Premium

Komentář: Z královnina pohřbu nemůžete mít nic navíc, pokud si to nevyšlapete a nevystojíte

23. září

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma
Už to máme všichni za sebou. Jedenáct dní jedinečné historické události, pohřbu nejdéle vládnoucí panovnice na světě a druhého nejdéle vládnoucího panovníka v historii, kdy ale ten rekordně první nastoupil na trůn už ve čtrnácti letech. Alžběta II. je uložena k poslednímu odpočinku vedle svého manžela prince Philipa na hradě Windsor, milion a čtvrt turistů opustilo Londýn v pondělí večer a v úterý ráno, tisíce novinářů se vrátily domů ze všech koutů světa a Petr Fiala udělal otočku vládním speciálem, kterým přiletět neměl, a s ním i jeho z vašich daní odvezená crew vybraných „mediálních zástupců“, přestože v Londýně měly tři české celostátní televize svoje redaktory a další desítky píšících a fotících tam byly poslány z vydavatelských domů. Moje pětaosmdesátiletá babička mi říkala, když jsem u ní přespávala cestou z letiště ve Vídni do Prahy, že byla celou dobu nalepená u televize, protože už nikdy nic takového neuvidí. Samozřejmě, už nikdo nikdy nic takového neuvidíme. Ostatně taky bylo třeba se k tomu tak i postavit.

Ti méně obdaření je mohou nazývat fanatiky nebo mluvit o tom, že to připomíná Stalinův pohřeb, který ale samozřejmě nikdo z nich nepamatuje, jen mají potřebu se vymezit a ještě blbě. Když se děje taková událost, která se nemusí opakovat například dalších dvacet let, ale v případě úmrtí nejdéle vládnoucí královny už nikdy, je pochopitelné, že lidé chtějí být u toho navzdory veškeré moderní technice, která jim zajišťuje přenos důležitého dění až do jejich kapsy.

Možná právě proto. Protože to, na co se můžete podívat ve své kapse, má totiž každý a všichni mají to samé. Kdo chce mít něco navíc, musí si to vystát, vyšlapat či vyležet. Fanouškovství jako v dobách před smartphony, kdy se kempovalo u vchodu na festival, abyste měli místo v první řadě, a redaktorská práce z ulice bez všech press karet a speciálních chlívečků pro média.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Ohodnoťte článek
Komentáře