Tohle je nezávislost? Harry s Meghan natáhli ruce a Charles jim bude platit drahou ochranku

26. května 2020
Chtěli být samostatní, ale už po pár týdnech zaklepali na brány Buckinghamského paláce s nataženýma rukama. Obrazně řečeno, protože do Británie se vrátit nehodlají. Harry a Meghan akceptovali, že daňovým poplatníkům splatí rekonstrukci sídla Frogmore Cottage, ovšem pod jednou podmínkou: Potřebují, aby jim princ Charles financoval americkou ochranku. Náklady na rekonstrukci jsou 2,4 miliony liber, ochranka stojí 4 miliony liber každý rok.

Princ Harry, vévodkyně Meghan a financování jejich budoucího života, to je velké téma posledních týdnů. Dvojice z královské rodiny prchla, života v luxusu se ale vzdát nehodlá a za oceánem už stihla vystřídat honosný kanadský palác a vilu v Los Angeles. 

Britské daňové poplatníky ale pochopitelně vidina toho, že budou jejich život financovat i po královském útěku, vytáčí.

Předmětem dohadů bylo zejména britské sídlo páru ze Sussexu Frogmore Cottage, které si nechali z veřejných peněz zrenovovat, ale teď v něm nebydlí. A v neposlední řadě jejich ochranka za oceánem, na jejímž dotování se nejprve Kanada a pak i Spojené státy odmítly podílet.

Meghan s Harrym v Británii

A tak podle listu Daily Mail Harry a Meghan uzavřeli mimořádně výhodnou dohodu. Zavázali se, že rekonstrukci Frogmore Cottage doplatí, ale na financování ochranky uprosili Harryho tátu, následníka britského trůnu prince Charlese. Protože oni by obojí finančně neutáhli.

„Spoléhali na to, že britští daňoví poplatníci budou i nadále platit účet za jejich ochranu. To ale nedopadlo, a tak museli požádat prince Charlese, aby do toho vstoupil a pomohl jim. Jedině díky tomu teď mohou splácet peníze, které z veřejných prostředků použili na stavební práce,“ řekl Daily Mailu zdroj.

Důvod, proč je pro Harryho a Meghan celá záležitost výhodná, spočívá v jednoduché matematice. Rekonstrukce Frogmore Cottage, kterou budou hradit oni, vyjde celkově na 2,4 miliony liber (v přepočtu asi 73 milionů korun). Ochranka, již bude hradit princ Charles, bude stát 4 miliony liber (122 milionů korun) každý rok.

Tomu, že na tom zřejmě pár není po finanční stránce tak růžově, nasvědčuje i skutečnost, že podle všeho splácení rekonstrukce Frogmoru musel rozložit do několika let. 

Platit mají osmnáct tisíc liber, tedy přibližně něco přes půl milionu korun, měsíčně. Takovým tempem celou částku doplatí až za jedenáct let.

Slova o vytoužené nezávislosti, jimiž se Harry s Meghan při odchodu z rodiny oháněli, zatím působí velice úsměvně. Nebýt otcova sponzoringu, zřejmě by skončili na dlažbě.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:57 středa 23. září 2020. Anketa je uzavřena.

  • 116
  • 52
  • 36
  • 32
  • 31
  • 29
Komentáře