Hrdinové Bohémy Otakar Vávra a Miloš Havel: Co stálo za jejich nenávistí ve skutečném životě?

Doposud o jeho existenci většina veřejnosti neměla ani ponětí, dnes prahne po každé byť drobné informaci o jeho životě. Řeč je o filmovém magnátovi Miloši Havlovi, kterého v seriálu Bohéma bravurně ztvárňuje Jaroslav Plesl. Co si udělali s Otakarem Vávrou a proč tak úzkostlivě tajil svoji homosexualitu?

Filmový producent a strýc prvního českého prezidenta Miloš Havel patřil ve své době k nejvlivnějším osobám české kinematografie. Právě jemu vděčí za svoji existenci většina nejslavnějších československých filmů, a dokonce i legendárních herců, kterým dal na plátně možnost zazářit.

Ve své samolibosti byl velmi šarmantní, inteligentní a prozíravý. Jedni ho milovali, druzí hanili.

Miloš Havel byl strýcem Václava Havla.

Jelikož Havel financoval filmy, které patří do zlatého fondu české kinematografie, byl jeho osobní i profesní život pod drobnohledem. Možná právě proto si své soukromí natolik střežil.

Vědom si faktu, že by ho jeho odhalení mohlo stát život, úzkostlivě tajil svoji sexuální orientaci. Takové styky byly totiž v Čechách do roku 1961 trestným činem. V západním Německu, kam utekl, tomu tak bylo až do roku 1969 a za druhé světové války nemluvě.

Seriál vykresluje životní postoje Miloše Havla.

O Havla se zpočátku zajímalo mnoho žen, mezi nimi samozřejmě i vypočítavá kariéristka Adina Mandlová, naivní milovnice mocných mužů Lída Baarová nebo krásná Nataša Gollová. Tlak nápadnic byl tak silný, že vlivného podnikatele donutil se v roce 1934 oženit se svou dlouholetou kamarádkou s lesbickými sklony Marií Weyrovou. S tou se později rozvedl.

Po čase se Havlova homosexualita stala v branži veřejným tajemstvím a leckomu ležela v žaludku. Typickým příkladem byl Otakar Vávra. Ten tvrdil, že Havlova homosexualita ovlivňovala i chod firmy včetně natáčení filmů, protože na něj měli největší vliv intimní přátelé, jako např. režisér František Čáp.

Vávra měl výhrady k Havlově homosexualitě ve spojitosti s vedením firmy.

To však mnozí popírali, například režisér Jiří Brdečka: „Zaměstnanci poctění jeho důvěrnější přízní neovlivňovali - jak tomu někdy bývá v podobných případech - chod podniku. Takové pokoutní vměšování pan předseda prostě nepřipustil. Především byl vždycky big boss.“

Miloš Havel významně přispěl k rozvoji československého filmu.

Proč tedy režisér Vávra házel Havlovi klacky pod nohy, jak to prezentoval 5. díl seriálu Bohéma?

Za vším nejspíš stojí křivda!

Koncem 30. let vzal totiž Miloš na převzetí filmové ceny za Cech panen kutnohorských, které Vávra režíroval, do Benátek svého blízkého přítele, režiséra Františka Čápa, a toto mu Vávra nejspíš nikdy neodpustil.

Pavel Batěk jako Otakar Vávra v Bohémě.

Filmový magnát, který ve své době pořádal nejdivočejší večírky a hostil největší umělecké legendy v 20. století, zemřel v zapomnění v chudobě jako mnichovský prodavač květin.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 pondělí 19. června 2017. Anketa je uzavřena.

  • 86
  • 27
  • 19
  • 17
  • 12
  • 11