Kočkovi bagrují na Olšanech: Obří kráter, tuny mramoru i stěhování hrobů!

Monumentální hrobka Jana Kočky na Olšanských hřbitovech | foto: Expres.cz: Tilen Vajt, Pavel Dvořák

Jsou to manévry jak za císaře pána. Kvůli rozloučení s Janem Kočkou (†28), který tragicky zahynul při autonehodě, je a bude vzhůru nohama celá Praha. Okázalý průvod, který v pátek 12. října kolem poledne zablokuje centrum Prahy, k tomu velké manévry na Olšanských hřbitovech, kde finišují poslední práce na sarkofágu člena rodiny Kočkových.

Pokud někdo v uplynulých dnech zavítal na Olšanské hřbitovy ve třetím pražském obvodu, musel se hodně divit. Rodina Kočkových se v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad naposledy rozloučí s milovaným Janem Kočkou (†28) a pak se smuteční průvod vydá na Olšany po Vinohradské třídě.

Na největším pražském hřbitově je proto všechno vzhůru nohama. Řádí tu těžká technika, vzduchem „létají“ mramorové desky za statisíce, ne-li miliony, samotné místo posledního odpočinku rozhodně nebude z nejlevnějších.

„Máme zakázáno o tom mluvit,“ sdělili Expresu zaskočení pracovníci Správy pražských hřbitovů. 

V jednom místě ale panuje pořádně čilý ruch. Kočkovu hrobu a okázalému náhrobku „padli za vlast“ i někteří z dříve „spočinuvších“. Zmizel i náhrobek MUDr. Roberta Novotného. Ten podle snímků Správy pražských hřbitovů delší dobu nikdo neudržoval. Cesta k takovému místu proto nemusela být tak spletitá jako chodníčky na Olšanských hřbitovech.

Svatostánek pro mladého Kočku upoutá na první pohled. Stavba za miliony musela být hotová za pár dní, o žádném šití horkou jehlou se mluvit nedá. 

Pro hlavu rodiny, podnikatele Václava Kočku (77), jsou události uplynulých dní a týdnů hotovým očistcem. Jako by nestačilo, že se musí rozloučit s členy rodiny, symbolicky pohřbí také impérium, které za ta léta vybudoval a které fakticky nemá kdo převzít.

Rodině po pátečních manévrech, které mnozí považují za bezohlednost a výsměch oběti a pozůstalým po tragické nehodě Jana Kočky, bude spílat polovina Pražanů. Ti už by se tou dobou viděli na cestě z hlavního města, aby si užili poslední víkend babího léta, takhle ale budou „tvrdnout“ v nekonečných kolonách.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:02 8. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  373
 • Tvl
  39
 • Super
  28
 • Haha
  24
 • Cože
  21
 • Sladký
  15
Komentáře