Nejslavnější čeští Romové, co dobyli televizi, politiku a hudbu

Po obrovském úspěchu, co zažívá seriál Most! a jeho protagonista Zdeněk Godla alias Franta, se upoutala pozornost na Romy v českém showbyznysu. Rodák z Chomutova totiž není jediný, kdo se ukázal na obrazovce, zpíval před davy lidí či se snažil změnit politiku. Koho dalšího řadíme mezi úspěšné Romy?

Seriál ze severu Čech upozornil na Romy a romskou problematiku ve společnosti. Chce ukázat pravdu, ale s nadsázkou, a to, jak se chtějí začlenit mezi „normální“ obyvatele. Jsou tu ale lidé, na které můžeme být všichni pyšní.

V naší společnosti se setkáváme s tím, že většinová společnost za Romy považuje jen lidi, s nimiž jsou potíže. A když vidí úspěšného Roma, za příslušníka menšiny ho nepovažují.

Pak slýcháváme „Ten je jiný!“ nebo „Je výjimka!“. Romové nejsou odlišní. Jejich rodiče jim dali něco jiného, viděli svět jinak, a tak bychom je neměli házet do jednoho pytle. Ne každý se poflakuje a chodí pro sociální dávky. Jsou tu i lidé, kteří něco dokázali, před nimi a jejich talentem se pak ostatní klaní.

Tady jsou.

1. Ondřej Giňa (48), moderátor České televize

První romský moderátor hlavního zpravodajství vyvolal velký rozruch. Do té doby se s nikým takovým lidé nesetkali a museli si zvykat. Pak si je ale Ondřej získal svou bezprostředností a věrohodným projevem. Jak se do televize vlastně dostal?

Ondřej Giňa pracoval v České televizi jako moderátor.

V září 1998 se zúčastnil konkurzu Českého rozhlasu na romského moderátora. Výběr nakonec vyhrál a začal pracovat jako redaktor zpravodajství rozhlasové stanice ČRo1 – Radiožurnál. Tím ale jeho kariéra teprve začala, protože pak přišla nabídka z České televize na práci moderátora. Nejdřív tam jen jako externista zaskakoval, ale pak mu nabídli práci na celý úvazek a začal moderovat relaci Večerník.

I když sám měl problémy se zákonem během působení v televizi kvůli neprávem pobíraným sociálním dávkám, nakonec připustil chybu, soud mu dal podmínku a do médií ho vzali zpět. Diváci mu ten přešlap odpustili a dodnes je studentům mediální komunikace prezentován jako jeden z nejlepších řečníků.

2. Věra Bílá (64), zpěvačka

Jedna z nejtalentovanějších zpěvaček s nezapomenutelným hlasem si podmanila nejen Česko, ale i v zahraničí Věru Bílou milovali. Měla naprosto všechno, co si mohla přát. Dostávala honoráře v řádech statisíců, konto se jí plnilo, lidé ji zbožňovali, žila si v naprostém luxusu.

Věra Bílá spadla až na úplné dno.

Ale pak to s Věrou začalo jít z kopce. Nedokázala ustát ten nápor slávy a hlavně bezstarostný život, kdy si mohla koupit, co chtěla. Místo toho, aby si peníze ukládala, začala je „házet“ do automatů, až tam skončilo naprosto všechno. Nechala se naprosto pohltit a stala se z ní gamblerka.

Prohrála i střechu nad hlavou, kdy si půjčovala, kde mohla. Dnes živoří, bojí se, co bude další den. Ale lidé na svou ikonu nezapomněli. Snaží se jí pomáhat, jak se dá, a byli by rádi, kdyby se vrátila za mikrofon, kam patří. Ale na návrat to bohužel nevypadá.

3. David Dudáš (37), pravoslavný kněz

Ve třinácti letech mladý Rom objevil pravoslavnou církev. Podlehl jí natolik, že začal studovat teologii v rumunském semináři v Neamtu. V roce 2003 byl vysvěcen na kněze a před vysvěcením se oženil s Rozálií. Ta se pak stala mátuškou (ženou kněze).

David Dudáš se stal prvním romským pravoslavným knězem.

Mnoho Romů se v takových pozicích nevidí, byl první, kdo svůj život zasvětil církvi a aktivně se zapojoval do renovování jejich víry. Jelikož do všeho šel po hlavě, hodně rychle se dostával výš a výš.

Pak ale začal vysoce postaveným vadit, protože vyslovil nedůvěru členům eparchiální rady. Tím se dostal do křížku s mocí a byl zbaven funkce ředitele zmíněné rady. Ale nakonec u církve přece jen zůstal a zanedlouho se stal protojerejem.

4. Emil Ščuka (62), politik

Narodil se do velmi početné rodiny u města Svit na východním Slovensku. Ale místo toho, aby se jako další chytl špatné party, poflakoval se, kradl či žebral, vybral si pro sebe jinou cestu. Absolvoval gymnázium v Popradě a pak byl přijat na právnickou fakultu v Brně.

Emil Ščuka je advokát a politik.

Jako první ze své rodiny získal nejen středoškolské vzdělání, ale nakonec i vysokoškolské. A získal svou první práci prokurátora. Jenže on chtěl víc. Po sametové revoluci se vydal do Prahy, kde začal pracovat jako advokát, začal také pošilhávat po politice.

Chtěl být někde, kde může pomáhat Romům, chtěl pro ně stavět školy a zábavní centra. Emil Ščuka prosazoval Deklaraci romského národa na všech úrovních: jak u obyčejných Romů, tak i u premiérů a prezidentů jednotlivých vlád v Evropě. Nakonec ale politiku opustil kvůli zdravotním problémům a zabývá se jen kulturním vzděláváním problémových spoluobčanů.

5. Iva Bittová (60), zpěvačka a houslistka

Další žena, která potvrzuje, že Romové jsou skvělými muzikanty a zpěváky. Její tatínek byl Rom, ale nikdy se za to nestyděla. Iva vždycky tíhla k muzice, proto se rozhodla studovat na konzervatoři v Brně zpěv a housle.

Iva Bittová je známá i v zahraničí.

Především se prosadila jako alternativní umělkyně, která si sama skládala muziku i psala vlastní texty. Ale Česko jí začalo být malé, začala koncertovat i na evropských scénách. Do toho začala studovat vysokou školu, aby se zdokonalovala.

Nikdy nechtěla být jako ostatní Romky, kterým stačilo být doma a rodit děti. Ona chtěla něco víc. Sama má dva syny, věnovala se jim, ale chtěla jim ukázat, že se nemají nechat házet do jednoho pytle, ale mají si jít za svým snem, i když vám kvůli barvě pleti hází klacky pod nohy.

6. Iveta Kováčová (55), televizní hlasatelka a zpěvačka

Jako první Romka se stala programovou hlasatelkou v České televizi vedle takových jmen jako Marie Tomsová či Marie Retková. Do televize se podle svých slov dostala přes konkurz, kde měla zabodovat především díky svému úsměvu.

Iveta Kováčová se teď živí hlavně zpěvem.

Bohužel tato pozice byla v roce 2005 zrušena, ale Iveta se nevzdávala. Vrhla se kromě moderování také na dráhu zpěvačky. Jejím vzorem byla Věra Bílá, která svou bezprostředností a nezaměnitelným hlasem bodovala i ve světě.

Bohužel už není vidět na televizních obrazovkách, ale její fanoušci nemusí plakat. Jde příkladem romským dětem, kam se to dá dotáhnout, když chcete. Momentálně se živí zpíváním a občas něco moderuje. Rozhodně se neztratí.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:33 pondělí 10. června 2019. Anketa je uzavřena.

  • 44
  • 29
  • 13
  • 13
  • 12
  • 11