jít naiDNES.cz

Poslední rozloučení s Václavem Kotkem (†66): Dojemné chvíle Vojty s babičkou

Rodina, přátelé a fanoušci Divadla Járy Cimrmana se dnes ve 13:00 ve velké síni krematoria v pražských Strašnicích rozloučí s Václavem Kotkem (†66), který tragicky zahynul po pádu ze schodů ve svém domě na Karlštejně. Vedle syna Vojty budou u katafalku truchlit i manželka Alena, maminka Eva a bratr se sestrou.

13:26 Končí zhruba dvouminutový potlesk, hosté postupně opouštějí síň.

Jan Svěrák

Jan Svěrák

13:24 Všichni vstávají, rakev opouští smuteční síň. Členové souboru Divadla Járy Cimrmana stáli celou dobu obřadu.

13:19 Následuje píseň Jiřího Schelingera Holubí dům.

13:22 Hraje píseňSbohem, lásko Waldemara Matušky.

13:15 Hraje píseň Klobouk ve křoví Jana Wericha a Jiřího Voskovce.

Vladimír Kratina se dlouho nezdržel.

Vladimír Kratina se dlouho nezdržel.

13:10 Vladimír Kratina opouští smuteční síň. Po cigaretě se ale vrací zpět.

13:05 Slova se ujal Zdeněk Svěrák. „Bude tu chybět. Bude chybět rodině a blízkým i divadlu. V nebeské bráně se prokáže potvrzením: Václav Kotek se zasloužil o Divadlo Járy Cimrmana. Díky za všechno, Vašku,“ uvedl v emotivním projevu. 

Zavzpomínal mimo jiné i na to, že Kotka na DAMU nevzali, protože měl „mdlé oči“. I přesto si cestu k divadlu našel. V Divadle Járy Cimrmana působil 43 let.

Vojta Kotek s maminkou, kterou museli podpírat.

Vojta Kotek s maminkou, kterou museli podpírat.

13:00 Poslední rozloučení začíná, Kotek s maminkou jsou stále venku, kde vítají smuteční hosty. Poté se i oni odebírají dovnitř, Vojta svou maminku musí podpírat.

Eva Holubová

Eva Holubová

12:57 Dorazila Bára Štěpánová s manželem, otevírají se brány smuteční síně. Nechybějí ani Vladimír Kratina nebo Eva Holubová. Nechybějí ani Miroslav Táborský nebo Zuzana Stivínová.

12:56 Zdeněk Svěrák původně nechtěl nic říkat, pak si ale vše rozmyslel a na svého dlouholetého kamaráda a kolegu zavzpomínal. „Vaška jsem znal 43 let a nebyl to jen úžasný organizátor, ale i kamarád. Jsem zvyklý sem chodit a řečnit, ale to jsou lidi, kteří umřeli v určitém věku. Vašek byl mladý a o to víc mě to zaskočilo. Budeme na něj vzpomínat. Měli jsme ho rádi,“ nechal se slyšet. 

12:45 Přichází Jan Svěrák i Jana Švandová. „Byl to nejlepší člověk na světě,“ svěřila se zdrcená herečka.

12:30 Dorazil také Vojta Kotek, který se zdraví se smutečními hosty. Přivítal se také s babičkou, matkou zesnulého Václava Kotka.

Vojta Kotek se svou babičkou, matkou Václava Kotka

Vojta Kotek se svou babičkou, matkou Václava Kotka

12:25 Postupně přicházejí Jaroslav Uhlíř a Bob Klepl„Omlouvám se, ale nemám slov,“ nechal se slyšet Klepl.

Dorazil také herec Bob Klepl.

Dorazil také herec Bob Klepl.

12:20 Přicházejí první smuteční hosté, mezi nimi nechybí členové souboru Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka s rodinou nebo Petr Brukner.

Populární scéna, jíž byl Václav Kotek manažerem, na svém sídle na pražském Žižkově vyvěsila černou vlajku. Ta plápolá i nad Muzeem Járy Cimrmana v Kořenově. Tragická smrt rodinu i členy souboru velmi zasáhla. „Je to pro nás nečekaná rána, jsem z toho zdrcený,“ řekl webu iDNES.cz Zdeněk Svěrák, který se smutnou zprávu dozvěděl od jeho syna, herce a režiséra Vojty Kotka.

„Pitva proběhla, nebylo zjištěno cizí zavinění a v současné době budou probíhat další zkoumání a odborné expertizy,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Kotek, který začínal v divadle v roce 1973 původně jako kulisák, hrál ve dvanácti hrách Divadla Járy Cimrmana, například inspektora Trachtu v Hospodě na mýtince, Bobeše ve hře Němý Bobeš nebo zemského školního radu v představení Vyšetřování ztráty třídní knihy. Zahrál si i ve filmech Nejistá sezóna a Rozpuštěný a vypuštěný

Na prknech divadla Kotek a jeho syn Vojta setkávali ve hře Vražda v salonním coupé, kde hrál Václav Kotek stewarda a jeho syn Vojtěcha Hlaváčka. Přišel s tím Zdeněk Svěrák pod heslem Synové pomáhají otcům. Stejně tak obsadil i syna Miloně Čepelky, protože původních členů divadla ubývá.

V roce 2007 vedl horolezeckou výpravu na ruské pohoří Altaj, která tam provedla úspěšný výstup na dosud nepojmenovanou, 3610 metrů vysokou horu. Horu pojmenovali Horou Járy Cimrmana.

Fotogalerie

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

Komentáře