jít naiDNES.cz

Umělci na Letné: Klus věří v rytíře, Svěrák oslavuje, Kovy chtěl lidský řetěz

Na Letné se na demonstraci, kterou svolalo hnutí Milion chvilek pro demokracii v čele s Mikulášem Minářem, sešla celá řada umělců. | foto: Koláž Expres.czProfimedia.cz

Během demonstrace na pražské Letné, kam dorazilo více než 200 tisíc lidí z celé republiky, vystoupila celá řada známých umělců. Nechyběla hudební čísla Tomáše Kluse, Vladimíra Mišíka nebo Jaroslava Uhlíře se Zdeňkem Svěrákem. Svůj projev ale přednesli i herci Martin Myšička, Filip Rajmont nebo Sandra Pogodová. „Mám jedno přání pro všechny, aby občanská společnost už nikdy neusnula,“ řekl přítomným youtuber Karel Kovy Kovář.

„Věřím, že blanických rytířů je deset milionů, a děkuji za to, že se probouzíme,“ řekl všem, kdo se na demonstraci na pražské Letné sešli, Tomáš Klus. Zahrál tu i Vladimír Mišík, který na Letné zazpíval už před třiceti lety na protikomunistické demonstraci v listopadu 1989. 

„Opravdu jsme si nemysleli, že ve Strakově vile bude sídlit v podstatě bývalý komunista a estébák a bude vést tuto zemi,“ řekl přítomným hudebník, který neskrýval svoje rozhořčení. 

Oblíbená autorská dvojice Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem následně zahráli písně Není nutno a Pod dubem, za dubem. Připojili ale i krátkou řeč. 

„Sešli jsme se tu sice na protestním shromáždění, které přesto cítím jako oslavu. Mám z toho velkou radost, jen bych v této souvislosti poznamenal, že my Češi dokážeme pro věc rychle zahořet, ale i pohasnout. Zkusme udělat výjimku a vydržet déle, toto utkání nebude krátké,“ vyzval lidi na Letné Svěrák.

Šéf hnutí Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář připomněl, že se další demonstrace uskuteční 16. listopadu. „Je možné, že premiér bude obžalován, že audity Evropské komise budou na podzim finální,“ uvedl a vysloužil si mohutný potlesk protestujících.

Youtuber Karel Kovy Kovář všechny vyzval, aby se chytili za ruce na důkaz sounáležitosti a vzájemné podpory. „Ať naše občanská společnost nikdy neusne,“ zvolal k zaplněné Letenské pláni, které na hodiny vyřadila MHD v okolí, kolony aut z Letné proudily ještě dlouho po oficiálním skončení protestu.

Proslov napsaný Petrem Pithartem přednesl umělecký ředitel Dejvického divadla Martin Myšička. K davům promluvila i jeho kolegyně Simona Babčáková, která poprosila o chvilku a ticha strpení, v níž si všichni měli přát něco pozitivního. 

Fotogalerie

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat