Hvězda se zrodila! Ne Lady Gaga, ale Olivia Colman. Právem zvítězila

Olivia Colman s cenou za nejlepší ženský herecký výkon | foto: Profimedia.cz

Jestli si nějaká herečka letos zasloužila Oscara za nejlepší ženský výkon, pak je to Olivia Colman (45), již až do Zlatých glóbů téměř nikdo neznal. Vnitřní boj rozervané královny Anny, která je na pokraji fyzického i psychického zhroucení, ale vystřihla tak, že z toho běhal mráz po zádech. S tím se role talentované holky, ze které se zrodí hvězda, nedá vůbec srovnávat.

Ačkoliv nominací na nejlepší herečku v hlavní roli bylo víc, většina tipovala, že Oscara si odnese Lady Gaga nebo Olivia Colman. Je zajímavé, že ve stejné kategorii byly nominované tak rozdílné, až nesrovnatelné výkony.

Příběh filmu Zrodila se hvězda, v němž se zrcadlí skutečný život Lady Gaga, je bezesporu silný. Holka, která obsluhuje v restauraci, ale dřímá v ní obrovský talent, se potká se slavným hudebníkem (zahrál si ho Bradley Cooper), jenž svůj žal utápí v hektolitrech tvrdého.

Tahle nepravděpodobná dvojka se do sebe okamžitě zamiluje a ještě ten samý večer Bradley zjistí, jak moc je tahle dívka talentovaná. Z chudé holky se „zrodí hvězda“, zatímco ta Cooperova vyhasíná, až skončí sebevraždou.

Olivia Colman jako královna Anna ve Favoritce.

Olivia Colman jako královna Anna ve Favoritce

Lady Gaga, která si zahrála trochu sama sebe, určitě rolí překvapila. Ve světle toho, co předvedla Olivia Colman, je ale její výkon jen průměrný a plochý.

Olivia Colman ve filmu Favoritka (2018) jako britská královna Anna.

Olivia Colman ve filmu Favoritka (2018) jako britská královna Anna

Donedávna nenápadná Olivia Colman předvedla své herecké mistrovství ve filmu Favoritka, do královny Anny se vtělila tak, že nemusela říct jediné slovo. Stačilo se zatvářit a divák měl před očima vnitřní drama, které britská panovnice s tragickým osudem prožívala.

Potrat sedmnácti dětí, nenaplněné vztahy, neschopnost vládnout, neschopnost žít, duševní nemoc. To všechno dokázala Olivia Colman obsáhnout jen pomocí pár gest, výkřiků, pohledů nebo dokonce beze slov.

Olivia Colman jako královna Anna ve Favoritce.

Olivia Colman jako královna Anna ve Favoritce

To, jak dokázala ztělesnit úzkost a zoufalství, bylo až fyzicky nepříjemné. Přitom vedle sebe měla další dvě geniální a ještě známější herečky, Rachel Weisz a Emmu Stone, které si utrhly mnohem víc hereckého prostoru než Colman. Jenže naštěstí je to o kvalitě, kterou Olivia všechny letošní nominované předčila.

Komentáře