Středa 23. září 2020, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Bezstarostné léto jí skončilo. ČOI zahájila proti Nele Slovákové správní řízení

  Dlouho tvrdila, že se žádného podvodu nedopustila, a když to bude potřeba, příslušným orgánům to dokáže. Po skončení důkladné kontroly ze strany České obchodní inspekce už nemá mladá podnikatelka kam dále ustupovat. Podle našich zjištění kontroloři podvody společnosti Neonky, s. r. o., odhalili a začali proti Nele Slovákové vést správní řízení, které ji může přijít pěkně draho.

  Kauza Nely Slovákové a jejího prodeje drahých roušek se stříbrem začala již v březnu. Brněnská podnikatelka se vždy hájila, že je vše v pořádku a jakmile to bude zapotřebí, dokáže to, a to nikoliv na sociálních sítích, ale úřadům. 

  Od té doby musela řešit řadu reklamací na své výrobky, včetně žádostí o vrácení peněz, které vyřizovala ještě dlouhé týdny a měsíce. Byznys, na jehož začátku byla snaha vydělat na strachu lidí z koronaviru, už je pod drobnohledem. Potvrzují to naše zjištění u České obchodní inspekce (ČOI).

  V březnu jsme ČOI kontaktovali a zjišťovali, zda je na seznamu společností, které podle inspekce Čechy klamaly a podváděly, také firma Nely Slovákové Neonky, s. r. o. Ze strany tiskového mluvčího nám bylo potvrzeno, že na bývalou účastnici reality show Hotel Paradise přišlo mnoho podnětů k prošetření. 

  Mluvčí Jiří Fröhlich žádal, abychom tuto informaci nepublikovali, jelikož měla inspekce strach, aby tím nebyla celá kontrola ovlivněna a zaměstnancům ČOI se dostaly do rukou právě ty roušky, které Slováková posílala i svým klientům.

  Následující měsíce odborníci zkoumali získané roušky, jež důkladně analyzovali. Na začátku léta se začalo víc a víc potvrzovat, že slova Slovákové o bezproblémovém podnikání jsou spíše přání. Laboratorní testy, které na žádost webu eXtra.cz provedla Technická univerzita v Liberci, ukázaly rozdílné výsledky. Drahé roušky žádnou přidanou hodnotu v boji proti šíření koronaviru neposkytovaly.

  „Podle výsledků je patrné, že ani kontrolní, ani látka s aktivním stříbrem nevykazovala rozdíl, a tudíž nebyla prokázána její antibakteriálnost. Z tohoto lze usuzovat, že textilie s aktivním stříbrem neobsahovala žádné částice stříbra nebo tyto částice nebyly pevně vázány na textilii a již se v aktivní vrstvě nevyskytovaly,“ stojí uvedeno v protokolu pro web eXtra.cz, který vypracovala Michaela Jakubičková z Ústavu nových technologií a aplikované informatiky TUL.

  Výsledek se podnikatelce nelíbil, a tak univerzitě pohrozila právníky. Sama přiznala, že vyšetřování jejího podnikání i nadále probíhá.

  „Roušky a vše kolem vyšetřuje Policie České republiky a Česká obchodní inspekce, není to nic, co by nebyla pravda. Bohužel opět budu muset využít právní pomoci ke kontaktování univerzity v Liberci, aby vyjasnila své vyjádření, které je krajně zavádějící,“ uvedla Slováková.

  Nela Slováková

  K podobným závěrům jako univerzita už došla i Česká obchodní inspekce, která se dlouho zdráhala podat bližší informace.

  „Aktuálně běží lhůta pro případné podání námitek ze strany kontrolované osoby a čekáme na uplynutí lhůty. Po uzavření poběží lhůta na případné odvolání a pak bude věc pravomocná. Musíme dodržet správní řád,“ prozradil nám mluvčí Fröhlich s tím, že inspekce musí dodržovat zákon, a tak ještě nemůže výsledek kontroly komentovat.

  Vzhledem k tomu, že po uzavření kontroly ze strany ČOI existují jen dvě možnosti, a to konstatování, že bylo vše v pořádku, nebo správní řízení, kdy je podnikatel informován o zjištěních inspekce a také o tom, jaký trest mu hrozí, je jasné, že se Slováková od inspekce dozvěděla nemilou zprávu a teď musí reagovat.

  „Jsem z toho všeho, co se kolem mě děje, vyčerpaná. Je toho i na mě dost. Neustále se bránit nějakým lžím a výmyslům je už nad lidské síly. Je mi líto, pokud jsem kohokoliv poškodila, vrátila peníze pozdě, ale rozhodně nejsem žádný zloděj a ani podvodník. Nikdy jsem nikoho neokradla a nikdy jsem nikoho nepodvedla,“ tvrdila Slováková, která má poprvé oficiálně v ruce dokument, jenž dokazuje, že nepodnikala v souladu se zákonem.

  Jaký trest ČOI mladé podnikatelce udělí, by mohlo být známo již v září.

  Fotogalerie

  Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

  Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

  Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

  Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

  Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

  Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz