Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Pumpaři od Zlaté podkovy: Vzpomínáte na šejdíře, co obírali řidiče na Strakonické?

  Ceny energií a pohonných hmot, které hlavně v souvislosti s invazí na Ukrajině vyletěly do astronomických výšek, vynesly praktiky čerpacích stanic opět do popředí zájmu. Tentokrát už se neřeší nekvalitní benzín, spíše jeho závratná cena, respektive marže, které čerpací stanice aktuálně mají. Pamětníci pak vzpomněli legendární normalizační kriminálku Pumpaři od Zlaté podkovy.

  „I když se krade snad všude, málokdy se to vyplácí,“ zněl podtitul detektivky, která měla upozornit na nekalé praktiky obsluhy čerpacích stanic a rozkrádání socialistického majetku. Měl to být kriminální příběh o malé i větší hospodářské kriminalitě. 

  „Nový zaměstnanec, který nastupuje k benzínovému čerpadlu, záhy obdrží rady starších a zkušenějších, jak snadno přijít k velkým penězům,“ doplnili tvůrci k snímku Pumpaři od Zlaté podkovy, který se natáčel mimo jiné na čerpací stanici na Strakonické ulici v Malé Chuchli v Praze. (Ta na místě stojí dodnes, pochopitelně s jiným majitelem a samozřejmě i obchodními praktikami, které nejsou v rozporu se zákonem, pozn. red.)

  Partu podnikavců tvořil vedoucí Vávra (Josef Vinklář), bývalý stavební inženýr Stejskal (Miroslav Moravec), samolibý podvodníček Karafa v podání Jiřího Krampola a starší pán před důchodem Dvořák (Václav Lohniský), který jako jediný nechtěl mít s nekalými kšefty nic společného.

  V kriminální filmu Pumpaři od Zlaté podkovy zazářil i Jiří Bartoška.

  Do této party přichází nový zaměstnanec Zdeněk Černý, kterého si zahrál Jiří Bartoška. „Je zvídavý a rychle se zapracovává. Pochopí i systém dělení zisku. Ve Vávrovi a ostatních záhy vzbudí důvěru, avšak brzy začne prosazovat své právo na rovný díl ze zisku,“ poodhalí děj popis v televizním programu.

  Už tehdy byl Bartoška náruživý kuřák, a tak si vymínil, aby se své vášni mohl oddávat i v areálu čerpací stanice. Jako by nestačil zlozvyk sám o sobě, pokoušel život i tím, že neměl kaskadéra a jako neohrožený Jean-Paul Belmondo absolvoval odvážné kousky sám.

  V kriminální filmu Pumpaři od Zlaté podkovy si tvůrci posvítili na hospodářskou kriminalitu podrývající socialismus.

  Právě z Pumpařů pochází hláška „Karate je svinstvo“, kterou pronese Krampol ve scéně, kdy lakomému taxikáři kolenem promáčkne kapotu.

  Tehdejší ředitel Benziny podal proti natáčení a obsahu filmu stížnost. Zdaleka ne všichni pumpaři byli podle něj podvodníci a snímek je automaticky měl stavět do špatného světla všechny. Problém byl v tom, že se o praktikách čerpadlářů před rokem 1989 vyprávěly hotové legendy a často na nich bylo více než jen zrnko, respektive kapka pravdy.

  V kriminální filmu Pumpaři od Zlaté podkovy zazářili i Josef Vinklář a Jiří Krampol.

  Pošramocenou pověst nezachránila ani sametová revoluce a nástup kapitalismu, který si mnozí našinci vyložili po svém. Některé praktiky zmizely, jiné naopak přibyly. 

  Poměrně obšírnou kapitolou je (ne)kvalita pohonných hmot, které nepoctiví prodejci ve snaze vydělat „ředili“ levnějšími a často i motor poškozujícími substancemi. Časté kontroly i volný trh a s ním i příchod nadnárodních firem naštěstí šejdíře u pump poměrně výrazně eliminovaly.

  To však neznamená, že si v rámci zhojení se po covidu-19 a hubených letech nechtějí čerpací stanice spravit chuť tím, že marže u pohonných hmot vyletí ještě dříve než ceny na burze...

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

  Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

  Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz