Tři hodiny zla a nymfomanka Čvančarová! Je Nabarvené ptáče nejděsivější český film?

Vyplatilo se počkat! Po 11 letech vývoje a výroby byl veřejnosti představen dlouho očekávaný film režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Na filmovém festivalu v Benátkách vzbudil velmi bouřlivé reakce. Zatímco zahraniční média na snímek pějí ódy a vyzdvihují jeho kvality, tuzemská si všímají spíše toho, kolik lidí radikální a mnoha krutostmi prosycenou a téměř tříhodinovou adaptaci známého románu Jerzyho Kosińského opustilo předčasně.

Po novinářské projekci na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách zahraniční média a recenzenti vyzdvihují práci hlavně kameramana Vladimíra Smutného, který Nabarvené ptáče natočil na 35milimetrový film. 

Autor recenze v britském listu The Guardian snímek režiséra Václava Marhoula označil za fantasmagorický horor o východní Evropě, v němž je titulní hrdina Petr Kotlár v roli bezejmenného chlapce „vláčen od jednoho děsivého příběhu k druhému“.

„Mohu bez váhání prohlásit, že jde o monumentální dílo a jsem nesmírně rád, že jsem ho viděl,“ napsal o Marhoulově filmu kritik listu. „Mohu také říci, že doufám, že už s ním nikdy nebudu mít co do činění,“ dodal.

„Film zobrazuje drsný svět, v němž být jiný je nebezpečné,“ uvádí agentura Reuters.

„Marhoulovi se povedlo velmi citlivě adaptovat románovou předlohu Jerzyho Kosińského, film je nemilosrdnou a krutou reflexí lidské povahy. Je to téměř tříhodinová, stále se zesilující přehlídka zla, ze které není úniku,“ napsal The Hollywood Reporter. Oceňuje hlavně syrové záběry kameramana Vladimíra Smutného v panoramatickém formátu, který připomíná mnoho z klasických filmů o druhé světové válce.

Portál Variety své čtenáře informoval o tom, že koňské dávky utrpení a sadismu, které jsou divákovi při sledování Nabarveného ptáčete servírovány, umně zušlechťuje krása, s jakou jsou představovány.

„Nabarvené ptáče publikum navnadí pohledem na stříbřité výjevy z venkova, aby je znovu konfrontovalo se záběry, při kterých je lepší zavřít oči,“ všímá si Variety.

Podle The Hollywood Reporter i Variety bude mít snímek Václava Marhoula cestu do kin kvůli nesporné divácké náročnosti docela těžkou. Usnadnilo by mu ji jedině to, kdyby na festivalech sklidil příznivé ohlasy a ceny.

Recenzenti se shodují v tom, že v tomto ohledu může zabodovat, a to už brzy. Už to, že se film dostal do hlavní soutěže v Benátkách, které se počítají mezi áčkové festivaly, je obdivuhodné. Někteří mluví dokonce i o oscarových kvalitách, minimálně co se kamery týče.

Česká média si sice všímají skvělé kamery i dalších přínosů a kvalit filmu, více je však zaujalo, kolik diváků údajně opustilo projekci na benátském festivalu. 

„Projekce filmu byla poznamenána odchodem řady diváků, kteří pohled na krutosti, od násilí na zvířatech přes znásilnění, bití, až k vraždám a mučení, už neměli trpělivost snášet,“ informovaly například Lidové noviny.

Už úvodní scéna, ve které skupinka stejně starých chlapců napadne malého hrdinu filmu, vytrhne mu jeho ochočené zvířátko a brutálním způsobem ho upálí, nebyla pro útlocitné povahy.

Další odliv diváků prý následoval po scéně s potrestáním bláznivé vesnické nymfomanky v podání Jitky Čvančarové, jejíž detaily si nechala uniknout i spolupracovnice listu Hedvika Petrželková.

Nutno říct, že sál, v němž se film promítal, s kapacitou 1500 sedadel se na začátku zaplnil do posledního místa!

Že je snímek opravdu silný, nepopírá ani sám režisér.

„I já si říkal, že už to nikdy nechci vidět. Tak strašně silný ten film je. Přece to nejhorší, co se umělci může stát, je, když je jeho dílo zapomenuto. Pro mě je v pořádku, když to divákem zacloumá a hází to s ním zleva doprava, nahoru a dolů,“ uvedl Václav Marhoul pro Radiožurnál

V českých kinech se Nabarvené ptáče představí 12. září.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:23 čtvrtek 2. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

  • 67
  • 60
  • 42
  • 41
  • 38
  • 36