Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Zemřel Radim Uzel: Kritizoval Me Too, poslední roky života protrpěl a mizel před očima

  Radim Uzel na veletrhu promluvil k milovníkům erotiky. | foto: Tilen Vajt/Pavel Dvořák

  Zemřel nejznámější český sexuolog Radim Uzel. Uznávaný expert poslední roky svého života protrpěl. Bojoval s rakovinou žaludku, hodně s ním také zamával covid-19 a před časem ho málem zabila plicní embolie. Podle informací Blesku, kterému to potvrdil jeho vnuk, sexuolog zemřel ve věku 82 let, stalo se tak v noci z neděle na pondělí v nemocnici v Motole.

  Radim Uzel se před svou smrtí naposledy objevil na veřejnosti na začátku března během udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. Od prezidenta Miloše Zemana převzal metál, redaktorovi Expresu pak přiznal, že mu dělalo velké problémy se na akci vůbec dostat.

  Na předání medailí jsem se doplazil, jak vidíte,“ řekl nám Uzel, který za poslední měsíce viditelně zhubl.

  „Mám dole dvacet kilo, dříve by to bylo bráno jako zdravé hubnutí, teď už je to ale nezdravé,“ svěřil se Expresu dále uznávaný expert.

  „Mám se dost blbě. Jsem nemocný, nějak se na mě ty nemoci lepí. Měl jsem covid-19, teď mám ještě další choroby, moc se necítím. Mám nějaké nádory v břiše. Brzy mi bude už 82 let a myslím si, že už mám splněno,“ dodal Uzel, jenž se loučil se životem už loni na podzim, kdy ho po těžkém covidu-19 málem zabila plicní embolie.

  Radim Uzel si přišel pro státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana.

  Radim Uzel byl znám pro svůj neobyčejný smysl pro humor. Nedělalo mu problém vystupovat na erotickém festivalu či hrát v televizních reklamách na léky na podporu erekce.

  Moderátorka Tarra White s hostem Radimem Uzlem

  Ostře kritizoval Me Too, aktivisté ho za to chtěli popravit

  Velmi kriticky se Uzel vyjadřoval ke kampani Me Too, která upozorňovala na údajná sexuální obtěžování. 

  Sexuologovi se nelíbilo, že začal být kritizován v podstatě jakýkoliv dotyk, ačkoliv jde mezi mužem a ženou o běžnou a často i nutnou věc. Jako třeba v jeho zaměstnání.

  „My jsme se vždycky v porodnictví učili, že mám těhotné ženě v poradně projevit ochranitelský komplex, to znamená, že ji obejmu kolem ramen, řeknu jí, ať se nebojí, že budeme na porodním sále spolu. Žena tím dotykem cítí ochranu. Ve Spojených státech bych si to nemohl dovolit ani náhodou. Já v gynekologické ordinaci mohu ženě rýpat ve všech tělesných otvorech, ale kolem ramen to nemám v popisu práce, to je obtěžování. Přehání se to,“ řekl v roce 2018 Radim Uzel v pořadu Štrunc!

  Moderátorovi tehdy Uzel také řekl, že je pro něj naprosto běžnou věcí poplácat po zadku sestřičku v ordinaci.

  „Já bych si to dovolil, protože rekvalifikace nastane teprve ve chvíli, pokud bych se stal ministrem zdravotnictví. Potom se spojí a podají žalobu. Já už takové ambice nemám, takže můžu poplácávat směle,“ usmíval se tehdy Uzel, který se dočkal velké kritiky ze strany některých aktivistů.

  Jedním z těch, kteří s Uzlovými slovy nesouhlasili, byl známý filmový kritik Kamil Fila, jenž se považuje za feministu.

  „Radim Uzel díky své letité přítomnosti v médiích a z toho plynoucí vnějškové autority na poli sexuologie může škodit víc, než je na první pohled zřejmé. Zcela nepochybně není první, kdo v české společnosti první přišel s otevřeným šovinismem, mizogynií a zlehčováním násilných trestných činů, ale je takového chování symbolem a tváří,“ uvedl například ve svém sáhodlouhém článku Fila.

  Jemu ani dalším kritikům se „popravit“ nejznámějšího českého sexuologa nepovedlo. Svědčí o tom mimo jiné výše zmíněné státní vyznamenání z rukou prezidenta Zemana, které Radima Uzla navždy řadí mezi významné české osobnosti.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 9:15 středa 31. srpna 2022. Anketa je uzavřena.

  • Super
   18
  • Tvl
   12
  • Haha
   8
  • Cože
   8
  • Sladký
   3
  • Trapas
   2