12 bodů od KFC! Ve světě trollí vítězku Eurovize a ptají se, proč nevyhrál „ten Čech“

My v Česku na to ještě nejsme moc zvyklí, protože pravidelné sledování pěvecké soutěže Eurovision Song Contest je u nás teprve v začátcích, ale ve světě – věřte nevěřte – je toto každoroční klání nejsledovanějším nesportovním pořadem, jenž má miliony diváků. Show, přestože je evropská, se vysílá i v Americe a v Austrálii a každoročně také vyvolává mnoho vášní ohledně výherců a poražených. Letos se nás tyto vášně týkají také, protože jedna z těch nekončících stížností je pro naše ucho obzvláště libá: Proč nevyhrál ten Čech? zuří „ty internety“. A posmívají se izraelské vítězce.

Možná jste doposud mohli soutěží Eurovize pohrdat a ostentativně její sledování odmítat, ale pravda je, že se tím zbytečně ochuzujete o vynikající zážitek, i když tam zrovna nesoutěží nikdo ze zástupců české krajiny.

Show, která se zdá být naoko velmi dlouhá, ale odsýpá rychleji, než se kutálejí vaše peníze po výplatě, je jedinečným diváckým zážitkem jednak pro nesmírnou přehlídku talentů ze všech koutů Evropy (například zjistíte, že tradičně Albánci a obecně balkánské národy posílají do Eurovize mimořádně zajímavé kousky), ale je to jeden z mála pořadů, jenž dokáže skrze televizní obrazovky v dnešní povrchní době vyvolat skutečné emoce.

Dnes je velmi těžké diváka uspokojit, ten většinou reaguje už jen na bizarnosti nebo explicitní násilí, ale Eurovize stále patří mezi gentlemanskou zábavu, která dokáže ve vás rozcloumat takový vztek, že kdybyste měli po ruce plechovku s pivem, hodíte ji po obrazovce a následně budete hledat důvody k vyhlášení třetí světové. Vždy si tam najdete svého favorita a když pak zjistíte, jak velmi komplikované součty hlasování odborných porot z jednotlivých států spojené s hlasováním diváků (bavíme se zde o milionech lidí) po celém světě dokážou i na poslední vteřinu zamíchat kartami a favorita klidně odsunout někam na osmé místo, věřte nám, je to o infarkt.

I proto – ač se vám to zdá možná přehnané – má Česko obrovský důvod se radovat z toho, že Mikolas Josef se svou písní Lie to Me v letošním finále skončil u diváků čtvrtý. Protože to znamená, že dostal enormní počet hlasů od diváků po celém světě a toto je opravdu velkolepý úspěch, pohybujeme se v šestimístném čísle nebo se mu velmi těsně blížíme.

Zdá se, že uznalým poklepáním na naše vlastenecká záda by to mohlo končit, ale k naší české škodolibé radosti otázka, respektive problém zvaný „Mikolas Josef“ pokračuje vztekáním se diváků v hospodě dnešní doby – na internetu.

12 bodů pro slepici od KFC

Vítězkou Eurovize se stala izraelská zpěvačka Netta se svou písní Toy, která je... no, zvláštní.

Dá se vlastně říct, že obě. Jak píseň, tak samotná interpretka. Skladba Toy, kterou si mimochodem Netta sama nenapsala a ani si ji nesložila, zatímco Mikolas Josef si Lie to Me napsal i složil, je o tom, že již nechce být hračkou pro chlapce.

Zpěv doprovází různé pazvuky a pohyby připomínající slepičí kdákání a v tomto bodě bych si dovolila osobní vsuvku – je vůbec směsicí kakofonních otravných zvuků, kdy se namísto zpěvu dočkáte jen ječení, což je ještě podpořeno omezeným povrchním textem bez jediné pointy a velmi nesympatickým, skoro bych řekla až idiotským pitvořením zpěvačky, která se domáhá respektu u kluků.

Toliko k mému osobnímu názoru, s nímž samozřejmě nemusíte souhlasit. Nyní pojďme k hlasu lidu.

Netta vyhrála, tečka. Ovšem toto vítězství je právě ukázkou, jaké vyvolává Eurovize vášně. Mnoho lidí se na Twitteru a na hlavně na kanále YouTube pod videi s vystoupeními rozčiluje, že vítězství Izraele je vítězstvím politickým, o tom můžeme spekulovat. Jiné urážky – a opravdu jich není málo, jen za jeden jediný den (!) si vystoupení zpětně přehraje až 11 milionů lidí – jsou už adresnější.

Samozřejmě kromě těch, kteří jí vítězství přejí, se uživatelé ze všech koutů světa Nettě posmívají za její „slepici či kuře“, posílají jí „dvanáct bodů od KFC“ (dvanáct bodů je nejvyšší počet možných bodů od mezinárodních odborných porot) či jen připojují význačné zkratky jako WTF, jejíž význam vám tu nemůžeme osvětlit, pokud toto čtete před desátou hodinou večerní.

Naštvaní uživatelé YouTube se pod videem vítězky Netty ptají na to, jak je...

A nejednou se mezi těmito stížnostmi na „slepičí vítězství“ mihl nejen dotaz, proč to nevyhrál „ten Čech“?

Měl vyhrát „Joseph“! Nechápu, Česko mělo nejlepší song

„Tím Čechem“ myslí samozřejmě Mikolase Josefa, jehož zahraniční uživatelé překřtili na Mikolase Josepha.

Pořadatelé Eurovize dělají jednu zásadní a divácky úžasnou věc. Každý interpret, jenž soutěží, musí poslat ke své písni videoklip, který je pak speciálně označen logem Eurovize a umístěn na jejich oficiálním YouTube kanále a ihned po skončení interpretova vystoupení nahrají jeho výstup tamtéž. Mikolas Josef má tedy jednak svůj vlastní oficiální klip Lie to Me, který visí na YouTube již déle, a pak další verze této písně, které už patří pod Eurovizi a jsou na serveru čerstvě umístěné.

U nich se zhlédnutí za necelých 24 hodin zvedla o dva miliony přehrání a přibyly k nim hory komentářů.

Namátkou (přečíst si vzkazy můžete ZDE):

„Nejlepší song roku, zdravím z Německa.“

„Pro mě jednoznačný vítěz, s láskou z Francie.“

„Jsem ze Španělska a myslím, že to je daleko lepší než Toy od Netty.“

„Jsem Polák, mám Čechy rád. Jsem rád, že jste si vydobili respekt. Mikolas nastartoval novou éru.“

„Nejlepší píseň tohoto ročníku, zdravím z Bulharska.“

„Velmi stylové! Miluju to! Ahoj z Ruska!“

„Nejlepší song Eurovize! Gratulace z Litvy.“

„Měl vyhrát! Zdravím z Řecka!“

„Měl vyhrát místo toho zasraného kuřete!“

Zahraniční uživatelé se obecně pozastavují nad tím, že Mikolas Josef navíc dostal málo bodů od oficiálních porot států, které povětšinou do nebes vynášely právě Izraelku Nettu a Kypřanku Eleni – favoritku soutěže s další popově plytkou verzí, co nápadně připomínala mix Ruslany a Jennifer Lopez.

A to zejména v tom kontextu, že „Mikolas Joseph“, jak mu říkají, si složitě v angličtině otextoval a zhudebnil příběh o dívce, která jej podváděla, je tedy ryzím muzikantem, respektive umělcem.

Pod videem Lie To Me Mikolase Josefa se scházejí uživatelé YouTube z celého...

Na Twitteru, jenž není v Česku tak masivně používán, zato anglosaské země ho mají raději než Facebook, se Mikolas Josef sice ještě nestal trendem, ale jeho jméno rozhodně rezonovalo.

Zaujal i ironického krále britského Twitteru

Ve Velké Británii existuje hojně sledovaný nepersonifikovaný účet s názvem Stats Britain, jehož tajemný admin se specializuje na glosování britských podivností, společenského dění a domácí i zahraniční politiky v souvislosti s ostrovním státem. Najdete tam příspěvky věnující se novému klobouku královny Alžběty, štiplavé poznámky k výrokům politiků nebo satirické komentáře k Britům samotným, to vše baleno v typickém suchém humoru.

Během vysílání Eurovize admin účtu živě glosoval i aktuální dění, přičemž se doznal, že Mikolas Josef je jeho favorit, a přímo jeho vystoupení věnoval více pozornosti než ostatním soutěžícím.

„Nic než respekt pro mého geekovského českého kluka,“ píše tajemný autor s narážkou na Josefovo šprťácké vystoupení se školní brašnou a dodává, že „tenhle mladík radši ať vyhraje Eurovizi“„u salta přišel o brýle, ale stálo to za to“.

Byl tedy evidentně obeznámen s faktem, že Mikolas si při zkoušení salta během semifinále poranil krk.

Stats Britain je jedním z nejsledovanějších „nelidským“ účtem na britském...

Tohle vše je důkaz, proč by se Eurovize neměla podceňovat. Mnoho lidí stále zastává názor, že účast v Eurovizi je zbytečná, protože po vítězství se z vás hudební král nestane.

To je pravda. Nikdo si nepamatujeme jména vítězů, pakliže to není bizarnost v podobě vousaté zpěvačky Conchity Wurst, ale je to cesta, jak se otevřít světu. Když si vás všimnou sociální sítě, máte vyhráno, dnešní doba už holt taková je. A jestli se vám pod videi kupí udivené komentáře o tom, že tohle bylo nejlepší vystoupení roku, můžete s klidem říct, že se vám povedlo svým způsobem vyhrát. I bez ceny a bez hlasů státních porot.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:33 úterý 11. září 2018. Anketa je uzavřena.

  • 203
  • 33
  • 18
  • 15
  • 11
  • 10