jít naiDNES.cz

Odešel velikán, jsme na něj pyšní. Jak na Formana vzpomínají slavní?

Jak na Miloše Formana vzpomínají slavní? | foto: Profimedia.cz

Celý svět zasáhla smutná zpráva o úmrtí Miloše Formana (86), velikána naší kinematografie. Podle jeho ženy Martiny odešel v klidu po krátké nemoci, jeho zdravotní stav mu už neumožňoval cestovat. Jak na držitele dvou oscarových sošek vzpomínají slavní?

Režisér nesmrtelných filmů, jakými jsou Amadeus (1984), Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) nebo Hoří, má panenko (1967), v pátek 13. dubna zemřel. O nemoci dala vědět jeho žena Martina. Na režiséra vzpomínají slavní, kteří o něm mluví jen v superlativech. Podle většiny výpovědí byl Miloš Forman nejen geniální režisér, ale také neobyčejný člověk.

„Byl to neuvěřitelný režisér, kterému se podařily skvělé věci, jeho rodina na něj může být jen pyšná. Já jsem se s ním pracovně bohužel nesetkala, což mě velmi mrzí, ale znali jsme se a na to jsem upřímně pyšná, jelikož to byl báječný člověk a nezapomenutelný umělec, který tu s námi prostřednictvím svých filmů bude dál,“ řekla pro Expres herečka Iva Janžurová.

Na Miloše Formana vzpomínají i další režiséři. 

V pátek 13. dubna 2018 neosiřeli jen čtyři kluci a neovdověly jen tři dámy... Odešel největší filmař, kterého kdy měla tahle země, a jeden z největších, které kdy měl svět. Neznal jsem v našem oboru nikoho, kdo se těšil nejen takové úctě, ale koho měli všichni rádi,“ napsal o něm režisér Jan Hřebejk na Twitteru.

„Obrovský smutek. Šťastnou cestu. Ach jo,“ napsala herečka Aňa Geislerová na sociální síť. 

Zpráva o smrti legendárního filmového režiséra Miloše Formana nás s Hankou velmi zasáhla. Jeho filmy jsou navždy v našich srdcích. Nikdy mu nezapomenu, jak velkou radost mi udělal, když se před pěti lety přišel podívat se svou manželkou Martinou na premiéru Wagnerovy opery Zlato Rýna do newyorské Metropolitní opery, ve které jsem si zahrál roli boha Ohně Logeho. Prostě nikdy nezapomeneme na nádherné chvíle prožité s ním a v jeho přítomnosti,“ píše Štefan Margita. 

To mi neměl dělat. Jako by mi zemřel někdo z rodiny, jsme stejný ročník. Celý život jsem jeho práci sledovala. Nikdy nedělal filmy na zakázku nebo proto, aby mu z toho plynuly peníze. Vždy si vybral téma, kde se vyskytovala otázka moci. Miloš Forman byl velikán. Zaplať pánbůh, že měl hezký život, doufám, že na nás bude seshora vzpomínat,“ řekla programová ředitelka MFF KV Eva Zaoralová v ČT. 

Na Miloše Formana vzpomínají také naši politici. 

Musím říct, že mě to dost zasáhlo. Nejvýraznější postava českého filmu, i nejúspěšnější. Byl to chlap, kterého jsem si vážil. Měl jsem rád jeho filmy z šedesátých let, samozřejmě Hoří, má panenko, a taky pozdější, Amadea, Valmonta. Však asi jako každý,“ uvedl náš premiér v demisi Andrej Babiš.

Velmi smutná zpráva. Odešel jeden z nejvýznamnějších Čechů moderní historie a jeden z nejslavnějších režisérů všech dob. Na Černém Petrovi a Hoří, má panenko jsem v 60. letech vyrůstal. Čest jeho památce!“ sdělil vědec a kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. 

Nenávratně mizí svět velkých lidí. Uzavírá se příběh lidsky a umělecky silné generace,“ vyjadřuje se také Jiří Ovčáček na svém Twitteru.

Velmi smutná zpráva, zemřel Miloš Forman. Jeho Amadeus je pro mě nejlepší film, jaký jsem kdy viděl. Pokaždé si říkám: Jak je tohle možné natočit? Díky za vše,“ napsal na Twitteru novinář Erik Tabery.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:53 12. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  7
 • Cože
  7
 • Tvl
  7
 • Haha
  6
 • Trapas
  6
 • Sladký
  6
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Komentáře