Slováková už zná verdikt ČOI i výši pokuty. Inspekce potvrdila stovky zaslaných stížností

Na začátku koronavirové krize se Nela Slováková rozhodla svůj byznys rozšířit o prodej roušek s aktivním stříbrem. Od té doby musela řešit jednu stížnost za druhou a vše vyvrcholilo zásahem České obchodní inspekce, která následně zahájila správní řízení. Výsledkem je nejen udělená pokuta, ale především překvapivé výsledky dvou testů.

Už před časem nám Česká obchodní inspekce potvrdila, že vede správní řízení se společností Neonky, s. r. o. Bylo zřejmé, že podnikání Nely Slovákové s rouškami nebylo úplně košer. Inspekce se podnikatelkou začala zabývat na popud mnoha stížností.

„Kontrola byla zahájena na základě podnětů spotřebitelů, kterých jsme od 12. března do 28. května obdrželi celkem 200. Většinou šlo o nedodání zboží či nevrácení peněz, případně o nekalé obchodní praktiky týkající se roušek,“ sdělil nám tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Výsledek kontroly řadu kritiků šokoval. Inspekce společnosti udělila jen pokutu ve výši 2000 korun! Navíc se vůbec netýká kvality nabízených produktů, případně klamavé reklamy. Slováková byla potrestána za předražení kontrolního nákupu roušek, kdy nezvládla základní kupecké počty. Za nákup čtyř roušek za cenu 289 korun fakturovala 1157 místo 1156 korun. Podle ČOI došlo k poškození spotřebitele ve výši 1 koruny.

Žádný jiný prohřešek obchodní inspekce neodhalila. Ke konci dubna firma Neonky zaslala vyjádření, že by již měly být veškeré objednávky i storna vyřízeny.

„To znamená, že zákazníkům, kteří si objednali výrobky a uhradili jejich kupní cenu, byly výrobky odeslány, a zákazníkům, kteří své objednávky stornovali, případně odstoupili od kupní smlouvy, byla zaplacená kupní cena vrácena. Všichni zákazníci rovněž obdrželi správné daňové doklady k nakoupeným výrobkům,“ vysvětloval Fröhlich.

Od té doby měla ČOI obdržet ještě šest podání stížností, které se vesměs týkaly chybějícího certifikátu k rouškám.

Inspekce dokonce provedla dva kontrolní nákupy roušek, aby následně mohla provést jejich testování. 

„Z důvodu plánovaného provedení zkoušek byla následně provedena další kontrolní objednávka (pod jiným jménem tak, aby podnikatelka netušila, že kontrolu provádí inspektor ČOI). Rouška byla doručena České obchodní inspekci a následně vyhodnocena na obsah stříbra,“ pokračoval Fröhlich s tím, že výsledek měření potvrdil, že roušky stříbro skutečně obsahují!

Následující měsíc byly testovány další čtyři roušky, které byly předány do Textilního zkušebního ústavu v Brně k provedení zkoušek na přítomnost aktivního stříbra.

„Zkoušky byly provedeny absorpční metodou dle ČSN EN ISO 20743. Účinnost antibakteriálních vlastností, které má aktivní stříbro, byla provedenou zkouškou hodnocena jako významná, respektive silná. Vzorek vyhověl, neboť obsahoval relevantní množství aktivního stříbra,“ potvrdil nám úspěch roušek Nely Slovákové mluvčí ČOI.

Výsledek testů mnohé překvapil. Už před časem tyto roušky testovala Technická univerzita v Liberci a ta došla ke zcela jinému závěru.

Nela Slováková rozdává mír a lásku a stále prodává roušky.

„Podle výsledků je patrné, že ani kontrolní, ani látka s aktivním stříbrem nevykazovala rozdíl, a tudíž nebyla prokázána její antibakteriálnost. Z tohoto lze usuzovat, že textilie s aktivním stříbrem neobsahovala žádné částice stříbra nebo tyto částice nebyly pevně vázány na textilii a již se v aktivní vrstvě nevyskytovaly,“ psalo se ve zprávě, kterou si měla vyžádat kriminální policie pro další šetření. Zpráva byla vypracována na žádost webu eXtra.cz.

Nela Slováková svůj výrobek nabízela jako roušku, nikoliv jako respirátor, kde se rozlišuje jejich účinnost. „Spotřebitele mohlo při nabídce zmást adjektivum certifikované, neboť si pod tím mnozí můžou představit něco na způsob respirátoru (FFP1–FFF3), nicméně z hlediska klamavých praktik byla tato informace v pořádku, neboť společnost Neonky, s. r. o., při kontrole doložila certifikát č. 00028/118/1/2020 vydaný Výzkumným ústavem chemických vláken, a. s., na žádost výrobce tkaniny, z níž je antibakteriální vrstva roušky vyrobena. Tento certifikát dokládá mj. zdravotní nezávadnost tkaniny,“ uvedl na závěr Fröhlich.

Kauzu Nely Slovákové řešila už i Česká pirátská strana. Advokátka Adéla Šípová společně s první místopředsedkyní Pirátů Olgou Richterovou podaly trestní oznámení na jedenáct podezřelých e-shopů, mezi nimiž byla i firma Neonky.

Slovákovou od znatelnější pokuty uchránilo to, že dokázala včas vyřešit veškeré žádosti o storno a reklamace. ČOI nezkoumala její prohlášení a sliby na sociálních sítích o kvalitě jejích produktů. Zkoumáno bylo pouze to, zda roušky obsahují slíbené aktivní stříbro, nebo ne.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:30 pátek 5. února 2021. Anketa je uzavřena.

  • 163
  • 44
  • 43
  • 29
  • 28
  • 21