jít naiDNES.cz

Nabarvené ptáče Václava Marhoula míří do kin. Proč jde o nejočekávanější film roku?

Snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče míří do kin. | foto: Bioscop

Již 12. září vstoupí do kin nejočekávanější film letošního roku Nabarvené ptáče, který vypráví příběh chlapce, jehož jeho rodiče ve snaze jej uchránit před masovým vyhlazováním Židů posílají k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Právě tam začíná jeho boj o přežití, který režisér Václav Marhoul znázornil v rekordních 169 minutách.

Nabarvené ptáče, které Václav Marhoul natáčel podle stejnojmenné adaptace světového bestselleru Jerzyho Kosińského, sice vypráví příběh chlapce, který je nucen vydat se na cestu a protloukat se úplně sám divokým a nepřátelským světem, nejde ale o válečný film o holokaustu. 

„Pro mě je to totálně nadčasový příběh. O boji mezi temnotou a světlem, dobrem a zlem a řadou jiných protikladů,“ říká jenom několik dní před premiérou režisér snímku Václav Marhoul, který se v tomto případě ujal role jak scenáristy, tak i producenta.

A na přípravě si dal opravdu záležet. „Adaptace světového bestselleru Jerzyho Kosińského se natáčela 100 dnů během 16 měsíců. Točilo se celkem ve 43 lokacích v Čechách, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině, a poslední, v pořadí 3531. klapka padla 5. července 2018. Kameraman Vladimír Smutný natáčel celý film na černobílý 35mm negativ ve formátu Cinemascope,“ uvádí pak k filmu za distributora Bioscop Jana Šafářová.

Zatímco Marhoul do hlavní role obsadil neherce Petra Kotlára z Českého Krumlova, v jeho snímku se objeví mezinárodní herecké obsazení v čele se světovými hvězdami, jakými jsou Harvey Keitel a Stellan Skarsgård, spolu s nimi pak Udo Kier, Julian Sands a Barry Pepper. Další postavy si zahráli Tim Kalkhof, Alla Sokolova, Aleksej Kravčenko, Lech Dyblik, Júlia Valentová, Martin Nahálka a také Jitka Čvančarová, Radim Fiala a Petr Vaněk.

Nabarvené ptáče bylo ve světové premiéře uvedeno v hlavní soutěži na letošním 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Tuzemská premiéra následuje 12. září 2019. Zatím se ale můžete podívat na strhující trailer.

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat