Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Fenomén Most! Je to nová atrakce, pořádají se tam výlety, do Severky se jezdí na seriál

  Seriál Most!, který se právě v těchto dnes vysílá v hlavním večerním čase na první stanici České televize, je takovým fenoménem, že se dokonce dostává do zpravodajských relací veřejnoprávní televize. Není to jen propagace vlastního pořadu, Most! je totiž celospolečenské téma, které vyvolává diskuse a hádky na sociálních sítích. Naposledy například kvůli tomu, že se romský herec Zdeněk Godla omluvil za užití slova „cikán“ v rozhovoru pro server iDNES.cz.

  Scenárista Petr Kolečko a režisér Jan Prušinovský jsou poslední dobou nejskloňovanější tvůrčí dvojicí. Diváci si jich všimli už před pár lety díky seriálu Okresní přebor, oba dva nyní zažívají neuvěřitelnou smršť reakcí pro svůj nový počin, jenž přestává být televizním seriálem, ale stává se životním stylem.

  Most! je asi prvním počinem v Česku, který přesáhl do reality v tom smyslu, že aktuálně během vysílání se město Most stává centrem dění. Pořádají se tam již cílené výlety v reálném čase, do hospody Severka chodí návštěvníci sledovat vysílané díly, lidé z Prahy tam jen tak z plezíru jedou na oběd a dělají si selfie u natáčecích míst mezi paneláky.

  Ještě nikdy se divácká turistika v Česku takto neprojevila.

  Návštěvy míst jako Hoštice (Slunce, seno...), zámek Moritzburg (Tři oříšky pro Popelku) nebo Ratibořice (Babička) se do dnešních dní daly brát jen jako nostalgické vzpomínky na oblíbené filmy či seriály, ale to, co se nyní kolem seriálu Most! a v samotném Mostě děje, je naprostá novinka a nástin toho, jakým směrem se v budoucnu bude divácky kvitovaná televizní tvorba ubírat.

  Mostecké zpravodajství ve zpravodajství

  Česká televize, která Most! vysílá, si toho je samozřejmě vědoma, proto překvapení diváci jejich zpravodajství mohou narazit na vstupy týkající se seriálu. To dosud dělaly jen komerční stanice, které si ve svých zprávách promovaly nekonečné seriály, nyní ale můžeme ve zpravodajství ČT (a ne v rubrice kultura!) sledovat rozhovor s primátorem Mostu, jenž si zažádal Českou televizi o povolení pro město užívat slogan „Dycky Most!“, nebo reportáž z toho, jak se do hospody Severka sjíždějí cizáci a místní štamgasti na kameru říkají, že tolik lidí tady nikdy neviděli a nikoho z nich ani neznají.

  Jedni z tvůrců seriálu se sešli i v pátečních Událostech, komentářích, které moderovala Světlana Witowská a Martin Řezníček. Scenárista Petr Kolečko (34) a herečka Erika Stárková (34) se v asi desetiminutovém rozhovoru podělili zejména o přístup k natáčení nově vzniklého kultu.

  „Mám kamarádku, která si tím prošla,“ svěřila se Starková, když se jí moderátorka Witowská ptala na to, kde brala inspiraci pro svou roli přeoperovaného bratra Pavla alias Dáši. „Pochopila jsem, že klíčem je být co nejženštější,“ dodala.

  Moderátorka s ohledem na ožehavá rasistická, xenofobní a homofobní témata seriálu samozřejmě musela narazit i na to, jak je možné, že Česká televize seriál vůbec pustila. Světlana Witowská je evidentně fanynkou seriálu a prozradila, že se sama sebe ptá, jak je možné, že takový formát před dvaadvacátou hodinou prošel.

  Erika Stárková hraje přeoperovaného bratra Pavla.

  „Já jsem u těch jednání s Českou televizí nebyl,“ vysvětloval scenárista Kolečko, „to byla záležitost kreativního producenta televize, ale mně seriál tak ostrý nepřijde.“ 

  To Erika Stárková zase opáčila, že dětem by Most! nepustila: Já bych to pro ně viděla až tak po osmnáctém roce.“

  Osm stížností na milion a půl diváků

  Tohle ale zajímá i diváky obecně na sociálních sítích, kde se řeší, jak je možné, že vzhledem i k vulgaritám dosud nezasáhla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

  Poslali jsme RRTV e-mail s požadavkem o vyjádření, kolik podnětů již bylo podáno.

  „K dnešnímu dni (30. ledna 2019, pozn. red.) bylo Radě doručeno celkem osm diváckých stížností. Se stížnostmi a analýzami příslušných audiovizuálních záznamů se Rada seznámí na svém příštím zasedání, které proběhne 5. února 2019, kdy také rozhodne o případném dalším postupu,“ zní oficiální vyjádření RRTV.

  Co to vlastně znamená přeloženo do běžné řeči? Diváků každého dílu je cca 1,5 milionu, seriál běží už téměř měsíc a na Radu přišlo jen osm stížností. To znamená v podstatě nula. Seriál se tak líbí, že hraniční humor a vulgarity prostě (skoro nikdo) neřeší.

  Světlana Witowská je evidentní fanynkou seriálu Most!

  Witowská v rozhovoru s oběma protagonisty nejen z řeči těla prozradila, že je pravidelnou divačkou, která u seriálu dává pozor. Proč padla volba zrovna na Jana Cinu? Já jsem si říkala, že to není možné, že to je předabovaná ženská,“ otočila se s otázkou na Eriku Stárkovou.

  „Sama jste si odpověděla,“ usmála se herečka. Petr Kolečko pak dodal, že casting na muže, který by postavu Dáši/Pavla předaboval, proběhl.

  „Já už jsem s Honzou Cinou spolupracoval a myslím, že to sedí přesně. Nejprve jsme ale řešili obsazení, Honza (režisér Jan Prušinovský, pozn. red.) řešil, jestli to nedá rovnou transsexuálovi. Já jsem se těch debat účastnil a myslel jsem si o tom spousty věcí, ale myslím, že výsledek je vynikající, hlavně protože jsme nikdo nevěděli, jak na to,“ vzpomínal Kolečko.

  Erika Stárková, Petr Kolečko a Světlana Witowská v Událostech, komentářích, které se věnovaly seriálu Most!

  Co ale Kolečko určitě věděl, bylo, že pro potřeby seriálu je nutno vytvořit také nějaký „virál“ a tím se stala neexistující organizace Snědá tíseň, kterou najdete na Facebooku a jíž je hlavní postava Luděk Říha koordinátorem. Facebooková stránka byla vytvořena v roce 2017 a hned ten den po odvysílané čtvrté epizodě nasbírala na čtrnáct tisíc lajků.

  „Doufal jsem, že to vyjde,“ řekl Kolečko. „Byl to můj nápad a je to jedna z nejdůležitějších věcí v seriálu. Já sám Snědé tísni fandím,“ smál se.

  Cikán Franta je kamarád Václav

  Snědou tíseň si vymyslel „cikán Franta“, kterého bravurně ztvárňuje romský herec Zdeněk Godla (44), jenž je nyní jednou z největších hvězd v Česku a nastolil přímo „godlománii“.

  „Franta je napsaný podle mého romského kamaráda Václava z Mostu,“ prozradil Kolečko. A s ohledem na to, že Kolečko do skutečné mostecké Severky chodil se svým tchánem a přiznal, že postavy v seriálu jsou inspirovány skutečnými lidmi, které tam potkával, budou asi mostečtí štamgasti vědět, o jakého Roma Václava jde.

  Ti ostatní, kteří nyní žijí zábavou jezdit jen tak na pivo do Mostu, tam možná začnou živý předobraz cikána Franty horečně hledat. Nikdo by se tomu ani už nedivil. Most! začíná být životní styl.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:29 úterý 4. června 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   131
  • Trapas
   18
  • Haha
   13
  • Tvl
   11
  • Cože
   10
  • Sladký
   10
  Vybrali jsme pro vás

  Sexy učitelka si založila účet na platformě OnlyFans. Žáci ji našli a teď s ní flirtují

  Učitelek na OnlyFans, často také nazývané jako platformě pro dospělé, není málo. Většinou se vše zvrtne, když na jejich...

  Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

  Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

  Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

  Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

  Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

  Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz