jít naiDNES.cz

Soumrak kutilů v Čechách: Je Oldřich Navrátil poslední svého druhu?

Začalo to Přemkem Podlahou, který se do paměti národa nesmazatelně zapsal jako kutil. Díky jeho Receptáři si i sebevětší „nemehlo“ dokázalo stlouct poličky nebo udělat domácí skleník. Jenže ty doby jsou ty tam. Od jeho smrti to s kutily v Čechách jde mírně z kopce. Jedním z posledních exemplářů by mohl být herec Oldřich Navrátil, který primácký Receptář převzal po Václavu Postráneckém.

Říkávalo se „zlaté české ručičky“. Zvlášť v temném socialismu bylo zapotřebí, aby čeští muži předvedli, co v nich dřímá, protože se tu prakticky nic nedalo sehnat, nebyl tu žádný Hornbach jako první i poslední záchrana, jak jsme dnes zvyklí. 

Tehdy bylo prostě normální, že muži po příjezdu na chatu stloukli amatérský kurník či opravili střechu pomocí tašek, které nakradli soudruhům inženýrům z veřejného staveniště.

Dnes se lidová tvořivost pomalu, ale jistě vytrácí, lidé už nejsou zvyklí upravovat si dům a zahradu vlastníma rukama.

Pergolu na zahrádce vám dnes smontuje firma, na ucpaný záchod zavoláte hodinového manžela a kurník si koupíte už hotový v OBI. Není divu, že stále méně mužů se dnes umí prací s kladivem, hřebíky a vodováhou zabavit.

Kutilství se ale musí pěstovat.

V osmdesátých letech české muže inspiroval Receptář nejen na neděli, který své diváky lákal nezapomenutelnou znělkou Ivana Mládka Sousedovic Toníček, pořadem provázel právě nezapomenutelný Přemek Podlaha

Přemek Podlaha v „novodobém“ Receptáři na Primě.

Později (v roce 2001) TV Nova přišla s kutilským pořadem Rady ptáka Loskutáka, jímž provázeli nejdřív sourozenci Gondíkovi, později na ně navázal Petr Rychlý, kterého v pořadu doteď můžete sledovat.

Rady ptáka Loskutáka se sourozenci Gondíkovi

Konkurenčním pořadem je od roku 2001 Receptář prima nápadů, jehož se zhostili postupně Přemek Podlaha, Václav Postránecký a od podzimu 2018 Oldřich Navrátil.

Oldřich Navrátil má radši zahradničení než kutilství.

I když na něj diváci pějí chválu a na roli kutila se hodí, někteří naopak naznačují, že Receptář už nikdy nebude takový jako za dob Přemka Podlahy, který se stal navždy symbolem kutilství v Čechách i na Moravě, a když skončí i Olda Navrátil, kdo se bude řemeslu (alespoň naoko) věnovat?

S dobou Instagramu se sice nějaké náznaky objevují, ale dnešní móda spíše velí zabývat se dekorem než trávit čas skutečným kutilstvím. A také je pravda, že v televizi tuto roli všeumělů zastupuje spíše starší generace, přestože naopak ti mladí by měli vědět (i z důvodu například nastupující bytové krize), jak si vylepšit startovací nájemní byty svépomocí vlastním nábytkem nebo že není nutné hned někoho volat, když potřebujete nejen navrtat polici, ale třeba jen vybrat správnou hmoždinku.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:58 31. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  70
 • Trapas
  29
 • Haha
  21
 • Tvl
  15
 • Sladký
  12
 • Cože
  10
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat