Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Pohřeb prince Filipa: Harry s Williamem odcházeli spolu. královna nechala vzkaz na rakvi

  Británie už je týden zahalena do černé, minulý pátek zemřel manžel královny Alžběty princ Filip (†99). Právě dnes se s ním královská rodina na hradě Windsor rozloučila, kvůli pandemii koronaviru bohužel za omezených podmínek. Obřadu, jehož průběh plánoval zčásti i sám vévoda z Edinburghu, se zúčastnila třicítka vyvolených. Sledoval ho ale z domova celý svět. Expres dění sledoval online.

  18:25 Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda nabídl svůj názor na to, že Meghan nepřijela na pohřeb na doporučení lékaře.

  „Nejenže je to dobře. Je to velmi dobře. Je vidět, že ten lékař měl všech pět pohromadě. Jde o taktní rozhodnutí, všichni by jen řešili, jak se tváří, co dělá a podobně,“ řekl Svoboda.

  18:10 Oficiální program skončil s obřadem. Jestli se královská rodina odebrala k soukromé akci, není známo.

  17:20 Několik stovek lidí výzvy policie neuposlechlo a pohřeb prince Filipa sledovalo za zdmi windsorského hradu. Nebýt pandemie koronaviru, pochopitelně bych jich byly tisíce.

  Několik stovek lidí výzev policie neuposlechlo a pohřeb prince Filipa sledovali za zdmi windsorského hradu.

  17:15 „Odešel velký muž. Upřímnou soustrast Británii.“ Pohřeb prince Filipa sledovali lidé z celého světa, kteří posílají kondolence nejen královské rodině, ale často rovnou všem Britům.

  17:10 Za rakví šli každý zvlášť, ale odešli společně. Princové William a Harry opustili kapli svatého Jiří bok po boku, ještě společně s vévodkyní Kate. 

  Bratři tak zjevně našli společnou řeč.

  17:05 Ocelová královna ukázala emoce. Server Mail Online si všímá, že si panovnice v jednu chvíli během obřadu otřela kapesníkem tvář.

  Obřadu se zúčastnily mimo jiné všechny čtyři děti Filipa a Alžběty: jediná...

  16:55 Záhada ručně psaného vzkazu na rakvi prince Filipa, který při cestě do kaple svatého Jiří zabíraly kamery, je rozluštěna. 

  Server Mail Online uvádí, že ho tam svému manželovi na poslední cestu nechala sama královna. 

  Princ Charles a princezna Anna. Tito dva potomci dávali na pohřbu prince Filipa emoce najevo asi nejvíce.

  16:50 Obřad končí, smuteční hosté opustili síň. Jako první šla pochopitelně královna.

  16:45 Mezi jednotlivými královskými páry jsou rozestupy. Na fotografii princ Charles sedí po boku své ženy, vévodkyně Camilly.

  Princ Charles s vévodkyní Camillou

  16:40 Během obřadu zazněl hymnus Věčný otče, silný na záchranu. Ten odkazoval na Filipovu službu v námořnictvu. 

  16:30 Královna Alžběta sedí podle plánů osamocena. Silná fotografie z kaple svatého Jiří dokresluje, že princ Filip představoval její oporu.

  Královna sedí na pohřbu milovaného manžela sama.

  16:25 Podle všech informací spolu princové William s Harrym před pohřbem z očí do očí nemluvili. Na dědečkově pohřbu se tak setkali po více než roce.

  Princové William a Harry se setkali po více než roce.

  16:20 Proslov přednesl arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Citoval Ježíšova slova z Janova evangelia.

  16:10 Nejdříve se slova ujal windsorský děkan David Conner.

  16:05 Rakev s ostatky prince Filipa vojáci přinesli do kaple svatého Jiří.

  15:58 Stejně jako v případě prince Charlese se emoce zračí ve tváři princezny Anny. Ta měla k tatínkovi Filipovi ze všech jeho dětí nejblíže.

  Smuteční průvod za rakví

  15:55 Královna Alžběta opustila vůz, v němž následovala rakev s princem Filipem. Land Rover dorazil před kapli.

  15:50 Průvod vypadá tak, jak všichni očekávali. Členové královské rodiny jsou v oblecích, akorát na sobě nemají roušky, zřejmě došlo ke změně. Mezi princi Williamem a Harrym stojí bratranec Peter Phillips. 

  Na tváři prince Charlese je vidět, že ho smrt otce zasáhla. 

  15:45 Smuteční průvod vyrazil.

  Rakev s tělem prince Filipa vyrazila na poslední cestu.

  15:40 Rakev s ostatky prince Filipa byla vynesena z útrob hradu Windsor a položena na zelený vůz Land Rover.

  15:30 Speciální vůz Land Rover, jejž si princ Filip navrhl sám a poveze jeho rakev do kaple svatého Jiří, přijíždí na nádvoří hradu Windsor.

  15:15 Členové královské rodiny se shromáždili na hradě Windsor. Ty z nich, kteří se nezúčastní smutečního pochodu, odvezl kočár.

  Princ William s vévodkyní Kate přijíždějí na hrad Windsor.

  14:50 Co by se stalo, kdyby Harryho manželka Meghan na pohřeb prince Filipa přiletěla?

  „Myslím, že situace kolem Meghan je taková, že ona do Británie nemůže strčit ani nos. Je tam skutečně nenáviděna. Odůvodnění zní, že jí cestu nedoporučili lékaři, ale já se domnívám, že ani ona sama přiletět nechtěla, protože si uvědomuje, co by ji tam čekalo. A podle mě si to nepřála ani královská rodina, protože Meghan by strhla všechnu pozornost a zanikl by odkaz prince Filipa,“ řekla ve speciálu CNN Prima News Barbora Koukalová.

  Novinářka Barbora Koukalová ve studiu CNN Prima News

  14:40 Princ Filip bude pohřben v kapli svatého Jiří a stane se 25. členem královské rodiny, který tam spočine. Ne však napořád.

  Jak informuje server Mail Online, až přijde čas královny Alžběty, budou jejich ostatky společně přesunuty do pamětní kaple krále Jiřího VI.

  14:35 Princ William s vévodkyní Kate přijeli na Windsor.

  14:25 „Řešil konflikty v královské rodině. A nedávno se ukázalo, že stál za Dianou. Chápal a znal její roli někoho, kdo do královské rodiny přijde, on se také přiženil. Existují dopisy, které si psali. Dělal jim prostředníka v manželství s Charlesem, stál za ní, snažil se jí pomoci k tomu, aby to manželství zachránila,“ popsala Koukalová roli prince Filipa za zdmi Buckinghamského paláce.

  14:20 Princ Charles, Filipův syn a budou král, dorazil na hrad Windsor. Na místě je i královnina vnučka Zara Tindall s manželem Mikem.

  Princ Charles přijel na hrad Windsor.

  Zara Tindall, královnina vnučka, s manželem Mikem, přijíždějí na Windsor.

  14:15 Princové William a Harry? Chodíme kolem nich raději po špičkách!

  Zdroj z Buckinghamského paláce serveru Mail Online řekl, že rozdělení bratrů při smutečním pochodu za dědečkovou rakví vůbec nic neznamená. Také ale připustil, že napjatý vztah Williama a Harryho zamotal organizátorům pohřbu hlavy a raději kolem nich chodili opatrně a „jako po vaječných skořápkách“.

  „Abychom byli spravedliví, William a Harry dali jasně najevo, že se chtějí soustředit na pohřeb svého dědečka a nechtějí, aby tomu něco bránilo. Ale každého to dvojnásobně znervózňovalo, když řekl cokoliv, co by se dalo vyložit jako kritické vůči druhé straně. Bylo to minové pole,“ řekl zdroj.

  Pohřeb prince Filipa se měl nést v duchu usmíření královské rodiny. Zatím to tak moc nevypadá.

  14:05 „Princ Filip byl tím, kdo uměl říkat věci nekorektně, na rovinu. Svým osobitým humorem přibližoval královskou rodinu veřejnosti. Lidé ho měli rádi, věděli, že je takový našeptávač královny Alžběty. Že když královna potřebuje, poradí jí. A poradí jí dobře,“ popsala ve speciálu na CNN Prima News novinářka a editorka Expresu Barbora Koukalová.

  14:00 Rakev s tělem prince Filipa je nyní umístěna v Pamětní kapli prince Alberta. Čestná stráž ji ve 14:45 místního času přesune ke vchodu hradu Windsor, aby byla připravena na smuteční průvod.

  13:40 Královské vojsko přijíždí na hrad Windsor. Celkově by na pohřeb prince Filipa mělo dohlížet na 700 příslušníků armády. Přijíždějící artilerii přivítali lidé, kteří sledují dění okolo hradu.

  Královské vojsko přijíždí na Windsor.

  Královské vojsko přijíždí na Windsor.

  13:20 Kaple svatého Jiří, kde bude princ Filip pochován, je připravena. 

  Na oltáři leží nejrůznější insignie a ocenění vévody z Edinburgu.

  Kaple svatého Jiří ve Windsoru je připravena.

  Insignie prince Filipa jsou připraveny v kapli.

  Insignie prince Filipa jsou připraveny v kapli.

  13:00 Další a další lidé pokládají kolem hradu Windsor květiny.

  „Jsme tu hlavně kvůli královně. Musí z toho být úplně zničená,“ řekla agentuře AP Barbara Leeová, která k hradu dorazila se svými dětmi a vnoučaty. 

  12:45 První truchlící jsou na místě a měli by se připojit ke královně. 

  Kaple svatého Jiří je připravena, stejně tak i rakev prince Filipa. Ta byla v 11:00 pokryta Filipovou standartou, mečem a námořnickou čepicí a přesunuta ze soukromé kaple Jejího Veličenstva do vnitřní síně hradu Windsor.

  Přípravy na pohřeb pomalu finišují.

