Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Al-Fayedův skutečný příběh: Ze smrti syna a Diany viní královnu. Sám má na krku obtěžování

  Jaký je skutečný příběh byznysmena Mohameda Al-Fayeda? | foto: Netflix

  Chlapec, který se z prodavače limonády v chudém Egyptě vypracoval až mezi britskou smetánku, ale povrchní královna ho odmítla přijmout jako sobě rovného. Takto byznysmena Mohameda Al-Fayeda vykresluje seriál Koruna, jenž se zaměřil na úplné prvopočátky vztahu jeho syna Dodiho s Dianou, dvěma milenci, kteří spolu zahynuli při nehodě v Pařížském tunelu. Al-Fayed starší dodnes žije, je mu třiadevadesát let. A dost možná stále věří, že ve smrti jeho syna má prsty samotná královská rodina. Jenže z veřejného života se musel stáhnout, protože ho několik žen včetně patnáctileté dívky obvinilo ze sexuálního útoku.

  Vzestup Mohameda Al-Fayeda vykreslili filmaři Netflixu stručně, ale relativně věrně. Pochopitelně že od pouličního prodavače limonády vedla k nejvyšším kruhům Londýna dlouhá cesta, například přes roli poradce brunejského sultána, což nebyl tak úplně čas rozebírat. Pravda je, že si v roce 1979 pořídil pařížský hotel Ritz a o dalších šest let později i slavný obchodní dům Harrods, čímž se stal mezi britskými podnikateli velkou rybou.

  Jeho cílem bylo dostat se do přízně královské rodiny v čele se samotnou královnou Alžbětou II. Skutečně se setkali, jenže jejich cesty se nijak zvlášť nespojily. Naopak si Al-Fayed zvolil „tým Diana“.

  Ve skutečnosti se s princeznou z Walesu setkal už dříve než na dostizích ve Windsoru jako v seriálu. Dianina nevlastní matka figurovala v představenstvu Harrods, podle historického magazínu BBC s názvem History Extra je měla seznámit právě ona.

  Elizabeth Debicki v roli Diany a Salim Dau jako Mohamed Al-Fayed v seriálu Koruna

  Mezi oběma vzplanulo velice pevné přátelské pouto. Vést k němu skutečně mohl fakt, že byli oba tak trochu společenskými vyvrheli, ostatně Mohamedu Al-Fayedovi britské úřady hned dvakrát zamítly udělit občanství.

  „Diana je s Mohamedem neuvěřitelně klidná. On není jedním z těch, kdo by z ní byl totálně přemožený, jiskří to mezi nimi navzájem,“ nechal se v roce 1995 slyšet Michael Cole, ředitel pro vnější záležitosti Harrods.

  Zda mezi nikdy vzplanul hlubší vztah, známo není. Mohamed každopádně v roce 1997 pozval Dianu na rodinnou plavbu na jachtě do Saint-Tropez, a to i se syny Williamem a Harrym. Právě tam pak přeskočila jiskra mezi ní a Dodim, ačkoliv na svou lásku měli jen jedno jediné léto. Přesně na konci prázdnin zemřeli při autonehodě v tunelu, když z Mohamedova hotelu Ritz ujížděli novinářům.

  Khalid Abdalla jako Dodi Al-Fayed a Salim Dau jako Mohamed Al-Fayed v seriálu Koruna

  Má v tom prsty ta jejich rodina!

  Tehdy se rozhořel mezi Al-Fayedovými a královskou rodinou spor. Mohamed tvrdil, že je přesvědčen o tom, že má v autonehodě prsty některý z členů královské rodiny.

  Později sice veřejně přijal závěry vyšetřovací komise, která takovou konspirační teorii vyvrátila, ale ve skutečnosti se zřejmě nikdy s oficiálním verdiktem nesmířil.

  „Nemohli akceptovat, že Dodi, můj syn, Egypťan a muslim, by mohl být nevlastním otcem budoucího krále,“ nechal se slyšet Al-Fayed v pořadu 60 minut pro Austrálii.

  Mohamed Al-Fayed v roce 2018 na jachtě v Saint-Tropez

  V byznysu pokračoval dále, ačkoliv se synem Dodim přišel o poradce a parťáka. V průběhu let si udělal radost třeba nákupem tradičního londýnského fotbalového klubu Fulham, který v roce 2013 prodal za 300 milionů dolarů. O poznání dráž, za 2,4 miliardy dolarů, se v roce 2010 zbavil obchodního domu Harrods.

  Mohamed Al-Fayed stále žije, je mu třiadevadesát let. Jeho bohatství se odhaduje na 1,9 miliardy dolarů, což je v přepočtu více než 44 miliard korun.

  Vyskakovat si příliš nemůže. V průběhu let se na něj snesla celá řada obvinění ze sexuálního obtěžování, přičemž nejmladší obětí měla být jeho teprve patnáctiletá zaměstnankyně. Mohamed Al-Fayed se proto z veřejného života stáhl.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:30 čtvrtek 16. března 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   14
  • Haha
   7
  • Tvl
   6
  • Cože
   5
  • Trapas
   5
  • Sladký
   3
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...