jít naiDNES.cz

Londýnský Kazma Oobah Butler: Šprýmař, který obalamutil celý svět!

Dřív psal falešné recenze restaurací, za které od majitelů dostával kolem tři sta korun. | foto: instagram

Mysleli jste si, že Kazma je jediný, koho napadlo balamutit veřejnost scénkami typu Prostřeno, kam fiktivně nastrčil duševně nemocného člověka? Ani omylem. V Británii žije dnes už celosvětově známý mladík Oobah Butler, který dokázal svou fejkovou restauraci dostat mezi nejlépe hodnocené podniky v Londýně. Právě mu vychází kniha How to Bullsh*t Your Way to Number 1.

Redaktorovi magazínu Vice trvalo sedm měsíců, než se mu podařilo ošálit TripAdvisor, kdy svou restauraci The Shed at Dulwich dostal mezi nejluxusnější podniky v Londýně.

Oproti ostatním podnikům tam byl ale nepatrný rozdíl! Restaurace Oobaha Butlera existovala jenom v jeho hlavě.

Díky tomu, že dřív psal falešné recenze restaurací, za které od majitelů dostával kolem tři sta korun, zrodil se v jeho hlavě ďábelský nápad.

Oobah Butler

Dřív psal falešné recenze restaurací, za které od majitelů dostával kolem tři sta korun.

„Seděl jsem jednou v kůlně, která je mým domovem, a zjevil se mi nápad: V dnešním světě dezinformací a ochoty lidí uvěřit absolutním sra*kám by falešná restaurace mohla uspět,“ vysvětloval tehdy Butler.

„V tu chvíli se to stalo mým posláním. Opravdu to udělám, proměním svoji kůlnu v nejlépe hodnocenou restauraci Londýna na TripAdvisoru,“ dodal.

Jak si Oobah usmyslel, tak udělal! „Nový podnik“ zaregistroval během jednoho měsíce. Nebyla k tomu potřeba ani přesná adresa, protože se mělo jednat o restauraci, která slouží pouze hostům s rezervací.

O pozitivní recenze se postarali Butlerovi přátelé, zatímco snímků pokrmů se ujal sám Oobah. Namísto reálného jídla ale používal materiály, jako je pěna na holení či obarvené houbičky na nádobí.

Oobah Butler svou fiktivní restauraci The Shed at Dulwich napálil celou...

Oobah Butler svou fiktivní restaurací The Shed at Dulwich napálil celou Británii!

Během čtyř měsíců se restaurace The Shed At Dulwich dostala do dvoustovky nejlepších londýnských restaurací a zájemci se začali jen množit. Na telefonáty zájemců Butler odpovídal, že je podnik plně rezervovaný na měsíce dopředu.

„Došlo mi, co se děje: Rezervace, nedostatek informací a celková exkluzivita toho místa jsou tak atraktivní, že lidé nepoužívají rozum,“ napsal.

Netrvalo dlouho a Oobahova restaurace se stala nejlépe hodnocenou a nejžádanější restaurací v Londýně, do které se snažili dostat ti nejlepší foodblogeři, politici i podnikatelé.

Oobah Butler svou fiktivní restauraci dostal na první místo v Trip Advisoru!

Oobah Butler svou fiktivní restauraci dostal na první místo v TripAdvisoru!

„Restaurace, která neexistuje, je momentálně na prvním místě v jednom z největších měst světa na jednom z nejdůvěryhodnějších světových webů s recenzemi,“ uvedl Butler, který poté svou „Kůlnu v Dulwichi“ slavnostně otevřel.

Hostům, mezi nimiž nechyběl politik či nejznámější kritička jídla, naservíroval rozmražené polotovary. Kritička delikatesu ani nevyfotila, neboť zřejmě už tušila, že tady něco nehraje.

Po dvou týdnech TripAdvisor restauraci smazal profil. Butlerovi se ale změnil život od základů. Rázem dostal pozvání do televizí po celém světě a nebyla média, která by o něm nepsala. Mimochodem, psali jsme o něm i my.

Oobah se kromě restaurace pustil i do jiných projektů podobného ražení.

Například své oblíbené padělky Giorgia Armaniho „Georgio Peviani“ dostal mezi známé značky a fejk prosadil dokonce na pařížském fashion weeku v roce 2017. Dnes patří padělek mezi vyhledávanou komoditu hipsterské komunity.

Oobah Butler vydal knihu a jde na dračku.

Oobah Butler vydal knihu a ta jde na dračku.

Nedávno Oobah vydal publikaci s příznačným názvem How to Bullsh*t Your Way to Number 1, v níž uděluje rady, jak věci i lidi přečurat.

Na sociálních sítích Butler občas sdílí bizarní dotazy od filutů, kteří by rádi podnikali podobně jako Oobah.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:52 neděle 11. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  19
 • Haha
  16
 • Cože
  13
 • Trapas
  12
 • Sladký
  12
 • Tvl
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat