Syn Karla Svobody natáčí film o migraci, úředníci ho nutí, aby to změnil

Syn hitmakera Karla Svobody Petr Klein Svoboda se pouští na velmi tenký led. Se svou ženou Lucií se rozhodl natočit film o střetu evropské a muslimské kultury. A i když scénář filmu „Jako v ráji“ dostal jednu z cen loňské soutěže Filmové nadace, samotné natáčení budí velké emoce. Přesto se Svoboda nenechá odradit a Expresu vysvětlil, proč se rozhodl film natočit a jaké jsou na jeho počínání reakce.

„Jako v ráji“ se jmenuje film, který chystají Petr Klein Svoboda a jeho manželka Lucia. A nejde o nic nízkorozpočtového. Celkově bude stát 74 milionů korun, natáčet se bude v šesti zemích, v jedenácti jazycích a jenom rozpočet české části činí 15 milionů korun.

I proto se Svobodovi pokusili oslovit Státní fond kinematografie, který pravidelně přispívá na dosud nerealizované filmy Juraje Jakubiska a jeho ženy Diany. A právě tam se manželé setkali s první negativní reakcí.

Odmítnutí bylo zapříčiněno tím, že se jednalo o téma nelegální migrace ze severní Afriky a obecně migrační krize.

Při grantových řízeních jsme se setkali s hrubým nepochopením. Viděli jsme, jak dva hlavní představitelé Rady SFK dokážou hodit do jednoho pytle své spoluobčany a nazvat je hlupáky, a zároveň jim nečiní problém obhajovat anonymní masu proudící z Afriky. Později byly vysloveny výhrůžky typu: S tímhle scénářem nemáte šanci na státní podporu, jedině když přepíšete scénář na pozitivní. Myšleno, jak hladká to bude integrace,“ sdělil rozčarovaný Svoboda.

Ten ale tento názor nesdílí. „V porovnání se západní Evropou zde samozřejmě velké muslimské komunity nejsou. To ale neznamená, že zde islám není, a ani to neznamená, že se navzájem jako lidé neovlivňujeme a že se naše příběhy nesplétají. Naopak, při bližším pátrání zjistíte, že se naše komunity ovlivňují a má to následky v životech skutečných lidí. Jistě, z globálního pohledu se problém islámu ve střední Evropě dokonce může zdát virtuální, uměle vytvořený zájmovými skupinami. Ale na druhou stranu si musíte uvědomit, že pokud by naše politické nastavení bylo jiné, tak se počet obyvatel praktikujících islám v ČR může radikálně změnit,“ myslí si Svoboda, který se tak domnívá, že je nutné o problémech mluvit nyní, nikoliv až ve chvíli, kdy se s nimi budeme potýkat. 

Syn Karla Svobody navíc popírá, že by se chtěli se svou ženou svézt na negativních dopadech migrační vlny. 

Když nastala migrační krize, první verze scénáře už byla napsaná. Samozřejmě, že i samotné dílo nabylo jiného významu – vzhledem k tomu, že otázka islámu začala hýbat i českou domácí politikou. Vývoj migrační krize je svým způsobem logický. V porovnání s naším viděním světa před pár lety jde ale o významnou akceleraci,“ vysvětluje Svoboda.

Přestože bude film velmi kritický, o život své rodiny se nebojí. „V Česku zatím situace není taková, abyste museli být pod ochrankou 24 hodin denně, jako jsou například redaktoři Charlie Hebdo. Ovšem je asi bez diskusí, že pokud islámská komunita v našich zemích vzroste, svoboda slova se sníží v přímé úměře,“ myslí si syn Karla Svobody.

Ten by podle svých slov prostřednictvím filmu rád poukázal na to, že lidé, kteří vyznávají islám, jsou obyčejní lidé jako my. Jen s jinými hodnotami a způsobem života, který je mnohdy tak rozdílný, že není slučitelný se způsobem života u nás. 

„Nelíbí se nám postavení žen v islámské kultuře. Film je také obhajoba svobody v našem pojímání světa. Film se dotýká i naší degenerace a současného stavu, v kterém se nacházíme my sami. Takže ve filmu se nehledá, kdo je ten horší, ale ukazujeme pravdivě na rozdíly, s kterými se potýkáme, a je na nás, v jaké míře se s nimi budeme potýkat v budoucnu,“ vysvětluje Svoboda, který si myslí, že se prostřednictvím filmu dotknou pravdy, protože jde o příběhy, které se u nás již odehrávají. Jenom ne v takové míře jako v Německu či ve Francii. 

A jelikož jde o kontroverzní téma, Svoboda se rozhodl 500 tisíc korun z patnáctimilionového rozpočtu vybrat od svých fanoušků prostřednictvím startovače. Podle jeho slov jde ale i o průzkum, zda toto téma lidi opravdu zajímá.

„Na grantu zaznělo, že lidi jsou hloupí a tohle téma je vůbec nezajímá. My si myslíme, že lidi to zajímá hodně, a sami jsme zvědaví. Abychom dokázali natočit film, který se odehrává v 6 krajinách, rozpočet se pohybuje kolem 74 milionů korun. Pět set tisíc korun je jen energie, kterou potřebujeme cítit, abychom věděli, že to, co děláme, je správné,“ uzavřel Svoboda.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 čtvrtek 26. července 2018. Anketa je uzavřena.

  • 294
  • 17
  • 9
  • 8
  • 8
  • 8