Kritizujete ceny pro Masaryka? „Jste hlupáci,“ vzkazuje Akademii i vám Ondřej Brzobohatý

Od sobotního večera hýbe světem showbyznysu kauza ohledně Českých lvů, které naprosto ovládl snímek Masaryk, jehož takřka nikdo neviděl. Veřejně se proti tomu ohradil například Jiří Bartoška a překvapivě se rozhodl vyjádřit i Ondřej Gregor Brzobohatý, který film obhajuje a pro ostrá slova nejde daleko. Dokonce otevřeně útočí na prezidenta České filmové a televizní akademie. Z jakého titulu si ale dovoluje takto kritizovat?

K celé kauze se Gregor Brzobohatý rozhodl vyjádřit až několik dní po Českých lvech, tedy v úterý. Reagoval tak na nesouhlas s ovládnutím cen filmem, který se promítal všeho všudy 7 dní a vidělo ho podle posledních čísel jen 15 tisíc diváků.

Někteří z řad umělců se domnívají, že to není příliš fér. Ondřej má však opačný názor a přestože ve filmovém průmyslu nijak nefiguruje, měl potřebu ho vyjádřit, a to ne příliš vhodným způsobem.

Pozurážel všechny od obyčejných filmových diváků, přes nespokojené umělce, viz. Jiří Bartoška, které nazval hlupáky, až po samotného prezidenta České filmové a televizní akademie.

Lvy kritizuje až poté, co na nich vystoupil

„Byl jsem při tom, když byl film Masaryk promítán v kině Lucerna po dobu sedmi dnů, aby mohl splnit onu stanovenou lhůtu, jež mu umožňovala spravedlivě bojovat o České lvy za loňský rok 2016. Ten, kdo se o to zajímá, se na ten film mohl jít podívat do kina Lucerna. Ten, kdo si nechá vše servírovat pod nos, čili klasický divák, ten se možná teď může divit, že půjde na film, jenž ještě neviděl, ale akademie o něm už rozhodla, že získá tolik ocenění,“ započal svoji moralizující zpověď Gregor Brzobohatý.

Dále uvedl, že záležitost považuje za mistrovský tah distributora, kterému se podařilo nejen film dobře zpropagovat, ale dostane díky 14 vyhraným soškám do kina nejspíš i mnohem více diváků, než by ho navštívilo za normální situace.

Nejtroufalejší část Ondřejova komentáře však teprve následovala.

„Jsem znechucen a zklamán konstatováním prezidenta ČFTA pana Mathé o zpochybnění validity rozhodnutí při oceněních, kdy film Masaryk posbíral, dle mého soudu zcela zaslouženě, naprostou většinu ze všech možných nominací. Je v tom skryto to typické čecháčkovství, kdy jakýkoliv projev individualismu nebo exkluzivní prominentnosti musíme hned trestat soudem průměrnosti, aby se ostatní necítili dotčeni,“ troufale uvádí hudebník.

Zajímavé v tomto bodě je, že kritiku vytahuje až poté, co na akci vystoupil za honorář. Kdyby byl tak mocně znechucen, jistě se mohl během předávání cen zvednout a odejít od klavíru. Pak by ale nedostal zaplaceno.

Když ztrácíte sílu, vytáhněte komunisty

Je zarážející, s jakou argumentací se Brzobohatý pouští do kritiky filmového průmyslu, když sám se pohybuje pouze v tom hudebním a do Českých lvů nemá kromě preludování na klavír vůbec co mluvit.

Celou záležitost navíc zanalyzoval do takové hloubky, že dokonce našel souvislost mezi vzniklou situací a bývalým politickým režimem: „Je to bohužel důsledek tuhých komunistických kořenů, které jsou v jádru této republiky ještě stále hluboce zaklíčené.“

Ondřej neváhal ve svém projevu užít slova jako nemravnost, nesnesitelnost, podezíravost a jiná adjektiva a na samý závěr dodal: „Stydím se za všechny ty hlupáky, kteří takovýmto způsobem smýšlí a držím palce všem, kteří se vždycky budou snažit vymanit se z močálu průměrnosti a vyčnívat na piedestalu jedinečnosti.“

Pakliže tedy i vy pochybujete o tom, že cesta filmu Masaryk k cenám Český lev nebyla vůči ostatním filmům férová, jste podle Gregora hlupák, omezenec a komunista.

A on to musí vědět nejlépe, on na Lvech hrál na klavír.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:11 čtvrtek 6. července 2017. Anketa je uzavřena.

  • 246
  • 46
  • 31
  • 24
  • 15
  • 13