Nejdražší film v české historii. Petra Jákla vyjde Jan Žižka na půl miliardy!

Til Schweiger a Ben Foster si zahrají ve filmu Petra Jákla Jan Žižka. | foto: Pavel Dvořák, Tilen Vajt

Osm let Petr Jákl připravoval natáčení velkofilmu Jan Žižka, jehož první klapka padne již v pondělí. A bývalý kaskadér a úspěšný režisér rozhodně netroškaří. Kromě hvězdného obsazení se může pyšnit, že pod jeho taktovkou vznikne nejdražší projekt v historii soudobé české kinematografie.

Když Petr Jákl před několika týdny oznámil, že si Jana Žižku ve stejnojmenném filmu zahraje hollywoodský herec Ben Foster, byla to pecka, pak ale začal odtajňovat další jména a hned bylo jasné, že se chystá projekt, který nemá v Česku obdoby.

Kromě Fostera totiž Jáklovi kývl i držitel Oscara Michael Caine, jeden z nejuznávanějších německých herců a hvězda Hanebných panchartů Til Schweiger nebo William Moseley z Letopisů Narnie. Partnerku Jana Žižky ztvární australská herečka Sophie Lowe.

Z české kotliny se mu podařilo ulovit Jana Budaře, Ondřeje Vetchého či Marka Vašuta, který si podle svých slov o roli přímo řekl.

Právě na honoráře hvězdných herců podle Jákla padne značná část rozpočtu, který nemá na české poměry obdoby. Ačkoliv před osmi lety začínal s myšlenkou, že by si mohl vystačit s neuvěřitelnými osmdesáti miliony, dneska je na půl miliardě.

Sehnat peníze prý ale nebylo tak těžké jako obsadit hlavní roli. Zatímco potřebnou sumu má již dva roky, Bena Fostera zlanařil teprve před nedávnem.

„Důležité bylo sehnat hlavního herce a pak nabalovat ostatní. Málokdy se to dělá obráceně. To je hollywoodský styl. Každý, kdo bude hrát ve vedlejší roli, se bude ptát, kdo hraje hlavní roli. Kdybychom první oslovili pana Caina, tak by se zeptal, kdo hraje Žižku. A jelikož bychom neměli odpověď, nedočkali bychom se odpovědi od něj. Mně všechno blokovalo to, že jsem potřeboval mít prvně domluveného a podepsaného Žižku,“ přiznal Jákl s tím, že již před dvěma lety měl na film zajištěných 300 milionů a k dnešnímu dni se částka přiblížila k půl miliardě.

Ačkoliv jde o český film, hlavní roli nemohl obsadit Čechem. Z několika důvodů.

„Je tu několik herců, kteří umí velmi dobře hrát v angličtině, ale aby se sešlo, že herec vypadá jako Jan Žižka a má skvělou angličtinu, a dokázal perfektně hrát, je strašně složité. Navíc s hlavním hrdinou, který by nebyl tak známý jako Ben Foster, by to bylo strašně složité a nedopadlo by to další obsazení tak, jak dopadlo,“ přiznal Jákl.

Ačkoliv film začne točit teprve za několik dní, zájem zahraničních distributorů je prý již nyní enormní. „Film je koncipovaný na velkou celosvětovou distribuci a tou cestou jdeme. Těch filmů je tolik, že i s těmi známými tvářemi je složité a komplikované se prosadit. Proto je nutné je mít,“ přiznal Jákl, který má důvěru všech herců.

„Petr Jákl je tím důvodem, proč jsem tady. Scénář filmu je velmi silný a s tím tématem nelze se neztotožnit. I když jsem tu historii neznal, to téma se mě opravdu dotklo,“ svěřil se Ben Foster.

Hvězdně obsazený Jan Žižka.

Chválu na režiséra Jákla pěl i Til Schweiger.

„Tu roli jsem se rozhodl vzít jenom kvůli Petru Jáklovi. Dlouho jsme spolu mluvili po telefonu a on mě přesvědčil. Přitom já jsem se ho snažil přemluvit, aby mi dal jinou roli. Chtěl jsem Benovu roli. Ne, dělám si srandu. Chtěl jsem jinou menší roli, ale Petr mě přesvědčil, abych vzal tuto roli,“ přiznal Til, který ztvární roli Rožmberka.

Til Schweiger je velký sympaťák.

To Marek Vašut si o roli rovnou řekl. „Jak se vůbec stalo, že já jsem se ocitl v tomto filmu? Petr Jákla znám dlouho. Já jezdím víc než třicet let na koni, pořád jsem aktivní jezdec a dělal jsem historický šerm, takže když jsem se dozvěděl, že bude točit film Jan Žižka, zavolal jsem mu a řekl jsem mu: ‚Petře, opovaž se, že v tomhle filmu nebudu.‘ A on poslechl, je to hodný chlapec,“ pobavil všechny Vašut.

Film se bude točit tři měsíce a premiéra se plánuje na rok 2020.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 11. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  59
 • Trapas
  15
 • Cože
  13
 • Sladký
  12
 • Haha
  11
 • Tvl
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat