Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Královna bouchla do stolu: Uniformu nebude mít nikdo a Harry s Williamem spolu nepůjdou

  Pohřeb prince Filipa se měl nést v duchu usmíření královské rodiny, to se ale nestalo. | foto: Profimedia.cz

  Mělo to být veliké usmíření nad rakví prince Filipa, jenže královnu zjevně přestalo bavit, jak všichni kradou jejímu manželovi ve dnech smutku pozornost. Princi Harrymu hrozilo, že bude jediným mužem v obyčejném obleku, skandalista Andrew si zase snažil vydupat uniformu admirála. A tak kvůli nim nakonec nepůjde ve vojenském nikdo, byť jde o tradici. A slavné to nebude ani se společným pochodem bratrů Williama a Harryho. Královna mezi ně vpasovala bratrance a i při obřadu bude sedět každý jinde.

  Pravidla jsou neúprosná, vojáci ve výslužbě mohou při oficiálních příležitostech nosit medaile a ocenění, nikoliv však uniformu. Vyšších členů královské rodiny se to netýká, protože prakticky každý z nich zastává v britské armádě nějakou čestnou funkci. 

  To původně mělo znamenat, že princ Harry, jemuž královna sebrala vojenské tituly, musí jít na pohřeb dědečka Filipa jen v obleku. Jako jediný z blízkých příbuzných.

  Dokonce i princezna Anna by si pravděpodobně oblékla uniformu kontradmirálky, kterou na sobě měla při pohřbu královny matky v roce 2002.

  A tak se z uniforem stalo téma číslo jedna. Ještě se k tomu přidal princ Andrew, který sice kvůli skandálu s pedofilem Jeffreym Epsteinem odstoupil z veřejného života, ale najednou začal po královně žádat, aby mu povolila uniformu admirála.

  Vévoda z Yorku je od roku 2015 čestným viceadmirálem námořnictva, loni měl být povýšen, ale kvůli aféře došlo k odkladu.

  Královská rodina na pohřbu královny matky. Princové Andrew, Charles a Filip i...

  Část královské rodiny na pohřbu královny matky. Princové Andrew, Charles a Filip i princezna Anna byli ve vojenských uniformách.

  Královna Alžběta proto bouchla do stolu a vydala rozhodnutí, že na pohřeb jejího manžela nepůjde ve vojenském vůbec nikdo. Aby se rodina nehandrkovala a aby ona nemusela posuzovat žádosti a přání potomků, všichni budou v oblecích.

  „Královna toho má hodně, s čím se musí vyrovnat, než aby rozhodovala o tom, co na sobě mají členové královské rodiny mít na pohřbu jejího milovaného manžela,“ cituje The Sun královskou expertku Angelu Levinovou.

  Skutečně, právě dva zmínění hříšníci jsou asi to poslední, co by královna v době smutku chtěla řešit. Princ Harry přišel o vojenské tituly v únoru s tím, že není možné, aby s manželkou Meghan byli „napůl venku a napůl uvnitř“ královské rodiny. 

  Harry to nesl těžce a marně usiloval o to, aby mu vojenské tituly zůstaly.

  Princ Harry už dost možná uniformu neoblékne.

  Andrew je teď zase kritizován, že se snaží vrátit do popředí veřejného zájmu, ačkoliv dosud nedokázal jasně vysvětlit, co dělá na fotografiích s tehdy nezletilou Virginií Robertsovou, která byla později jednou z klíčových svědkyň proti finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi, jehož bohaté a vlivné kamarády měla jako dospívající dívka obšťastňovat. 

  Bratři spolu nepůjdou

  Princové Harry a William bok po boku kráčející za dědečkovou rakví, to měl být rázný krok na cestě k urovnání sporů mezi dvěma kdysi nerozlučnými parťáky a sourozenci.

  Nakonec to bude trochu jinak. Oba prince Filipa na poslední cestu vyprovodí, nikoliv však bok po boku, půjde mezi nimi jejich bratranec Peter Phillips, syn princezny Anny.

  A i do samotné kaple svatého Jiří ve Windsoru, kde obřad proběhne, vstoupí William dříve než Harry a sedět tam bude každý jinde.

  Nejnovější informace o pohřbu britská média popisují jako promarněnou příležitost ukázat, že je rodina zase jednotná. Dokonce se objevují dohady, zda náhodou bratři sami nepožádali o to, aby šli odděleně.

  „Toto je pohřeb a my se nechceme nechat vtáhnout do těchto dramatických spekulací. Opatření byla dohodnuta a odrážejí přání Jejího Veličenstva,“ zní vyjádření Buckinghamského paláce. 

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

  Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

  Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

  Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

  Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

  Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz