Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Z paláce na „chatu“ u babičky: Co stojí za nečekaným stěhováním Williama a Kate z Kensingtonu?

  Cambridgeovi by se měli v následujících dvou až třech týdnech přestěhovat na venkovskou Adelaide Cottage. Co je přimělo opustit luxusní Kensingtonský palác? | foto: Profimedia.cz

  Kensington k nim neodmyslitelně patří, jenže teď se princ William s vévodkyní Kate a dětmi z paláce v luxusní londýnské čtvrti stěhují na venkov. Do relativně skromného sídla Adelaide Cottage, kde ani nejsou pokoje pro služebnictvo a další personál. Nečekaný krok obestírá řada otázek, co k němu budoucího krále vedlo, a odpovědí je zřejmě hned několik.

  O úmyslu Cambridgeových opustit Kensingtonský palác se spekuluje už několik měsíců. S blížícím se koncem prázdnin a nástupem dětí do školy se začaly hýbat ledy. Podle britských médií by se rodina měla do Adelaide Cottage přesunout během následujících dvou až tří týdnů.

  Budoucí král tak okázalý palác v luxusní londýnské čtvrti jen coby kamenem dohodil od Buckinghamského paláce vymění za jednopatrový baráček na venkově, kde jsou pouze čtyři ložnice, tudíž se do něj nevejde ani milovaná chůva tří princátek George, Charlotty a Louise.

  Důvody nečekaného kroku jsou především tři.

  Tím možná nejzásadnějším je královna Alžběta. Je jí 96 let a není tajemstvím, že ji v poslední době trápí zdravotní problémy, především ty s mobilitou. Adelaide Cottage se nachází na pozemcích windsorského panství, jehož centrum, hrad Windsor, panovnice obývá.

  William to tak bude mít blízko k milované babičce, která loni ztratila manžela a životní oporu Filipa, a jeho děti zase k milované prababičce, se kterou rády tráví čas.

  Navíc se rodina přiblíží i k druhé rodinné větvi, Middletonovým, rodičům vévodkyně Kate. Ti žijí ve vesničce Bucklebury, kam je to z Adelaide Cottage slabou třičtvrtěhodinu autem. Z Kensingtonu, tedy ještě přes celou půlku Londýna, se tam museli dostávat dvakrát tak déle.

  Okolí Adelaide Cottage je pro klidný rodinný život jako stvořené.

  Dalším důvodem jsou nepochybně děti. Ty sice přijdou o nonstop kontakt s oblíbenou chůvou, jinak pro ně ale bude venkovské sídlo ve všech ohledech přívětivější než rušný Kensington.

  Když si tam před několika měsíci vyšel princ George s tátou Williamem jen kousek do parku vedle paláce v brzkých ranních hodinách na procházku se psem, okamžitě je jeden z kolemjdoucích vyfotil a byly z toho titulní stránky v novinách. Oproti tomu Adelaide obklopují rozsáhlé královské pozemky, kde bude mít rodina soukromí a možnost trávit společný čas v přírodě.

  V neposlední řadě to budou mít děti kousek do školy v Lambrooku, kam začnou po prázdninách všechny tři shodně chodit.

  Začátek skromnější monarchie?

  Ještě jeden důvod je zmiňován jakožto rozhodující ve stěhování rodiny Cambridgeových do skromného sídla na venkově.

  Zdroje z okolí královské rodiny naznačují, že princ William v poslední době hodně přemýšlí o budoucnosti monarchie. A nejspíše usoudil, že ta by se měla v těžkých dobách energetických krizí a prohlubujících se sociálních rozdílů držet trochu zpátky.

  Často velmi podrážděné reakce jsou ostatně poslední dobou vidět pod články britských internetových magazínů, které letní okurkovou sezonu vyplňují speciály o sídlech členů královské rodiny či dalších luxusních a historických nemovitostech spadajících do tzv. Crown Estate.

  Aktuálním sídlem prince Williama a vévodkyně Kate je Kensingtonský palác.

  „Kate a William toužili po skromném domě. Adelaide Cottage se skvěle hodí, protože je to dům se čtyřmi ložnicemi a oni nic víc nepotřebují, nemají žádný personál, který by musel bydlet s nimi. Neměli žádné jiné požadavky než příjemný rodinný dům v blízkosti škol a královny,“ uvedl zdroj serveru The Sun.

  „Byli skálopevně přesvědčeni, že nechtějí nic příliš okázalého nebo něco, co by potřebovalo renovaci či zvláštní zabezpečení, aby to nebylo zátěží pro daňové poplatníky,“ dodal.

  Kensingtonský palác i nadále zůstane londýnským sídlem prince Williama a Kate, budou ho využívat především k pracovním účelům. Také tam zůstane kancelář jejich tiskového oddělení.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

  Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

  Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

  Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

  Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

  Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz