Soud s bratry útočníky: Začaly výpovědi znalců, soudce dusil manažera restaurace

  • Městský soud v Praze projednává pokus o vraždu číšníka Miroslava.
  • K incidentu došlo loni 21. dubna na letní terase restaurace v centru Prahy u obchodního domu Quadrio.
  • Skupina nizozemských turistů se poprala s obsluhou restaurace.
  • Konflikt vznikl kvůli tomu, že byli personálem upozorněni, že nesmějí mít vlastní alkohol.
  • Nejhůře dopadl číšník Miroslav, který má trvalé následky a požaduje 2 611 000 korun odškodné.
  • Bratři Aräsh a Armin Nahviovi mu u soudu slíbili peníze vyplatit, oba čelí trestu 18 let odnětí svobody.
Pokračuje soud s nizozemskými bratry Aräshem a Arminem Nahviovými, kteří jsou obžalováni z pokusu o vraždu číšníka Miroslava, jehož loni v dubnu zbili na zahrádce restaurace v centru Prahy. Oběma bratrům hrozí až osmnáct let. Dnes na řadu přišly znalecké výpovědi a výpovědi svědků.

U Městského soudu v Praze přišla na řadu jako první soudní znalkyně v oboru psychiatrie. „U Aräshe Nahviho jsem nezjistila žádnou duševní poruchu, stejně jako snížené rozpoznávací a ovládací schopnosti. Pobyt obžalovaného na svobodě není z hlediska medicínského nebezpečný, nemá žádnou psychickou poruchu. Co se týče jeho bratra Armina, tam jsem došla ke stejným závěrům, u obou jsou sníženy ovládací schopnosti po požití alkoholu,“ popisuje soudní znalkyně Hana Gajová.

Poté se vyjadřuje k samotnému incidentu: „Oba bratři uvedli jako důvod útoku strach, ale z mého pohledu to byla neadekvátní reakce, zřejmě kvůli alkoholu.“

Soudce se znalkyně Gajové ptá na kombinaci adrenalinu a alkoholu, podle její výpovědi to ovládací schopnosti nesnižuje ve smyslu, že by obžalovaní nemohli odhadnout následky svého chování. Tvrdí také, že koordinace obou bratrů byla zjevně dobrá, takže alkoholu nemohli požít tolik, aby o sobě nevěděli.

Gajová dále prohlašuje, že Aräsh Nahvi je emotivnější, během výslechu cítil úzkost a zajímal se o stav oběti a o to, aby se uzdravila. To Armin podle ní zájem o číšníka Miroslava neprojevil.

Aräsh Nahvi se radí se svými advokáty.

Armin Nahvi se ale jejím závěrům brání. „Vy jste se mě ale ani jednou během psaní posudku nezeptala na oběť nebo incident jako takový, byl to formální výslech odpověď–otázka. Není to od vás fér,“ oponuje jí.

Armin Nahvi je podle znalkyně bezemoční.

Gajová ale jako důkaz předkládá situaci, že se Armina ptala na to, co by si přál, Armin odpověděl, že mír a svět bez hladu, zatímco přáním jeho bratra Aräshe bylo, aby se oběť uzdravila.

Manažer jako viník incidentu?

Dalším svědkem je manažer restaurace Milan Mareš, ten se oběma bratrům viditelně snažil vyhýbat pohledem, zatímco u obžalovaného Armina bylo vidět, že jej upřeně sleduje. 

Mareš popsal začátek konfliktu, tedy situaci, kdy se se skupinou Nizozemců pohádal na zahrádce před restaurací. Tvrdil, že Nizozemci na něj i jeho kolegy pokřikovali, že je rasista. Došlo prý i na plivance.

Aräsh Nahvi odchází od soudu.

Soudce Tomáš Kubovec ovšem upozornil na zásadní fakt, kterého se chytají obhájci obžalovaných bratrů. Jde o situaci jasně zřetelnou na klíčových kamerových záznamech. Skupina holandských turistů se po verbálním konfliktu, který provázelo dle svědků několik plivanců a zřejmě kopnutí do židle, rozhodla z místa odejít. Byli otočeni zády, když v tom se právě manažer Milan Mareš rozběhl a po třech krocích shodil jednoho ze členů skupiny na zem. A právě touto situací celá rvačka odstartovala.

Tento moment byl ostatně klíčový i při výpovědích dalších předvolaných svědků. Všech se soudce Kubovec právě na tento inkriminovaný okamžik ptal. Jak se zdá, jde o moment, který by mohl být v celém případu mimořádně důležitý.

Soudce navíc přečetl Marešovu první výpověď, kde manažer tvrdí, že jeden z party měl plivnout na zákaznici a říct jí „krávo“, což ale dnes před soudem nezaznělo. Samotný soudce Kubovec podotkl, že se výpověď manažera od té původní poměrně liší.

Hodně pikantní je i další moment svědkova výslechu. Duo obhájců Armina Nahviho Andrej Lokajíček a Martin Vlček upozornilo na to, že se zřejmě manažer Mareš pokoušel během incidentu vyzbrojit židlí. Záznam byl proto již poněkolikáté přehrán. Mareš se ale bránil, že židli zřejmě jen chtěl odhodit z cesty.

Oba bratři u dnešního soudu mluvili jen výjimečně, právě výpověď Milana Mareše ale byla pro Armina příležitost k tomu, aby se ozval. Prohlásil, že dokud manažer nezaútočil, šlo čistě jen o verbální konflikt.

„Vy a jeden z mých kamarádů jste tu rvačku začali. Já a číšník Miroslav jsme se k tomu jen připletli,“ prohlásil Armin vyčítavě směrem ke svědkovi.

Soud se dvěma Nizozemci, kteří v Praze zbili číšníka.

Profi bojovníci to rozhodně nejsou

Ke slovu se dostal také soudní znalec sebeobrany a bojových sportů Alois Konečný.

„Armin Nahvi nevypadá jako trénovaný v bojových uměních. Jak tam stojí a má nohy u sebe, to je nestabilní postoj. Trénovanému člověku by navíc stačil jeden kop a oběť by knokautoval, nemusel by tam někoho desetkrát udeřit,“ prohlásil Konečný.

V podobném duchu se znalec vyjádřil i k Arminovu bratrovi Aräshovi. Ani jeho údery či kopy podle něj nevykazují známky profesionality.

Stejně jako v případě Konečného nahrává oběma bratrům i výpověď dalšího znalce, psychologa Petra Weisse. Ten totiž Armina i Aräshe ohodnotil jako muže nadprůměrně inteligentní a nijak nebezpečné pro společnost.

„V případě Armina jsem zjistil, že jde o jedince nadprůměrně inteligentního. Nebyly u něj zjištěny žádné psychické poruchy. Jeho osobnost je bez známek emocionální nebo sociální maladaptace. Co se týče jeho resocializace, vzhledem k jeho nenarušené osobnosti považuji její možnosti za příznivé. U obžalovaného jsem nezjistil patologicky zvýšenou disponovanost k agresivnímu chování,“ prohlásil Weiss.

Téměř na chlup stejně se znalec vyjádřil i k Aräshovi, s tím rozdílem, že nadprůměrně inteligentní je pouze mírně. Prohlásil, že jsou oba bratři velmi podobné povahy.

Mirek chrčel, krev z něj crčela

Kromě znalců či manažera restaurace vypovídala i řada očitých svědků. Hodně detailně se o celém dubnovém incidentu rozpovídal jeden z číšníků, který v restauraci Polpo pracoval společně s napadeným Miroslavem. Prozradil například, že se nejprve snažil celou napjatou situaci před samotnou bitkou diplomaticky urovnat.

„Řekl jsem jim: ‚Chlapi, buď si to svoje pivo dopijte, nebo jděte pryč.‘ Jeden řekl, že v pořádku, ale druhému se to nelíbilo. Vulgárně nadával. Řešil jsem to s nimi, ten jeden ale začal být agresivní a křičel, že jsme rasisti. Objevil se další, na něm bylo vidět, že je rozzuřený, ale ti ostatní vypadali v pohodě. Pak se to nějak semlelo,“ vypověděl muž s tím, že si ze samotné rvačky příliš nepamatuje.

Soud se dvěma Nizozemci, kteří v Praze zbili číšníka.

Na co si však pamatuje, je následný hrůzný pohled na kolegu Miroslava.

„Když jsem Mirka poprvé viděl, myslel jsem, že jde o sekundy. Krev z něj ne tekla, ale přímo crčela. Chrčel, vypadalo to, že se dusí,“ popsal muž.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:20 středa 14. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

  • 30
  • 18
  • 14
  • 13
  • 10
  • 10