Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Univerzita ezošmejdů v čele s Houdovou: Máte 50 tisíc? Naučí vás, jak spát, dýchat nebo sexovat

  Helena Houdová zdraví z Estonska. | foto: Instagram

  Chcete patřit mezi nadlidi? Umět si vyléčit všechny neduhy pouhou myšlenkou nebo přečíst knihu tím, že se jen dotknete její obálky? Můžete se také naučit spát, zacházet se svým astrální tělem či zapojit svůj supermozek. To všechno slibuje univerzita Mindvalley, na níž nedávno přednášela Helena Houdová (42). Místo diplomu z ní ale vyjdete spíše o nějakou tu tisícovku lehčí.

  Univerzita Mindvalley, na které nedávno přenášela Helena Houdová, se jen hemží samozvanými odborníky na život, co vás s radostí zasvětí do tajů dosud nepoznaných vědou. Je to skoro něco jako akademie pro lidi, co se chtějí stát superhrdiny. Platforma má mít kolem 12 milionů online studentů a naučit se na ní prý můžete například to, jak se dožít 180 let. 

  Někteří z koučů nabízí i rozumně znějící kurzy, které slibují, že vás naučí přednášet na veřejnosti nebo základy jódy, další jsou už ale výrazně pochybnější, jako jsou ostatně ezoterické aktivity.

  Lektoři studenty učí, jak správně spát, jak dosáhnout bohatství, jak držet půst, jak mít supermozek, jak si vyčistit čakry nebo jak správně dýchat, vychovávat děti, jak se spirituálně probudit či jak na astrální projekci a šestý smysl.

  Pro někoho možná legrační kurzy, co se dají považovat za zajímavé hobby, zábava ale končí v momentě, kdy se dojde na placení.

  Za roční členství zaplatíte dvanáct tisíc korun, po slevě. Původní cena sahala k padesáti tisícům. Platit také můžete měsíčně, tedy asi dva a půl tisíce, opět po slevě ze skoro padesáti. Do akademie se přihlásíte právě klasickou odběrovou formou a potvrzením členství, které vám kurzy odemkne.

  Kdo by nechtěl být součástí komunity lidí, kteří vědí více než my?

  Na akademii učí nejrůznější spirituální učitelé z celého světa, dále třeba fitness trenéři celebrit nebo motivační koučové či youtuboví guruové nebo autoři seberozvojových knížek. 

  Češi na univerzitě neučí, Helena Houdová se tam pouze vypravila přednášet na workshop, jenž se konal v Estonsku. Univerzita má mít přitom sídlo v USA. A kde jsou kurzy nejpopulárnější? Kupodivu prý v Indii.

  Helena Houdová je nyní v Estonsku.

  Ne každý je z jejich vize, která slibuje stvořit miliony duchovně silných a osvícených jedinců, nadšený. Ne každý má o tohle „světlo“ zájem.

  „Je to jako koupit si knížku se zaměřením na seberozvoj. Musíte si dělat hodně průzkumu předtím, abyste zjistili, kdo knihu napsal a co hlásá. Obecně se knížky se seberozvojem doporučují lidem, co nemají zásadní problémy. Nemůžeme spoléhat na ezoteriku nebo motivační kouče s tím, že nás spasí a vytáhnou z chudoby, nemocí nebo psychických problémů. Taky se většinou nedozvíme žádné převratné informace, co by se nedaly dočíst nebo dohledat jinde a potenciálně levněji. Beru to už jen jako takovou legrační platformu, co může někomu pomoci být spirituálnější. Cesta spadnout do pasti toho, že se stanete ezoterikou doslova posedlí, je ale velká,“ říká Anna, která se kurzu zúčastnila.

  Chcete umět astrálně cestovat? Zaplaťte, naučíme. Nebo taky ne.

  Podle ní je tohle snadné i z toho důvodu, že v ezoterice a různých alternativních směrech nejsou hranice ani pravidla, člověk tak může věřit tomu, že když bude na vodu, kterou pije, mluvit s láskou, vyléčí mu rakovinu.

  „Věřte vědě, spiritualita je fajn, ale ne taková, kde se mě nějaký fake guru snaží přesvědčit o svojí pravdě,“ říká Alessandro, který si kurz pořídil.

  „Podle mě je to spíše platforma pro osamělé lidi, co zoufale chtějí někam patřit, být někdo jiný, někdo lepší,“ uvádí další.

  Cena není pro sraby.

  Někteří žáci si také na internetu stěžovali na tragickou komunikaci v momentě, kdy byl s kurzem problém nebo kdy chtěli ukončit členství.

  Je to ale i otázka morálky.

  Neměli by i kouči, kteří hlásají informace na hraně, nebo kouči, kteří nemají třeba ani potřebné vzdělání v oboru, mít možnost tohle vůbec dělat? Nemělo by se to už konečně začít regulovat?

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 neděle 20. listopadu 2022. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   55
  • Tvl
   15
  • Super
   12
  • Haha
   12
  • Sladký
   7
  • Cože
   4