Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Vaše Veličenstvo, konejte! Kongresman vyzval, aby královna Harrymu odebrala i titul vévody

  Britský princ Harry společně s manželkou Meghan už přišli o možnost disponovat titulem Jeho a Její královská Výsost. Královna se rozhodla, že oběma ponechá titul vévody a vévodkyně, jenže se zdá, že ani u toho to nemusí skončit. Harry se svou manželkou porušili pravidlo politické neutrality, kterou britská královská rodina dodržuje. Kampaň proti Donaldu Trumpovi může prince přijít velmi draho. O všem by měla jednat i britská vláda.

  Bylo to pro ni nesmírně těžké rozhodnutí. Britská královna Alžběta II. je známá svým vřelým vztahem ke svému vnukovi Harrymu, a tak nebylo snadné odebrat mu prestižní titul. 

  Harry a Meghan Markle se s královnou dohodli na tom, že už nebudou získávat finance z veřejných zdrojů a že státní pokladně vrátí prostředky ve výši 70 milionů korun, které utratili za renovaci svého britského sídla v hrabství Berkshire poblíž hradu Windsor.

  Výměnou za to si manželský pár mohl ponechat a užívat tituly vévody a vévodkyně ze Sussexu.

  „Jsem ráda, že po několika měsících rozhovorů a nedávných diskuzí jsme společně našli pro mého vnuka a jeho rodinu konstruktivní cestu vpřed. Harry, Meghan a Archie budou vždy milovanými členy mé rodiny,“ uvedla tehdy královna ve svém oficiálním prohlášení.

  „Chci jim poděkovat za veškerou odhodlanou práci v této zemi i mimo ni. Jsem obzvlášť hrdá na to, jak se Meghan tak rychle stala členkou rodiny. Celá rodina doufá, že dnešní dohoda jim umožní začít budovat šťastný a klidný nový život,“ dodala Alžběta.

  Příliš klidný život to ale není. Zvláště poté, co si ve Spojených státech dvojice dovolila pořádnou kontroverzi, za niž to schytala nejen od obyčejných lidí, ale i v politických kruzích. Harry otevřeně vyzval k bojkotu Donalda Trumpa ve volbách a tím porušil zásady královské rodiny. 

  Sami s Meghan hrdě využívají své tituly a od rodiny se nikdy přímo neodpoutali, naopak ji využívají ve svůj prospěch.

  Trpělivost s tímto ztratil republikánský kongresman Jason Smith, který se přes britskou velvyslankyni obrátil přímo na vládu. Smith zaslal dopis, v němž si stěžuje, že do amerických voleb zasahují lidé s tituly britské královské rodiny.

  „Jak víte, britská královská rodina dlouhodobě dodržuje politiku přísné neutrality, pokud jde o politické záležitosti. Proto mě znepokojují nedávné komentáře vévody a vévodkyně ze Sussexu týkající se prezidentských voleb ve Spojených státech,“ píše se v dopise, jehož kopii získal Daily Mail.

  Trump a královna si zjevně dobře rozuměli.

  O tom, s kterými tituly bude Harry a Meghan nakládat, rozhoduje pouze královna. Ta by se podle zvyklostí měla řídit doporučeními vlády a dá se předpokládat, že pokud by Boris Johnson souhlasil s výzvou amerického kongresmana, musela by Alžběta II. tuto variantu zvážit.

  „Podle mého názoru tituly a výsady, které si zachovávají se svolením Jejího Veličenstva královny, dané radou a souhlasem její vlády, brání vévodovi a vévodkyni oddělit osobní poznámky od jejich oficiálního postavení v britské královské vládě,“ pokračoval ve své žádosti kongresman.

  Média už začala na Harryho konto vtipkovat a utěšují ho, že může být klidný. Označení „princ“ mu královna odebrat nemůže, je logicky napojeno na to, komu se narodil, není možné mu ho jakkoliv upírat. 

  O titul vévody kdysi tak oblíbený Harry možná přijde relativně brzy. Minimálně se zdá, že pro to v posledních měsících dělá opravdu hodně.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

  Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

  Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

  Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

  Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz