Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Poslední mejdan Varů: Danuše jako bez duše, celebrity mizející v Bechersu, tuny jídla a šílené modely

  Po desetidenní filmové smršti, večírcích a bláznivém počasí skončil 58. ročník karlovarského festivalu. Žádné velké skandály se nekonaly, pokud nepočítáme déšť a zimu, nebo dvě béčkové herečky s mladšími partnery na fotku do bulváru.

  Vítězné filmy byly oceněny, největším překvapením byl irský Trainspotting Kneecap, a divácké vlnobití způsobil film Jiřího Mádla Vlny. Britský herec Clive Owen získal diváckou cenu „studený čumák festivalu“ a neusmál se ani na závěrečném ceremoniálu, naopak miláčkem publika se stal už podruhé George Rush. Ivan Trojan měl svou velkou chvíli, kdy mu velký sál hotelu Thermal aplaudoval ve stoje.

  Trojan děkoval exmanželce

  Závěrečná ceremonie se nesla v duchu 30 let s prezidentem Jiřím Bartoškou, který stále bojuje s vážnou nemocí. Celý festival provázelo zbožné přání, aby se Bartoška uzdravil a pokračoval dál. První, kdo obdržel sošku, byl čerstvý šedesátník Ivan Trojan. Poděkoval za své objevení Davidu Ondříčkovi ve filmu „Samotáři“ a také své bývalé ženě Kláře Pollertové-Trojanové, se kterou se loni rozvedl. Trojan byl dojatý a šťastný, ale bylo na něm vidět, že ho rozpad rodiny stále tíží.

  „Podle ukázek by se dalo říct, že jsem dobrej, ale musíte si uvědomit, že tam jsou jen ty dobrý věci,“ vtipkoval na jevišti oblíbený herec, kterého ocenění velmi potěšilo.

  Jiří Bartoška a Ivan Trojan

  Zívající Owen

  Následovalo rozdávání cen, předlouhé projevy mladých filmařů z celého světa a čas rychle utíkal. Na pódium musel dokonce dorazit Jiří Bartoška, aby ceremoniál urychlil. Clive Owen se velmi nudil, často zíval a utíral si nos, jeho rozladění nezlepšila ani přítomnost Ani Geislerové, která seděla poblíž. Po hodině a půl se Owen konečně dočkal, převzal sošku ženy podpírající svět, zhodnotil svou kariéru a vzdal hold Bartoškovi.

  Clive Owen KVIFF_2024

  Žranice v Puppu

  Film Nehty, následně promítaný po ceremoniálu, mnoho hostů raději vynechalo a vyrazilo na závěrečnou párty do hotelu Pupp. Na velké žranici potkáte filmové delegace z celého světa, které vášnivě debatují o filmech, zatímco velké hvězdy se schovají v Bechers baru, kde pokračují v zábavě nerušeny otravným okolím. Stovky lidí z partnerských společností, kteří mají na pár dnů hotel, auto a kartu zdarma, si mohou na okamžik připadat jako filmové hvězdy, než se zase vrátí do svých kanceláří a běžných životů.

  Nás na večírku překvapili i politici, kteří si festivalové pohostinnosti užívají. Například poslanec za ODS Jan Skopeček nebo nově zvolená europoslankyně Danuše Nerudová. Ta s manželem Robertem poněkud nudila – on koukal do mobilu, ona mu něco vyprávěla, chvíli bezúčelně korzovali davem, a nakonec také zmizeli v podzemním baru pro VIP. Na večírku se na chvíli ohřály hvězdy jako Owen, Rush, Kurková a Gudas, které byly okamžitě odvedeny do soukromých částí, kam ostatní neměli přístup.

  Danuše Nerudová KVIFF_2024

  Strach o Bartoškovo zdraví

  Středobodem celého večera a celého festivalu byl strach o zdraví Jiřího Bartošky. Loni oznámil návrat rakoviny, takže se mnozí obávají o jeho budoucnost. „58. ročník filmového festivalu v Karlových Varech končí a na shledanou, když Pán Bůh dá, příští rok,“ rozloučil se s přítomnými i letošním ročníkem festivalu jeho prezident Jiří Bartoška a symbolicky zasalutoval.

  KVIFF_2024

  Nikdo si neumí představit Vary bez Bartošky. Pravdou je, že málokterý prestižní světový festival má v čele třicet let jednoho člověka, a budoucnost může být nejistá v tom, kdo převezme tuto velkou zodpovědnost. Největší výzvou bude najít nejen skvělého manažera, kterým je Kryštof Mucha, ale také silné a respektované jméno ve filmovém světě, čímž Bartoška bezesporu je.

  Hodně se mluví o tom, že prezidentem by se rád stal bývalý šéf České televize Petr Dvořák. Nemohl chybět ani na závěrečném večeru, kde se nechal servilně zdravit od bývalých zaměstnanců televize: „Pane řediteli.“ Šušká se, že Bartoškovo žezlo by mohl převzít jeho syn Janek, to si ale málokdo dokáže představit.

  Fotogalerie