Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Exkluzivní rozhovor s Ortelem: Jak mi uprchlíci pomohli ke Slavíkovi

  Jeho účast na Slavících byla pro mnohé překvapením. | foto: Expres.cz/Tilen Vajt, Jiří Pitrof

  Tomáš Ortel je poslední dobou jedním z nejdiskutovanějších umělců na sociálních sítích a jeho účast, natož výhra v letošní anketě Český slavík překvapila mnohé. Lidé jej viní z rasismu a umístění v soutěži přisuzují současné xenofobní náladě. Tak jsme se na vše hned po vyhlášení rovnou zeptali.

  Expres.cz: Byl jste oceněn diváky cenou Český slavík hned dvakrát - jednou v kategorii kapela, podruhé jako zpěvák, to Vám jistě muselo udělat radost.

  Tomáš Ortel: Určitě je to velký pokrok, velký skok. Jsem na sto procent spokojený.

  Expres.cz: Jenže minulý rok jste obsadil s kapelou čtvrté místo a Vy sám jste byl až dále jak čtyřicátý. To je trochu zvláštní, nemyslíte?

  Tomáš Ortel: Já si myslím, že si fanoušci vzali za své nás dostat takhle vysoko, nikdy jsme je nenabádali, aby nám posílali hlasy. Oni si to ale vzali jako takový svůj cíl, takové zadostiučinění, aby se o naší kapele vědělo.

  Expres.cz: K tomu se právě dostáváme, Vás a Vaši kapelu totiž lidé obviňují z rasismu a vyvolávání protimuslimských nálad. Nemůže být váš vzestup daný právě tím?

  Tomáš Ortel: My ale nemáme protimuslimské texty, máme protiislamistické! A to je velký rozdíl! Nemůžeme označovat každého muslima za islamistu, který vyznává toto ortodoxní náboženství. Přeci jen máme stejně jako ostatní strach o naši vlast, o naši zemi.

  Expres.cz: Dá se tedy říct, že Vám aktuální situace hraje do karet? Že Vaši kapelu lidé poslouchají kvůli útokům v Paříži a jinde ve světě?

  Tomáš Ortel: Já bych neřekl, že nám přímo tahle situace vynesla slávu a posouvá nás výš. Spíš si myslím, že to loňské umístění, to čtvrté místo nesli fanoušci špatně. Nesmířili se s tím, že o nás nebude slyšet. Chtěli dosáhnout osvěty naší tvorby.

  Expres.cz: Vaší nejposlouchanější písní je ale Mešita a ta je přímo proti islámu. Co to má konkrétně znamenat?

  Tomáš Ortel: Tu jsme složili v roce 2013 na základě věcí, které se děly v okolních státech, nikoliv u nás. Byla to situace, která nás nějakým způsobem znepokojovala, a to příliv ortodoxních muslimů do Evropy, do evropských měst, kde si vybudovali svoje čtvrti, tedy v uvozovkách svoje ghetta. My se báli, že to přijde i sem, a z toho důvodu Mešita i velmi kontroverzní klip k ní vznikl.

  Zazní v přímém přenosu Českého slavíka nejpopulárnější rasistická skladba...

  Expres.cz: Dnes je aktuální situace taková, že se už otevřeně hovoří o třetí světové válce. Dotýkají se Vás tyto obavy nějak?

  Tomáš Ortel: Ano, mám z toho určitě obavy a velký strach. Ale to asi každý, protože každý normální člověk je nervózní z toho, jak se bude situace vyvíjet. Mně ale nepřísluší tuto situaci nějak komentovat, já tomu můžu jenom tiše přihlížet.

  Expres.cz: A podle Vás Česku něco takového hrozí? Že bude do ní zataženo?

  Tomáš Ortel: Já budu pořád doufat, že ne. Ale už jen když se podívám na samotnou imigrantskou vlnu, která sem přináší nejen nevinné lidi, ale také ty, kteří mají tu ortodoxní víru, tak tohle opravdu nedokážu s jistotou říct.

  Ortel a jeho kapela.

  Expres.cz: Během přenosu Slavíků Váš hlasující fanoušek dostal zájezd do Turecka, lidé v sále se smáli. Myslíte si, že je pro něj výhra?

  Tomáš Ortel: Těžko říct! Abych pravdu řekl, já sám bych do Turecka momentálně nejel.

  Expres.cz: Jsou i jiné země, do kterých se momentálně neodvážíte?

  Tomáš Ortel: Samozřejmě. Strach vládne všude. Nejen v Turecku, ve Francii, ale i tady v Praze, kde se bojí rozsvítit stromek. Ale není se čemu divit. Ten strach má své opodstatnění, protože nevíte minuty a hodiny, kde se co stane. Já osobně bych tak nejraději necestoval vůbec.

  Expres.cz: Ale strach jistě není správný v boji proti terorismu?

  Tomáš Ortel: Určitě ne, naopak. Já jsem pro rozsvěcování stromku, pro zachování tradic. A přesně to, že si takové věci odepřeme, je to, čeho chce ISIS dosáhnout. Budou vědět, že v nás vyvolali obavy a strach.

  Tomáš Ortel, který soutěží hned ve dvou kategoriích Českého Slavíka je prý...

  Expres.cz: Naše společnost se v poslední době dělí na skupiny přijímačů a odmítačů migrantů, ani jedni se nemohou dohodnout a častují se nadávkami jako sluníčkář nebo fašista. Jedni podporují třeba Konvičku, druzí ho svorně nenávidí. Kam se řadíte Vy? Do jaké poloviny byste patřil?

  Tomáš Ortel: Já hlavně nejsem politik. Jediný případ, kdy jsme byli s politikou spojováni bylo v době, kdy došlo k nějakému propojení s Dělnickou stranou. Ale my nejsme žádnými propagátory, nemáme politické zaměření. My jsme naopak apolitická kapela - zpíváme o tom, o čem to tady je.

  Expres.cz: Nemyslíte, že byla chyba spojit se s Dělnickou stranou?

  Tomáš Ortel: Určitě. Nevím, jestli v té době, ale rozhodně nám to ztížilo cestu.

  Expres.cz: Lidé začali Vaši kapelu srovnávat i s kapelou Orlík. Vidíte tam i Vy podobnost?

  Tomáš Ortel: Naše kapela je naše kapela. Pokud má někdo ten názor, že Orlík byla vlasteneckou kapelou, tak potom ano, ale já si netroufnu vůbec naši kapelu k něčemu nebo někomu přirovnávat.

  Tomáš Ortel spolu s Danielem Landou

  Expres.cz: Lídrem Orlíku byl i Daniel Landa, sledoval jste jeho nedávnou cestu do Afghánistánu? Jaký to vlastně na Vás dělalo dojem?

  Tomáš Ortel: Abych pravdu řekl, já se v Danovi trochu ztrácím, tedy co se týče převtělení do Žita a i co se týče jeho kejklí. Nicméně doufám, že nám to všem brzy osvětlí.

  Expres.cz: Vy byste jel? Do Afghánistánu?

  Tomáš Ortel: Určitě by obavy byly. Ale pokud on tam jel za nějakým cílem a měl k tomu své důvody, proč ne.

  Expres.cz: Poslední otázka - co to máte na krku? Působí to dost nezvykle.

  Tomáš Ortel: Je to válečný vlastenecký kříž. Nezaměňujte ho prosím za německý nebo jiný podobný.

  Tomáš jistě čeká své vítězství.
  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 9:59 úterý 29. března 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   295
  • Trapas
   38
  • Tvl
   33
  • Haha
   18
  • Cože
   16
  • Sladký
   16

  Uložení do hrobu Simony Postlerové proběhlo v úzkém rodinném kruhu