Co mladému Lopraisovi vzkázaly dcery Martina Koloce? Nechápeme, že se nestyděli to zveřejnit

15. ledna
Konverzace Aleše Lopraise na rallye Dakar, která probíhala v kabině jeho kamionu, pobouřila řadu lidí. K sexistickým a rasistickým narážkám se nyní vyjádřily nezletilé dcery dvojnásobného mistra Evropy v závodech tahačů Martina Koloce, na něž odsouzeníhodný slovní útok mířil. Co synovci slavného jezdce vzkazují?

„Fakt, že stále žijeme ve světě, kde je na mladé ženy pohlíženo pouze jako na sexuální objekty, a nikoli na plnohodnotné lidské bytosti, nám byl připomenut v místě, kde bychom si to přály nejméně. Na rallye Dakar,“ uvedly ve svém vyjádření Aliyyah a Yasmeen Kolocovy, které se během dakarské rallye staly oběťmi sexistických narážek ze strany Aleše Lopraise.

„Dakar je pro nás snem, na který se vytrvale připravujeme a dáváme do něj úplně vše. Bohužel jsme si musely vyslechnout nechutné rasově a sexuálně motivované poznámky z úst Aleše Lopraise a jeho posádky, který se vůbec nestyděl video se svými výroky o nás zveřejnit,“ shrnuly sestry jádro problému, který známým závodem dost otřásl.

„Přijely jsme se na rallye Dakar podívat, co nás čeká. Chceme závodit, chceme férově soupeřit a chceme se zlepšovat a učit. Kromě zkušeností jsme si ale odnesly i pocit, že na nás někteří závodníci mohou koukat jako na pouhé kusy masa. Před Lopraisovým komentářem nás neuchránilo ani to, že jsme nezletilé,“ stýskají si dcery známého závodníka.

„Jak byste se cítili vy, kdybyste věděli, že tohle vás čeká na cestě za svým snem? Jestliže se k nám takhle chovají v době, kdy je nám šestnáct, jak se k nám budou chovat za pár let, kdy budou mít pocit, že si mohou dovolit úplně vše. Zůstane jen u slov?“ ptají se s tím, že dnes a denně jsou mladé dívky ponižovány a odrazovány od naplnění svých cílů rasovými a sexistickými komentáři, urážkami a posměšky.

„Takové chování nemá své místo nejen na profesionální události, jako je rallye Dakar, ale kdekoli ve společnosti. Je to ubohé, nízké a ponižující,“ nechaly se slyšet Aliyyah a Yasmeen.

„Považujeme to za vrcholně nesportovní chování. Nesmí být ponecháno bez odezvy. Dívky a ženy na celém světě by měly vědět, že tohle si nemusí nechat líbit. My se naštěstí bránit můžeme a dovedeme, ale potřebujeme vaši podporu. Dejte nám ji, prosím,“ vyzývají dvojčata v závěru svého příspěvku.

A zatímco Loprais mlčí a strká hlavu do písku, kterého je na rallye víc než dost, Kolocovy dcery na Facebooku získaly velice slušnou odezvu a podporu.

Fotogalerie

Komentáře