Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Bavil lidi, teď je překvapuje svou vážností: Úžasná Donutilova herecká proměna

  Donutil zazářil například v seriálu Doktor Martin, který je scenáristicky doslovně převzatou verzí seriálu Doc Martin z ITV. | foto: MAFRA

  Téměř každé Vánoce nás baví rolí důstojníka, který demonstrativně roztrhá plakát Micka Jaggera se slovy: „Co je to tady za hnusnou máničku?“ To je hláška z Pelíšků (1999), v té době už jméno Miroslava Donutila (67) figurovalo v úspěšných filmech a divadelních představeních, ale pořád to byl spíše komik. Teď, na prahu sedmdesátky, už ale dokazuje, jak vynikajícím je charakterním hercem. Jeho dramatické role v Doktoru Martinovi, Rašínovi nebo Labyrintu překvapují všechny ty, kdo ho dříve znali jen jako baviče z Lucerny a bláznivého Truffaldina ze Sluhy dvou pánů.

  Začalo to v roce 1973 angažmá v brněnském Divadle Husa na provázku, kde se Miroslav Donutil naučil, co je to dřina na jevišti, brzy herce poznávalo celé město. Jenže zatímco v moravské metropoli byl „Někdo“, v Praze se dostal do povědomí až rolí loupežníka Nikoly Šuhaje, jíž debutoval už v Huse na provázku, ve filmu Balada pro banditu (1978), v němž hrají právě herci z brněnského divadla.

  Nikola Šuhaj má v textu jednu větu: ‚Jít svou cestou.‘ Myslím, že jsem se celý život o nic jiného nesnažil a ani jsem to netušil, když jsem tu větu tenkrát v roli Nikoly Šuhaje říkal,“ vzpomíná Donutil na své začátky v pořadu ČT Neobyčejné životy. Bývalí kolegové z divadla na něj zase vzpomínají jako na někoho, kdo byl prostě jen odhodlaný stát se dobrým hercem. A to se mu postupně podařilo.

  Traduje se, že od studentských let Miroslav Donutil nesměl chybět na žádné zábavě, a tak chodil od akce k akci a sbíral historky, které trochu přikrášlil a později se staly základním stavebním kamenem jeho one man show. To je oblast, v níž herec mimořádně proslul jako dokonalý komik a vypravěč a postupně na tom vystavěl i vlastní pořady v televizi.

  Přestože v Huse na provázku odehrál Donutil téměř padesát rolí, ve filmu se mu zatím prosadit nedařilo. To se mělo všechno změnit, když se přestěhoval do Prahy. Začal s Tankovým praporem (1991), ve kterém si zahrál „nablblého“ důstojníka, a když pak filmaři pochopili, že mu tyhle role sedí, dostal podobnou v Černých baronech a později i v Pelíškách, v retro komedii z doby socialismu.

  V té době bylo dávno jasné, jak moc všestranný Miroslav Donutil je.

  V Národním divadle debutoval v roce 1990 se Strýčkem Váňou, tehdy naprostého hereckého vrcholu ale dosáhl v komedii Sluha dvou pánů (1994). S rekordním činoherním kusem s šesti sty reprízami se herec rozloučil předloni po více než dvaadvaceti letech.

  Miroslav Donutil ve hře Sluha dvou pánů, která je u nás rekordním představením.

  Jako Truffaldino strávil v roli nejdelší čas v historii českého divadelního herectví.

  Slovo „tehdy“ jsme nepoužili náhodou.

  Diváci měli tak nějak za to, že Truffaldino a jeho napůl improvizovaná a napůl už spatra hraná postava je vše, co Donutil, který je hlavně vynikajícím bavičem, dokáže.

  Dá se říct, že Donutil byl jeden z prvních českých stand-up komiků, dříve se ale toto moderní přejaté slovo nepoužívalo. Ostatně Česká televize dodnes reprízuje jeho vystoupení z Lucerny, ve kterých často vzpomíná na svého kamaráda Frantu Kocourka a žije z historek ze zájezdového divadla, i proto asi měla většina z diváků dojem, že na dramatické role se Donutil nehodí.

  Miroslav Donutil na MFF Karlovy Vary

  Měl jich ve filmu a v televizi pomálu, vždy když hrál, bylo v jeho postavě něco komického a něco naivně hloupého, ale jednou z mála ukázek jeho dramatického talentu, který čekal na objevení, byla například role faráře ve filmovém dramatu Želary.

  Dá se říci, že Donutil prožíval stejný osud jako Luděk Sobota. Od mládí komická figurka české tvorby, lidmi velice oblíbená, ale popravdě od něj nikdo neočekával „oscarové hraní“. Přesně do té doby, než se začal natáčet seriál Okresní přebor a Luděk Sobota byl těsně před svými sedmdesátými narozeninami obsazen do své životní dramatické role, přestože s prvky smutného humoru, z níž všem spadla čelist.

  Donutil prožívá divácky nyní to samé.

  Na Donutila by měla čekat velká životní dramatická role. Dozrál k ní.

  V seriálu Doktor Martin, který je převzat z domovské stanice ITV, kde se seriál vysílal jako Doc Martin (hlavní postava se v britské verzi jmenuje Martin Ellingham, v české Martin Elinger), baví i rozčiluje svou rolí ironického a asociálního lékaře se smutnou rodinnou i profesní minulostí, který se přestěhuje na horský venkov se všemi jeho svéráznými obyvateli. V kriminálních seriálech Dáma a král nebo Labyrint hraje šéfa právnické kanceláře a šéfa mordparty, v právě vysílaném dvojdílném dramatu České televize s prostým názvem Rašín zase dostal roli prvního předsedy vlády Československa Karla Kramáře.

  Od povídaček v Lucerně a komediantských lampasáků pořádný skok.

  Však si taky k němu Donutil musel ujít dlouhou cestu a hlavně si udělat nezapomenutelné jméno u diváků svou fantastickou rolí sluhy dvou pánů.

  Je pravda, že role na divadle je strašlivě náročná, a pokud je navíc komediální, teprve ukazuje, kolik má herec v sobě talentu.

  Miroslav Donutil s rodinou

  Ale Donutil by si podobně nezapomenutelnou roli zasloužil i v dramatické velkofilmové rovině, snad na ni nebude čekat dlouho. Naštěstí je mu teprve 67 let, to je ještě mladík. A pak vrásky a šediny dodávají na vážnosti, dramatičnosti a i herecké vyzrálosti.

  To vše můžeme u Donutila sledovat přímo před našima očima.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 14:06 pondělí 18. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   60
  • Trapas
   38
  • Tvl
   13
  • Haha
   12
  • Cože
   11
  • Sladký
   10

  Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

  Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

  Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

  Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

  Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

  Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz