Za rozhodnutím založit sbírku stojí jmenovitě Michaela Rosenkranzová, ředitelka základní školy v Hostivici, která se pasovala do role jakési mluvčí rodiny a veřejně hovoří za vdovu Hanu Ptáčkovou, kdy ve svých prohlášeních používá slovo „my“ a veřejně také sděluje soukromé informace nejen o rodině, ale i o zesnulém psychologovi, kdy na světlo vynáší věci jako neexistenci životní pojistky či refinancování hypotéky a úplně a zcela zapomíná na to, že blízcí Radka Ptáčka, tedy přímo jeho vlastní rodina, žádné prohlášení nedali a pověření Rosenkranzové zřejmě také ne.
Jakou roli v tom Rosenkranzová hraje, kdy Hana Ptáčková pracuje ve škole coby její podřízená, je zatím ve spekulacích. Od začátku je zakladatelkou sbírky, vystupuje jménem vdovy a v průběhu sbírky reagovala na všechny negativní komentáře a prakticky vystupovala coby mluvčí celé rodiny. Z jejích příspěvků na Facebooku vyplývá, že s Doniem komunikovala ona a popisuje ekonomické zázemí rodiny a její vlastnické poměry.
„Polorozpadlá chalupa, o které se píše, je její maminky a nemovitosti v Praze jsou zapsané dvě jednotky (...) ve výsledku jeden neprodejný byt. (...) Vzhledem k tomu, že znám věci, které stojí v pozadí všeho, co rodina zažívala, a vím, co Radka dovedlo k tomuto rozhodnutí, doufám, že bude mít Hanka brzy dost sil na to, aby se vyjádřila pro všechny hyeny, které všude možně píší odporné příspěvky a nechutný bulvár se možná omluví za svá odporná napadání,“ píše ředitelka školy Rosenkranzová, která kromě toho, že vynáší soukromé informace o rodině Radka Ptáčka, dokonce i veřejně tvrdí, že ví, proč si psycholog sáhl na život.
Dalším nesouladem je, že tato paní ředitelka tvrdí, že veškeré přehledy o majetku rodiny a financí předložili Doniu ještě před zahájením sbírky a vše bylo v pořádku a proto byla sbírka spuštěna během dvou dnů. Ale Redakce Expres přinesla informaci o majetku, který vlastní vdova a rodina, kdy se jedná o jeden byt, jeden nebytový prostor, pozemek se starým domem a dům na hypotéku, a právě hypotéka se stala motorem sbírky původně žádaných deseti milionů korun, kdy byt je údajně zatížen majetkovým sporem a vdova údajně nebude moci během dědického řízení splácet bance. Donio umožnilo sbírku spustit s cílem podpořit pozůstalou ženu a děti, ale popis sbírky odkazoval hlavně na finanční vyrovnání hypotéky, kdy ta měla být menší než požadovaná částka. Proto když jsme v úterý volali provozovateli Donia Davidu Procházkovi, jestli měli povědomí o majetkových poměrech vdovy, ten tvrdil, že ne a že požádali teprve teď rodinu, aby poměry doložila.
„V případě Hany Ptáčkové jsme ji již vyzvali, aby doložila své majetkové poměry, a s naším právním zástupcem poté vyhodnotíme, zda je sbírka relevantní. Ze zákona není možné finance dárcům vracet. Pokud dojde k zániku původního účelu, rozhodne kontrolní orgán (krajský úřad) o využití financí,“ řekl nám v úterý Procházka.
Je evidentní, že Donio se i přes kontroverzi dohodlo s ředitelkou školy Rosenkranzovou a s vdovou Ptáčkovou, že vybrané peníze, konkrétně 2 882 375 korun, budou vyplaceny rodině a ne převedeny na finanční správu. Jako hlavní důvod se uvádí, že peníze pomohou překlenout období dědického řízení a splácení hypotéky. I kdyby se řízení táhlo rok, vybraná částka nyní vdově poskytuje měsíční příjem jen ze sbírky 240 tisíc korun plus její příjem učitelky a následně vdovský a sirotčí důchod.
Fotogalerie |