jít naiDNES.cz

Poslední rozloučení s Václavem Kotkem (†66): Dojemné chvíle Vojty s babičkou

Rodina, přátelé a fanoušci Divadla Járy Cimrmana se dnes ve 13:00 ve velké síni krematoria v pražských Strašnicích rozloučí s Václavem Kotkem (†66), který tragicky zahynul po pádu ze schodů ve svém domě na Karlštejně. Vedle syna Vojty budou u katafalku truchlit i manželka Alena, maminka Eva a bratr se sestrou.

13:26 Končí zhruba dvouminutový potlesk, hosté postupně opouštějí síň.

Jan Svěrák

Jan Svěrák

13:24 Všichni vstávají, rakev opouští smuteční síň. Členové souboru Divadla Járy Cimrmana stáli celou dobu obřadu.

13:19 Následuje píseň Jiřího Schelingera Holubí dům.

13:22 Hraje píseňSbohem, lásko Waldemara Matušky.

13:15 Hraje píseň Klobouk ve křoví Jana Wericha a Jiřího Voskovce.

Vladimír Kratina se dlouho nezdržel.

Vladimír Kratina se dlouho nezdržel.

13:10 Vladimír Kratina opouští smuteční síň. Po cigaretě se ale vrací zpět.

13:05 Slova se ujal Zdeněk Svěrák. „Bude tu chybět. Bude chybět rodině a blízkým i divadlu. V nebeské bráně se prokáže potvrzením: Václav Kotek se zasloužil o Divadlo Járy Cimrmana. Díky za všechno, Vašku,“ uvedl v emotivním projevu. 

Zavzpomínal mimo jiné i na to, že Kotka na DAMU nevzali, protože měl „mdlé oči“. I přesto si cestu k divadlu našel. V Divadle Járy Cimrmana působil 43 let.

Vojta Kotek s maminkou, kterou museli podpírat.

Vojta Kotek s maminkou, kterou museli podpírat.

13:00 Poslední rozloučení začíná, Kotek s maminkou jsou stále venku, kde vítají smuteční hosty. Poté se i oni odebírají dovnitř, Vojta svou maminku musí podpírat.

Eva Holubová

Eva Holubová

12:57 Dorazila Bára Štěpánová s manželem, otevírají se brány smuteční síně. Nechybějí ani Vladimír Kratina nebo Eva Holubová. Nechybějí ani Miroslav Táborský nebo Zuzana Stivínová.

12:56 Zdeněk Svěrák původně nechtěl nic říkat, pak si ale vše rozmyslel a na svého dlouholetého kamaráda a kolegu zavzpomínal. „Vaška jsem znal 43 let a nebyl to jen úžasný organizátor, ale i kamarád. Jsem zvyklý sem chodit a řečnit, ale to jsou lidi, kteří umřeli v určitém věku. Vašek byl mladý a o to víc mě to zaskočilo. Budeme na něj vzpomínat. Měli jsme ho rádi,“ nechal se slyšet. 

12:45 Přichází Jan Svěrák i Jana Švandová. „Byl to nejlepší člověk na světě,“ svěřila se zdrcená herečka.

12:30 Dorazil také Vojta Kotek, který se zdraví se smutečními hosty. Přivítal se také s babičkou, matkou zesnulého Václava Kotka.

Vojta Kotek se svou babičkou, matkou Václava Kotka

Vojta Kotek se svou babičkou, matkou Václava Kotka

12:25 Postupně přicházejí Jaroslav Uhlíř a Bob Klepl„Omlouvám se, ale nemám slov,“ nechal se slyšet Klepl.

Dorazil také herec Bob Klepl.

Dorazil také herec Bob Klepl.

12:20 Přicházejí první smuteční hosté, mezi nimi nechybí členové souboru Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka s rodinou nebo Petr Brukner.

Populární scéna, jíž byl Václav Kotek manažerem, na svém sídle na pražském Žižkově vyvěsila černou vlajku. Ta plápolá i nad Muzeem Járy Cimrmana v Kořenově. Tragická smrt rodinu i členy souboru velmi zasáhla. „Je to pro nás nečekaná rána, jsem z toho zdrcený,“ řekl webu iDNES.cz Zdeněk Svěrák, který se smutnou zprávu dozvěděl od jeho syna, herce a režiséra Vojty Kotka.

„Pitva proběhla, nebylo zjištěno cizí zavinění a v současné době budou probíhat další zkoumání a odborné expertizy,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Kotek, který začínal v divadle v roce 1973 původně jako kulisák, hrál ve dvanácti hrách Divadla Járy Cimrmana, například inspektora Trachtu v Hospodě na mýtince, Bobeše ve hře Němý Bobeš nebo zemského školního radu v představení Vyšetřování ztráty třídní knihy. Zahrál si i ve filmech Nejistá sezóna a Rozpuštěný a vypuštěný

Na prknech divadla Kotek a jeho syn Vojta setkávali ve hře Vražda v salonním coupé, kde hrál Václav Kotek stewarda a jeho syn Vojtěcha Hlaváčka. Přišel s tím Zdeněk Svěrák pod heslem Synové pomáhají otcům. Stejně tak obsadil i syna Miloně Čepelky, protože původních členů divadla ubývá.

V roce 2007 vedl horolezeckou výpravu na ruské pohoří Altaj, která tam provedla úspěšný výstup na dosud nepojmenovanou, 3610 metrů vysokou horu. Horu pojmenovali Horou Járy Cimrmana.

Fotogalerie

Komentáře