jít naiDNES.cz

Magistrát chce omezit fejkové veterány, zvířecí maskoty zakáže úplně

Pražský magistrát plánuje posvítit si na provozovatele vyhlídkových jízd historickými vozy a jejich replikami. Zvířecí maskoty pak chce zakázat úplně. | foto: Koláž Expres.cz

Zápach, nadměrný hluk a nedostatek parkovacích míst. Přesně na to si obyvatelé centra Prahy stěžovali v petici, kterou starostovi Janu Čižinskému a primátorovi Zdeňku Hřibovi zaslali začátkem roku. Magistrát se proto ve spolupráci s radnicí Prahy 1 rozhodl zasáhnout proti replikám historických vozidel, jejichž provozovatelé nabízí turistům vyhlídkové jízdy po metropoli. Podle vedení města jich je příliš. Zakázat úplně chtějí zástupci metropole zvířecí maskoty v centru Prahy.

Fakt, že jednání s magistrátem v souvislosti s vyhlídkovými jízdami po Praze jsou v plném proudu, potvrzují i sami provozovatelé.

„S magistrátem v současné době jednáme na podmínkách, za kterých bychom mohli jezdit. Ještě to nějakou dobu potrvá. Jasno by mělo být do konce roku, dost možná i dřív,“ řekl Expresu jednatel firmy Prague History Trip Richard Buraj.

„Pevně věřím, že společně najdeme nějakou schůdnou cestu, kompromis, který byl akceptovatelný oběma stranami,“ dodal Buraj. Praha chce počet vozů snížit ze současných 150 na 40, a to už je dost citelný zásah do podnikání.

„Dohodli jsme se na tom, jak dané trasy upravit tak, aby vozy nerušily nejvýznamnější památky a nezahušťovaly už tak hustý automobilový provoz,“ řekl k tomu náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Zatímco vyhlídkové jízdy replikami historických vozů, které se v hlavním místě v posledních letech vyrojily jako houby po dešti, asi úplně nezmizí, zvířecí maskoti mají smůlu. Turisté už se s ledním medvědem nebo pandou nevyfotí.

Třímetrové pandy, lední medvěd nebo gorila stojící před věžemi Týnského chrámu na Staroměstském náměstí, to není žádná atrakce nebo dokonce umění, které bychom v centru chtěli, říká magistrát. V prostředí historického jádra města maskoti působí minimálně nepatřičně.

„Stojící medvědi na Staroměstském náměstí a v ulici Na Příkopě vybírají peníze, ale neprovozují žádné umění. Nejde tedy o busking,“ říká radní hlavního města pro oblast kultury Hana Třeštíková.

Fotogalerie

Komentáře