Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Proč Survivor vyhrála internetová celebrita nad obyčejnou holkou z Vrchlabí?

  Jak titulek napovídá, letošní série Survivor má nového vítěze – Martina Mikysku alias Mikýře. Tento třicátník, youtuber a virální celebrita, se svým humorem, vlastní firmou, pohodlným životem, jezevčíkem a přítelkyní si podmanil nejen diváky, ale i porotu. Porážku musela přijmout Nikola Kabátová, obyčejná holka z Vrchlabí, outsiderka celé soutěže, která přišla s cílem splnit si svůj sen a vyhrát 2,5 milionu korun. Co nakonec rozhodlo?

  Mikýřova pouť Survivorem

  Nikola a Mikýř vstoupili do soutěže s naprosto odlišnými předpoklady. Mikýř, oblíbený komik a youtuber, byl hvězdou, zatímco Nikola byla největší fanynka Survivora tohoto ročníku, což jí přineslo i nevýhodu.

  Mikýř do soutěže vstoupil jako hlavní tahák letošní řady. Na Survivor se připravoval nejen fyzicky, ale i marketingově. Přišel s cílem bavit a dělat překvapivé kroky, aniž by příliš chápal sociální hru. Věděl, že je oblíbený a dobrý sportovec. Sportovní soutěže byly pro něj jako dělané díky jeho menší postavě a zkušenostem ze snowboardingu. Mikýř se soutěží bavil a udržoval klidnou hlavu, což mu pomáhalo vyhrávat individuální soutěže zaměřené na rovnováhu.

  Po sloučení si uvědomil, že na vtipy není ve hře prostor, což mu bylo připomenuto porotci ve finále. „Přišel jsi sem jako komik, kdy jsi pochopil, že musíš hrát a kde je tvoje pravé já?“ ptal se jeho kmenový rival Martin Prágr. V té chvíli to vypadlo, že Mikýřovi není porota příliš nakloněna.

  Díky své pověsti a upřímnosti ale získával Mikýř hlasy poroty již od začátku. Po sloučení sice ztratil část popularity, ale stále byl oblíbenější než Nikola, která se držela v ústraní a působila jako ocásek starší Jany, která jí dělala roli náhradní matky. Proti Mikýřovi mluvila jeho naprosto naivní sociální hra. Vrcholem byla jeho nenávistná msta a polarizace vůči Pirátovi, který se ho pokusil vyřadit. Ti dva nakonec ve hře předvedli stockholmský syndrom.

  Survivor

  Nikola Kabátová Sociální hra s tragickým příběhem

  Nikola Kabátová přišla na ostrov se zcela jiným příběhem. Tato nevýrazná programátorka z Vrchlabí prošla několika tragédiemi. Před několika lety přišla o babičku a mladší sestru při požáru v bytě jejího otce, a o pár měsíců později ztratila matku, která spadla ze skály. Tuto svou „třináctou komnatu“ otevřela v jednom z dílů soutěže.

  Nikola chtěla vyhrát. Survivor byl jejím snem, podobně jako u mnoha lidí z nižších sociálních vrstev, kteří mají silnější vůli. Hrála takticky, ačkoliv byla šedou myškou, tahala za nitky v zákulisí. „Všechny jsem vás přehrála, protože jste mě nikdy nevyhlašovali do duelu,“ řekla s úsměvem během své závěrečné řeči. Možná jí tato upřímnost nakonec uškodila v očích poroty.

  Nikola byla soutěžící, která byla přehlížená, ale ve skutečnosti hrála velmi silnou hru. Dokázala manipulovat slabinami silných hráčů, a tak si zajistila postup do finále. Svým přístupem k hře se lišila od Mikýře, který se spoléhal na svou popularitu a sportovní dovednosti.

  Survivor

  Ty kokos!

  Mikýřovi nahrálo do karet to, že lidé s ním chtěli hrát. Díky své pověsti a sympatičnosti získával hlasy od poroty. Po vyřazení Jany se spojil s Nikolou a Martinem, čímž si zajistil další postup. Nikola se zase dokázala vyhnout podezření z falešnosti, uměla proplouvat aliancemi, dovedla u ostatních vzbuzovat empatii.

  Ve finále ale Mikýř porotu přesvědčil více než Nikola. Možná jí uškodilo, že v závěru hry působila jako „přicmrdávač“, ačkoliv měla silný životní příběh a mohla být první ženou, která by soutěž vyhrála. Její méně výrazná osobnost a nedostatek atraktivity v očích poroty nakonec rozhodly. Mikýř bral soutěž od začátku jako jakousi prodlouženou dovolenou, která mu pomůže k větší slávě. Tohle sadistické peklo s kokosy mělo být pro něj jakýmsi diskomfortem, poznáním a uvědoměním. Nikola naopak předvedla absolutní adaptaci na extrémní podmínky, zvykla si na život na ostrově a našla v něm jisté zalíbení.

  Nikola Mártyho porazila

  Život není spravedlivý

  Třetím vítězem Survivoru v české variantě soutěže se tedy stává Mikýř, který za 77 dní nenašel jediného přemožitele, přestože bylo všem jasné, že „muž s klackem“ měl jít domů jako první. On sám přitom jako jeden z mála o absolutní vítězství nestál a od začátku se netajil tím, že jeho cílem je dostat do finále někoho, komu umožní splnit si sen. Tím někým mohla být i Nikola. Její touha po výhře byla silná, ale na vítězství to nestačilo.

  Dramatický duel v Survivoru: Tomáš s Mikýřem trpěli jako zvířata. Do posledních vteřin nebylo jisté, kdo zvítězí. „Pokud Nikča vyhraje, budu z toho mít radost. Pokud vyhraju já, budu cítit uspokojení, že jsem dosáhl nejvíc, na co jsem měl,“ říkal Mikýř ještě ve chvíli, kdy na ostrově byli s Martinem Carevem a Nikolou Kabátovou. Zatímco Careva nechal sám před branami finále, Nikolu před porotou ubil kajícnými slovy, protože na rozdíl od ní měl argumenty, které nakonec rozhodly.

  Martin Mikyska alias Mikýř suveréně vyhrává individuální soutěže. Jacka nemůže vystát.

  Mikýř nepřišel vyhrát, ale nakonec chtěl vyhrát tak moc, že tento „malý velký muž“ by udělal všechno, aby vyhrál. Survivor, jak říká jeho moderátor Ondřej Novotný, se mu dostal do hlavy. Nikola měla nejmenší šanci a přitom se dostala do finále. Oba měli totiž jinou motivaci. Jejich rozdíly krásně ilustruje poslední konverzace na ostrově. „77 dnů, chápeš to?“ kroutil hlavou Mikýř. „Já se tak těším domů,“ stýskal si Mikýř. „Já bych tu klidně zůstala dál a sama,“ svěřila se Nikola. Jakoby ji doma v Česku nic lepšího nečekalo. A na tom něco pravdy je.

  Co bude dál?

  Mikýř už si nyní užívá záři reflektorů. Oslavné finále v pražském klubu Duplex, koncert se Sebastianem, bujaré oslavy s fanoušky na pražské náplavce, prodaný „jediný rozhovor“ na HeroHero – to je Mikýřův svět, na míle vzdálený tomu, co teď asi čeká Nikolu. Pro Mikýře a každou jinou internetovou celebritu je to jen jeden schodek v úspěšné kariéře, pro Nikolu je to možná to nejlepší, co v životě zažila.

  Survivor 2024 nám ukázal, že nejen schopnosti a taktika, ale i osobní příběhy a sympatie hrají velkou roli v této soutěži. Mikýř, se svou kariérou a oblibou, nakonec zvítězil nad outsiderkou Nikolou, která bojovala za svůj sen. Jeho humor, sportovní dovednosti a schopnost získávat přátele a podporu mu zajistily vítězství. Možná právě kombinace jeho komického talentu a taktické hry rozhodla o tom, že se stal vítězem letošního Survivora.

  Fotogalerie