jít naiDNES.cz

Demarchelier a Richardson: Jak kampaň Me Too dostihla i fotografy Vogue

Patrick Demarchelier, osobní fotograf princezny Diany. Fotil také pro Vogue. | foto: instagram

Byli slavní a bohatí. Poté, co se jich dotkla kauza Me Too, jejich sláva šla dolů, jejich místa nahradili jiní. Patrick Demarchelier (74) byl prvním cizincem, který se stal osobním fotografem princezny Diany. Fotografie Terryho Richardsona (53) se vyznačovaly sexuálním nábojem. Oba fotili pro Vogue. Dnes Condé Nast, vydavatelství tohoto luxusního magazínu, nespolupracuje ani s jedním z nich.

Podobně jako byl v roce 2012 vytvořen seznam katolických kněží, kteří se měli dopouštět zneužívání dětí v okolí amerického Bostonu, dal v roce 2017 tým Spotlight z listu Boston Globe dohromady výpovědi více než padesáti modelek, které promluvily o sexuálních incidentech ve světě módy. Na seznam se dostali i jedni z nejuznávanějších fotografů Patrick Demarchelier a Terry Richardson.

Podle investigativních novinářů bostonského deníku si bývalá asistentka Patricka Demarcheliera stěžovala na neustálé sexuální požadavky, jimž se většinou podřídila, neboť se bála o ztrátu práce. Některé modelky potom uvedly, že je slavný Francouz osahával v oblasti genitálií, prsou a opakovaně jim dával oplzlé návrhy. Jedné z náctiletých modelek se měl dokonce zeptat, zda jí může lízat kun*u.

Lidé si vymýšlejí příběhy, lžou. Je to směšné,“ bránil se ženatý fotograf s tím, že se nikdy žádné modelky nedotkl jakýmkoliv nevhodným způsobem a že některé se jen mohou cítit frustrované, protože mají málo práce.

Demarchelier se opakovaně bránil tvrzeními, že jeho akty bývají velmi sexuální, a prohlašoval, že chce, aby z nich byla cítit sexualita spojená se studem. Veškeré obhajoby byly i tak málo platné a vydavatelství Vogue s fotografem prozatím ukončilo spolupráci.

Práce Patricka Demarcheliera.

Práce Patricka Demarcheliera

Kromě spolupráce se společností Condé Nast se Demarchelier stal prvním anglicky nemluvícím fotografem britské královské rodiny a posléze na žádost princezny Diany také jejím osobním fotografem.

„Stali jsme se přáteli. Byla vtipná a laskavá, ale zároveň to byla obyčejná žena, která měla ráda obyčejné věci,“ popisoval Demarchelier matku prince Harryho a Williama z osobních setkání.

Práce Patricka Demarcheliera.

Práce Patricka Demarcheliera

Ve Vogue skončil i jiný slavný fotograf, Terry Richardson. Poté, co vypukly skandály kolem Harveyho Weinsteina, začaly se množit stížnosti také na něj. Richardson údajně nutil modelky, aby během focení předváděly pózy evokující sex.

Fotograf opakovaně pomluvy odmítal. Následně jeho tiskový mluvčí vydal prohlášení, v němž způsob Richardsonovy práce osvětluje.

„Je to umělec, jehož fotografie jsou pověstné sexuální explicitností. To je podstata jeho práce, ale pokaždé díla vznikala na základě vzájemné domluvy,“ píše se v něm.

A výsledek? Řada módních značek, mezi nimi i Valentino nebo Bulgari, přestala s umělcem spolupracovat. Magazín Vogue nebyl výjimkou a stejně jako u Patricka Demarcheliera i s Richardsonem pozastavili spolupráci. V lednu letošního roku byl jeho případ důkladněji prošetřován policií.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 pondělí 4. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  12
 • Cože
  9
 • Tvl
  6
 • Super
  5
 • Haha
  5
 • Sladký
  5
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře