Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Běžte do kina, než to zakážou: 12 povídek z jednoho baráku a humor černý jako bota

  Roli ve filmu O malých věcech s radostí přijali Vanda Hybnerová i Jan Nedbal. Ve dvanácti příbězích z jednoho domu se ale blýsknou i mnozí další. | foto: Koláž Expres.cz

  V době, kdy společností cloumají témata jako politická (hyper)korektnost, rovnost pohlaví, otázka menšin a nejrůznější sociální témata, působí snímek O malých věcech jako zjevení! Už tím, že ani jedno z toho neřeší. Režisér a scenárista Denis Šafařík (29) místo toho naservíroval divákům dvanáct povídek, jež spojují hlavně dvě věci. Pražský činžák a ten nejčernější humor! Tuhle podívanou jen tak někdo nevydýchá!

  „Jsem rád, že do toho všichni šli, už při psaní scénáře jsem totiž věděl, kdo by měl jakou postavu hrát. V krátkém příběhu jsem potřeboval obsadit herce, kteří danou postavu mají nějakým způsobem v sobě, jakoby na první pohled,“ říká režisér i autor scénáře Denis Šafařík. Toho diváci mohou znát například z show Tvoje tvář má známý hlas, seriálu Zločiny Velké Prahy, pohádky Kouzelník Žito či třeba divadelní hry Marta, kde ztvárnil mladého Václava Neckáře.

  Povedeným scénářem, který jde proti proudu doby a aktuálním trendům, kdy distributoři chrlí jednu plytkou komedii za druhou a jako čert kříže se bojí „nevyváženosti“, nemístného humoru a nejrůznějších narážek, se Šafařík trefil do černého. A nejen „barvou“ humoru.

  Není divu, že oslovení herci s radostí souhlasili a vůbec jim nevadilo, že za odehrané role nedostanou honorář. Zaplaceno ale nakonec přece dostali. Snímek O malých věcech zaujal velké hráče na trhu ruku v ruce se slavnými tvůrci natolik, že se rozhodli na něm finančně podílet.

  Roli ve filmu O malých věcech s radostí přijala i Vanda Hybnerová.

  „O malých věcech mi připomnělo skvělé povídkové filmy jako Čtyři pokoje nebo Divoké historky, ve kterých je taky humor černější než rakev. Hned jsme viděli, že tenhle film je v mnohém jedinečný, má neuvěřitelnou dynamiku a několik point mi až vyrazilo dech. V povídce, kde manžel spolkne klíč, protože mu žena nechce dát přečíst, co přišlo v dopise, jsem doslova brečel smíchy,“ říká Peter Bebjak, který se na výrobě Šafaříkova filmového debutu také podílel. On sám má coby režisér na svém kontě celkem čtyři České lvy za seriál Devadesátky nebo série Herec a Spravedlnost a také cenu za režii z festivalu v Karlových Varech za film Čára.

  V jednotlivých povídkách se objeví řada zavedených i nastupujících hvězd, jako jsou Vanda Hybnerová, Beáta Kaňoková, Jan Nedbal, Jakub Žáček, Oskar Hes nebo Jan Jankovský. Film sice nabízí hercům menší prostor, všichni do něj vstoupili bez váhání, s velkým nadšením a chutí. A nejen proto, že se natáčelo v době pandemie covidu-19. Pro tvůrce to znamenalo velkou úlevu, protože scénář vznikal jednotlivým hercům přímo na tělo.

  Ve filmu O malých věcech zazářila i Tereza Hofová, která si zahrála například v seriálu Dáma a král.

  Co se stane, když se manžel začne dusit u večeře? Když posloucháte, co se děje u sousedů v ložnici, když nechcete ukázat, kdo vám napsal dopis, nebo když si s bývalým partnerem vzájemně napíšete básničku?

  Dvanáct krátkých příběhů ve dvanácti bytech jednoho pražského činžáku sází na skvělé herecké výkony, silnou zápletku a nečekané rozuzlení. Tedy něco, co na plátnech kin rozhodně není pravidlem a zvykem.

  Není to film pro každého. Milovníci sladkobolných dojáků a „třeskutě vtipných“ komedií by návštěvu kina měli zvážit. Jinak by mohlo hrozit, že si místo kulturního zážitku odnesou doživotní trauma. Všichni ostatní ať směle vyrazí. Snímek O malých věcech je v mnoha ohledech mimořádný a stojí za to ho vidět. Už proto, že se o něm bude hodně mluvit...

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  Konec Kazmovy hry o milion dolarů? Vyhrál jsem, tvrdí streamer. Musí ale rychle k trezoru

  Posledních čtyřiadvacet hodin hry o milion dolarů se neslo v duchu velké výhry, Kazma u trezoru rozjel párty a na...

  Kazma zavřel svůj trezor, peníze nikdo nevyhrál. Co s nimi, ptá se lidí. Pošle je Martínkovi?

  Kamil Bartošek alias Kazma ukončil soutěž o milion dolarů. Za víc než měsíc se nikomu nepodařilo vyluštit šifru, s...

  Žena přistihla svého manžela, jak se uspokojuje nad OnlyFans tvůrkyní. Ta si z ní utahuje

  OnlyFans tvůrkyně a pornoherečka Yasmina Khan je známá pro svůj ojedinělý a velice zvláštní obsah. Sledující po ní...

  Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

  Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

  Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

  Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

  Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

  Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz