Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Kocábovi proti všem: Volit Pavla nebo Babiše je plivanec obětem komunismu, zuří dcera Natálie

  Michael Kocáb, Natálie Kocábová | foto: Profimedia.cz

  Komunistická minulost obou prezidentských kandidátů byla často propíraným tématem debat. Petr Pavel se za tu svou omluvil, Andrej Babiš trvá na tom, že byl do seznamu spolupracovníků StB zařazen neprávem. Někdejší spolupracovník Václava Havla a pozdější ministr pro lidská práva Michael Kocáb kandidaturu obou označuje za plivanec do tváře obětem komunismu, a to samé nyní prohlásila i jeho dcera Natálie. Namíchla tím především voliče generála Pavla.

  Kocáb se už před druhým kolem prezidentských voleb nechal slyšet, že je podle něj smutné, aby se prezidentem Česka stal člověk s komunistickou minulostí. Zdůraznil, že ani omluva na tom nic nemění, protože je účelová.

  „Až když se chtějí s prominutím vydrápat na post prezidenta republiky, distancují se a omluví se. Ano, omluvili se už dříve, protože se pohybovali na lukrativních pozicích demokratického režimu, který vyžadoval nějakou poloomluvu. Ale omlouvám-li se v souvislosti s tím, že chci získat další lukrativní post v řadě po lukrativních postech v bývalém socialismu, je ještě něco úplně jiného,“ uvedl Kocáb pro iRozhlas.cz.

  A dodal, že je podle něj kandidatura Andreje Babiše i Petra Pavla „plivnutím do tváře obětem komunismu“.

  Kocáb, který v minulosti pracoval jako poradce Václava Havla, za to od spousty lidí slízl ostrou kritiku. Především pak od těch, kteří ve volbách podporovali generála. To se ale nelíbí jeho dceři, spisovatelce Natálii, která se po druhém kole prezidentských voleb ozvala na Facebooku.

  „Je to tíživé. Vyrůstáte v rodině, která podřídila chod boji s komunismem. Má to na vás vliv. Ten vliv odhalujete v životních etapách. Není to tak, že kdo bojuje frontálně, je bezúhonný, s tátou jsem prohádala celé dospívání a často byla na mé straně pravda. Nebyl doma. Prostě nebyl. Dnes to chápu. Pracoval na něčem, co budou nejvíce schopné ocenit až moje děti, což je svoboda. Já ani tak ne, jsem v závěsu první postkomunistické generace, mám jejich DNA,“ napsala na úvod Natálie.

  Michael Kocáb, Natálie Kocábová

  A vzápětí uvedla, že ani ona není z teď již rozhodnutých voleb nadšena, a to ani přesto, že Andrej Babiš, jehož rodina v posledních letech silně kritizovala, nezvítězil.

  „Právě proto jsem nešla volit. Měla jsem sto keců různými směry, nakonec jsme stála u urny v Paříži a prostě... Jen stála venku. Protože hodit to rozvědčíkovi je jako plivnout do tváře mému dědovi. A to jsem nedokázala udělat, protože jsem ho milovala a protože jsem celý svůj, teď už ne tak krátký, život vnímala jeho boj s komunismem,“ uvedla ostře Kocábová.

  Její dědeček, otec Michaela Kocába Alfréd, byl jedním z prvních signatářů Charty 77.

  „Byl farář. Bojoval s nacismem, bojoval s komunismem. Signatář Charty a skončil v kotelně. Nešlo to. Postavila jsem se za tátu. Slízla jsem hejty, které mi připomněly dobu, kdy jsem se rozhodla ne zpívat, ale vydávat knihy. Čisté opovržení. Protože někdo je Kocáb. Nerozumím době, která aplauduje lidem, kteří stáli proti Havlovi. Principiálně. Napadá to vše, v čem jsem vyrostla. A nerozumím té adoraci. Chápala bych smířlivé postoje, komentáře, ale Havel = Pavel? Jsem outsider. Proti Babišovi je lehké bojovat, nepřítel je jasný. Ale teď minulost nevadí?“ nechápe Kocábová.

  Otce se zastala už mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb. Dokonce vzkázala, že si bude ze sociálních sítí odebírat lidi, kteří na něj útočí. V komentářích pak vysvětlovala, že od „kavárenské společnosti“ dostává nechutné hejty za to, že „odmítá volit komouše“.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 8:25 čtvrtek 1. června 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   462
  • Trapas
   57
  • Haha
   55
  • Tvl
   12
  • Cože
   5
  • Sladký
   5