Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Ševčíkova nástupkyně Zubíková: Rande na premiéře, často spolu vysedávají v kantýně

  Ekonom Miroslav Ševčík na premiéře filmu Svatá. Vyvedl krásnou kolegyni!

  Ekonom Miroslav Ševčík na premiéře filmu Svatá. Vyvedl krásnou kolegyni! | foto: Tilen Vajt/Pavel Dvořák

  Nástupkyní Miroslava Ševčíka v čele Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické se stane s největší pravděpodobností Adéla Zubíková. Studenti jsou skeptičtí, obávají se, že půjde ve stopách Ševčíka. Fotografové Expresu je nedávno společně zachytili na premiéře filmu, fotit se spolu ale nechtěli. Mnoho času společně tráví i na akademické půdě. Podle informací Expresu spolu často posedávají v univerzitní kantýně u stolu, který je pojmenovaný „Big Boss“.

  Ve středu se na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické povedlo na druhý pokus vybrat náhradu za Miroslava Ševčíka. Ve vedení fakulty byl téměř deset let, po sérii kontroverzí byl však z funkce odvolán. Jeho nástupkyní se s největší pravděpodobností stane Adéla Zubíková, v podstatě jeho prodloužená ruka.

  Zubíková byla donedávna pouze zástupkyní Ševčíka, od prosince vedla fakultu provizorně. Teď ji ale akademický senát vybral jako plnohodnotnou nástupkyni, respektive náhradu, Ševčíka. Při hlasování získala osm z devíti hlasů s tím, že jeden ze senátorů nebyl přítomný kvůli osobním důvodům.

  Nutno dodat, že ji jmenoval akademický senát, který bude brzy končit a je všeobecně známé, že právě Ševčíka vždy podporoval. Mandát nově zvolených senátorů, kteří chtějí poměry na fakultě změnit, ale začíná až v červnu. Zubíková byla zvolena v posledních květnových dnech.

  Děkankou Národohospodářské fakulty se stane Zubíková pouze v případě, kdy ji jmenuje rektor univerzity Petr Dvořák, což se s největší pravděpodobností stane. Donedávna byla její funkce definovaná jako „proděkanka pro studium“. „Jejím záměrem je pokračovat ve zdokonalování kvality stávajících studijních programů na NF VŠE. Za stěžejní cíl pro své funkční období si klade řádně připravit fakultu na proces re-akreditací studijních programů, která bude realizována v dalším funkčním období,“ uvádí fakultní web o Zubíkové.

  To, že se stala zástupkyní Ševčíka, samo o sobě napovídá, že spolu minimálně v určitých otázkách vedení fakulty souhlasí. Toho se právě studenti ze všech fakult Vysoké školy ekonomické obávají. Zubíková a Ševčík spolu publikovali akademické články a díky němu se stala předloni proděkankou. Ve dvaatřiceti letech by se stala nejmladším děkanem v Česku.

  Právě kvůli kombinaci všech zmíněných skutečností se studenti obávají, že se poměry na fakultě nezmění a její fungování bude pokračovat stejně jako doteď. Ševčík totiž na fakultě zůstává jako vedoucí jedné z kateder a není tajemstvím, že má stále značný vliv.

  Ostatně i vztah Ševčíka a Zubíkové je předmětem mnoha debat. Zhruba v polovině května se po jejím boku objevil na premiéře filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Přišli sice spolu, nicméně kontroverzní ekonom nebyl ze zájmu novinářů a ani z představy společného focení na veřejnosti příliš nadšený. Pokaždé, když si všiml, že na něj míří objektivy přítomných fotografů, otočil se radši zády.

  Big Boss Ševčík

  Dvojice kolegů se evidentně celý večer dobře bavila. Na večírku po premiéře se od sebe v podstatě ani nehnuli a společně usrkávali víno ze skleniček. Nejdříve postávali kousek od baru, později si udělali větší pohodlí u stolu.

  Společné popíjení Zubíkové a Ševčíka není studentům Vysoké školy ekonomické neznámé. Tráví totiž společně hodně času v jedné z univerzitních kantýn, kde posedávají buď sami, nebo s jinými kolegy z fakulty. Podle informací Expresu stůl, u kterého Ševčík sedává několikrát denně, je pojmenovaný „Big Boss“ a nikdo jiný kromě proměnlivé party z Národohospodářské fakulty u něj nikdy nesedí.

  Ekonom Miroslav Ševčík na premiéře filmu Svatá. Vyvedl krásnou kolegyni!

  Ševčík a Zubíková si jsou blízcí evidentně nejen pracovně, ale i soukromě. Právě kvůli tomu jsou studenti z jejího nástupu do funkce děkanky mírně řečeno skeptičtí. Reputace fakulty se v posledních deseti letech, kdy ji vedl Ševčík, dramaticky zhoršila. Přímou úměrou se společně s reputací snížil i zájem uchazečů o studium, pro přijetí stačí minimální percentil z přijímacích zkoušek.

  Jak se v následujících měsících bude zlepšovat pověst fakulty – a zda vůbec, je tedy otázkou. S největší pravděpodobnost vedení však nevybočí ze starých kolejí a Zubíková bude fakultu řídit tak, jak ji řídil Ševčík.

  Fotogalerie