubují.

V současnosti se každý druhý neustále vymezuje vůči sebemenší hovadině. Rovnoprávnost ras určitě není hloupost, ale v tomhle kontextu krčíme rameny a říkáme si; proboha, na druhé straně světa hladoví lidé k smrti a vás trápí, kdo ze zazobaných hollywoodských stars si domů odnese víc pozlacených sošek?

Ale no tak!

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:03 pátek 20. května 2016. Anketa je uzavřena.

  • 45
  • 40
  • 17
  • 11
  • 10
  • 9