  12:20 U hradu Windsor panuje klidná atmosféra. Policistů je na místě více než přihlížejících lidí. Ti nadále nosí květiny.

  Pohřeb prince Filipa

  Pohřeb prince Filipa

  11:45 #PrincePhillip! Britové si zřejmě vzali k srdci naléhání policie, aby se kvůli pandemii koronaviru neshlukovali u hradu Windsor, o to více ale památku prince Filipa uctívají ze svých domovů.

  Sociální sítě zaplavují obrázky zapálených svíček, vystavených fotografií prince Filipa, které často vylepují do oken, ale třeba i ozdobených stromečků. Je znát, že si vévoda z Edinburghu za svůj život získal srdce spousty lidí.

  11:30 S princem Filipem se dnes hodlá rozloučit i Meghan Markle, která do Británie neodletěla poté, co jí to kvůli těhotenství nedoporučili lékaři.

  The Sun s odkazem na zdroje uvedl, že manželka prince Harryho plánuje sledovat online přenos pohřbu ze sídla v Montecitu a soukromě uctít Filipovu památku.

  Meghan s princem Harrym a synem Archiem u královny a prince Filipa

  Podle přátel měla Meghan s vévodou z Edinburghu speciální vztah.

  11:10 V Británii došlo nedávno k rozvolnění koronavirových opatření, boj s pandemií se tak i díky rychlému očkování vyvíjí úspěšně.

  Zatímco ale novináři, policisté a návštěvníci v okolí hradu Windsor nemusí mít roušky, truchlící v kapli svatého Jiří se ochraně úst nevyhnou. Výjimku nemá ani královna.

  11:00 Truchlící se v okolí hradu Windsor příliš nezdržují, většinou přinesou květinu či nějaký předmět na uctění prince Filipa. Jako třeba ručně pletený potah poštovní schránky, který zobrazuje vévodu z Edinburghu jako námořníka a opatrovníka královny Alžběty. 

  Zřejmě tak lidé vyslyšeli naléhání policie, aby se kvůli pandemii koronaviru v okolí hradu neshlukovali a pohřeb sledovali z domova.

  Vzpomínka na prince Filipa

  10:40 V okolí hradu Windsor to začíná žít. Novináři jsou na místech, přicházejí fanoušci královské rodiny s květinami či portréty prince Filipa.

  U hradu Windsor začíná být živo.

  V pohotovosti je i policie. Její pátrací jednotky například prohledávají kanály v okolí.

  V okolí hradu Windsor je v pohotovosti i policie. Členové policejního pátracího týmu prohledávají kanály.

  10:30 Rakev prince Filipa poveze zelený vůz Land Rover, který si navrhl sám vévoda. Na jeho podobě začal s automobilkou pracovat už v roce 2003, kdy mu bylo 82 let.

  Poslední úpravy na něm dělal ještě v roce 2019.

  Speciálně navržený vůz Land Rover, který poveze rakev s tělem prince Filipa.

  10:20 Ani v průvodu za rakví neuvidíme kráčet bratry Williama a Harryho bok po boku, jak se původně čekalo. Vedle budoucího krále dostal před mladším bratrem přednost bratranec Peter Phillips, syn princezny Anny.

  10:00 Pohřeb prince Filipa měl být velkým usmířením královské rodiny, nakonec se ale v souvislosti s přípravami opět psalo o napětí mezi Harrym a zbytkem rodiny.

  Původně měl být jediným starším členem královské rodiny bez vojenské uniformy, princ Andrew si ještě k tomu začal nárokovat uniformu admirála, ačkoliv jím formálně ještě není, protože povýšení bylo odloženo kvůli skandálu kolem Jeffreyho Epsteina.

  Nakonec královna rozhodla, že všichni půjdou raději v oblecích.

  9:45 Obřad začne v 15:00 místního času (16:00 našeho), předcházet mu bude padesátiminutové uctění památky prince Filipa.

  Zazní hymny, například ta námořnická, protože Filip byl službě na moři oddán. Také promluví řečníci, které si sám vévoda z Edinburghu vybral. 

  Podle britských médií půjde o oslavu Filipovy neochvějné loajality k vlasti a královně, odvahy, statečnosti a víry.

  9:30 Britská média ráno plní dojemná vzpomínka královny Alžběty na milovaného manžela. 

  „Královna si přeje sdílet tuto soukromou fotografii pořízenou s vévodou z Edinburghu na vrcholu Coyles of Muick ve Skotsku v roce 2003. Její Veličenstvo a královská rodina jsou všichni vděční za soustrastné zprávy z celého světa a byli dojati, když viděli a slyšeli tolik lidí, jak sdílejí krásné vzpomínky na vévodu a oslavují jeho život,“ vzkázal Buckinghamský palác.

  Princ Filip s královnou Alžbětou

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 10:04 neděle 15. srpna 2021. Anketa je uzavřena.

  • Super
   60
  • Haha
   27
  • Trapas
   9
  • Cože
   4
  • Tvl
   4
  • Sladký
   2