jít naiDNES.cz

Celebrity propagují porodní domy. Proč u nás nestojí a jaká jsou rizika?

Porodní domy pomáhají ženám rodit v přirozeném a klidném prostředí. | foto: facebook

„Chybí tu místo, kde bychom mohly rodit. Něco mezi porodnicí a domovem. To místo je strašně důležité,“ říká Barbora Poláková, která je jednou z tváří projektu Ať stojí!, který se zasazuje o zřízení tzv. porodních domů. Projekt propagují i další hvězdy. Pavel Liška, Lenka Dusilová, Tamara Klusová nebo David Koller. Co to jsou porodní domy a proč u nás další roky zřejmě nevyrostou?

„Němkám stojí, Rakušankám stojí, Kanaďankám stojí a Češkám nestojí,“ říká hudebník Daniel Landa v kampani Ať stojí! Ta se snaží veřejnost informovat o porodních domech. 

Tedy o zařízeních, v nichž budou moct rodit zdravé ženy (takové, které v průběhu těhotenství neměly žádné potíže a neočekává se, že by při porodu mohly nastat), jimž pomáhají pouze porodní asistentky.

Porodní domy fungují v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Velké Británii, Spojených státech nebo v Kanadě. V Německu porody v těchto zařízeních od roku 2007 proplácejí zdravotní pojišťovny a z dlouhodobějšího hlediska jsou tyto porody pro zdravotní pojišťovny o mnoho výhodnější.

Například i proto, že se u nich neprovádí tolik císařských řezů.

Porodní domy pomáhají ženám rodit v přirozeném a klidném prostředí.

Porodní domy pomáhají ženám rodit v přirozeném a klidném prostředí.

Výhodou takových domů je prostředí, ve kterém se žena dobře cítí. Na přirozený porod má dostatek času, nikdo ženy nevyrušuje a do porodu jim nezasahuje. Ženy pak rodí možná o něco déle, zato s výrazně menšími poporodními poraněními (například tzv. natržení).

Porodní centrum v Londýně.

Porodní centrum v Londýně

U nás se porodních domů ale jen tak nedočkáme.

„Nepřítomnost porodních domů v Česku je důsledkem tlaku odborné gynekologicko-porodnické společnosti, jejímž zájmem je zachovat své monopolní postavení v oblasti porodních služeb. Nástrojem, který vzniku porodních domů brání, jsou dvě vyhlášky Ministerstva zdravotnictví z roku 2012, které kladou na vznik porodního domu takové podmínky, které prakticky nelze naplnit,“ upozorňovala pro iDNES.cz advokátka Adéla Hořejší.

„U nás gynekologové nestojí o to, aby tu něco podobného stálo. Nemocnice by přišly o peníze. Lékařsky vedený porod pojišťovna nemocnici proplatí vyšší částkou, než když je porod vedený asistentkou. Tudíž lékaři nemají potřebu zasazovat se o výstavbu porodních domů,“ říká pro Expres.cz porodní asistentka, která si přála zůstat v anonymitě.

Dodává, že z hlediska rozpočtu jsou porodní domy mnohem výhodnější.

Porody v porodních domech v zahraničí většinou proplácí zdravotní pojišťovny.

Porody v porodních domech v zahraničí většinou proplácí zdravotní pojišťovny.

„Za císařský řez pojišťovny nemocnicím proplácejí patnáct až třicet tisíc. Za spontánní porod vedený porodní asistentkou kolem tří tisíc. Když je vedený lékařem, je to kolem šesti tisíc,“ prozradila nám odbornice na porody.

Dá se říct, že porodní domy nejsou žádoucí hlavně kvůli penězům, nikoliv proto, že by pro ženy představovaly vyšší zdravotní riziko než v nemocnicích. Pokud porodní domy velmi dobře fungují v zahraničí a zájem o ně roste, není důvod, aby to nefungovalo u nás.

Pokud se žena rozhodne rodit v porodním domě, prodělá na začátku těhotenství prohlídku u lékaře, který stanoví, jestli je žena zdravá (tzv. nízkoriziková). Pak už je v péči asistentek, a pokud nemá obtíže, může rodit v porodním domě.

Jediným nebezpečím je, že porodní asistentka špatně vyhodnotí rizika porodu.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 3. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  28
 • Super
  19
 • Trapas
  16
 • Haha
  14
 • Sladký
  14
 • Cože
  12
Komentáře